دکوراسیون

شناخت رنگ در دکوراسیون داخلی

ایجاد یک محیط فیزیکی که نیازهای فیزیکی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی افراد را برآورده کند، هدف اصلی طراحی داخلی است. هنگام ایجاد این محیط بسیار مهم است که کسانی که از آن استفاده می کنند احساس رضایت، آسودگی، راحتی و سلامت داشته باشند، که شناخت رنگ در دکوراسیون داخلی در این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. علاوه بر شناخت رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی که در روانشناسی انسان حائز اهمیت است، مدت هاست که دانشمندان به تاثیر رنگ ها بر احساسات افراد علاقه مند بوده اند.

شناخت رنگ

رنگ دارای قدرت و اثر منحصر به فردی در طراحی دکوراسیون داخلی است. زیرا هر رنگی مانند هر موجود زنده ای احساسات و معانی متفاوتی را برمی انگیزد.رنگ‌ها برای پوشاک، خانه و کالاهای مهم مانند مبلمان و دکوراسیون خانه صرفاً جنبه زیبایی ندارند، بلکه هر رنگ و هر ترکیب رنگی احساسی منحصر به فرد را در ما برمی انگیزد.

تعریف رنگ و انواع آن در شناخت رنگ در دکوراسیون داخلی

تصویر تعریف رنگ و انواع آن در دکوراسیون داخلی

از نظر دکوراسیون داخلی، مهارت های تشخیص رنگ بسیار مهم است. از نظر علمی، «رنگ» و «نور» که ماهیت جداگانه‌ای دارند، دو مفهومی هستند که معمولاً از آن به عنوان «رنگ» یاد می‌کنیم.

رنگ های اصلی ، سه رنگ زرد، قرمز و آبی هستند.

رنگ های ثانویه از ترکیب رنگ های اصلی ایجاد می شوند: سبز (آبی + زرد)، بنفش (آبی + قرمز) و نارنجی (زرد + قرمز).

رنگ های مکمل در واقع یکدیگر را می طلبند و حرکت و تکمیل را برای یکدیگر ایجاد می کنند.

رنگ‌های خنثی،سیاه، سفید و خاکستری هستند ، اما این عبارت در واژگان طراحی داخلی گسترده‌تر شده است. استفاده از رنگ های خنثی در طرح های تزئینی رایج است.

اهمیت رنگ و شناخت رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

تصویر اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

یک فضا را می توان با رنگ ساخت یا شکست. طراحی دکوراسیون داخلی شامل یک جزء حیاتی به نام انتخاب رنگ برای فضاهای یک محیط است. ایده خوبی است که حتی اگر شرکت شما یک طراح داخلی را استخدام کرده باشد، درک اولیه ای از رنگ داشته باشید.

رنگ های گرم و سرد دو دسته هستند که برای دسته بندی رنگ ها استفاده می شوند. رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد می‌توانند به اتاق و افرادی که در آن هستند جان ببخشند. رنگ های سرد مانند آبی، سبز و بنفش معمولاً محیطی آرام ایجاد می کنند.

هنگام انتخاب رنگ برای دیوارها و کف، مهم است که هدف منطقه را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر فعالیت های پرانرژی در منطقه انجام می شود، رنگ های گرم و انرژی زا ممکن است گزینه خوبی برای فکر کردن باشد. هنگامی که افراد ممکن است آرام شوند، ممکن است تن های سرد در فضاهای استراحت قابل قبول تر باشد.

ادراک یک فضا و ساکنان آن تا حد زیادی تحت تأثیر رنگ است. از آن برای طراحی فضایی دلپذیر و موثر استفاده کنید.

کاربرد رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

در محیط، رنگ ها در دو زمینه اصلی رایج هستند:

  1. دیوارها، کف ها، سقف ها و درها به عنوان پوشش اولیه فضاها عمل می کنند.
  2. لوازم جانبی برای تزئین، مانند مبلمان، پارچه، و فرش.

ارتباط رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

تصویر ارتباط رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از ضروری ترین و مهم ترین عناصر طراحی داخلی رنگ است. انتخاب رنگ نقش مهمی در موفقیت یا ناموفق بودن یک طرح تزئینی دارد. استفاده  درست از رنگ می تواند مبلمان و تزئینات را هماهنگ کند و در نتیجه یک طراحی داخلی هماهنگ و جذاب ایجاد کند. طراح باید از ایده طراحی بصری و در نظر گرفتن هندسه و تناسبات یک راهنمای اتاق استفاده کند و انتخاب رنگ ها را به منظور ایجاد تأثیر مورد نظر به کار گیرد. رنگ نقش مهمی در تنظیم حال و هوای یک طرح دارد.

همچنین می توان از رنگ برای تغییر اندازه یا نسبت های درک شده یک فضا استفاده کرد و این تصور را ایجاد کرد که یک فضا بسته به رنگ آن بزرگتر یا کوچکتر است. می تواند از نظر بصری سقف های کم ارتفاع را بالا ببرد یا سقف های بسیار بلند را کاهش دهد. ممکن است یک اتاق کاملاً درخشان احساس راحتی بیشتری ایجاد کند یا یک اتاق تاریک را روشن کند. رنگ می تواند به عنوان نقطه کانونی طرح زینتی یا فقط به عنوان پس زمینه عمل کند. علاوه بر این، ممکن است از رنگ‌های خاصی برای تجسم دوره‌های تاریخی خاص استفاده شود.

از ارتفاعات و طرح های پرسپکتیو رنگی می توان برای ارزیابی تأثیرات انتخاب رنگ استفاده کرد. تابلوهای حالت، و به خصوص تابلوهای نمونه، کلاژهای مفیدی از نمونه‌های رنگی، نمونه‌های مواد، تصاویر و سبک‌هایی هستند که به طراحان اجازه می‌دهند تا چگونگی کارکرد ویژگی‌های کلیدی موادی را که انتخاب کرده‌اند (مانند بافت، الگو، بازتاب‌پذیری و غیره) ارزیابی کنند.

چرخه رنگ

تصویر چرخه رنگ

چرخه رنگ، نام رنگ ها را نشان می دهد.چرخه رنگ ابزار مفیدی برای تجزیه و تحلیل چگونگی ارتباط رنگ ها با یکدیگر است. انتهای خط را به هم متصل می کند تا دایره ای تشکیل دهد که نماد طیف خطی نور مرئی (رنگ های رنگین کمان، از قرمز تا بنفش) است. امکان دیدن و مشخص کردن ترکیبات رنگی که به خوبی با هم هماهنگی دارند توسط چرخه رنگ (هارمونی رنگ) فراهم می شود.

مکانیزمی برای پیوند دادن رنگ ها به یکدیگر و ایجاد شالوده طرح رنگ توسط چرخ رنگ ارائه می شود. چرخه رنگ برای شناسایی نوع ترکیب رنگ انتخابی و توضیح چگونگی این طرح حتی اگر طراح از منبع دیگری برای طرح رنگی الهام گرفته باشد، مفید است.

موقعیت رنگ های جزء بر روی چرخه رنگ برای تعیین انواع اصلی طرح های رنگی استفاده می شود. یک طرح خوب معمولاً از پایبندی به یک نوع خاص حاصل می شود، اما طراح باید از آن به عنوان راهنما استفاده کند نه به عنوان یک محدودیت. با افزودن مقادیر کم رنگ متضاد، یک طرح تک رنگ یا خنثی معمولاً محدود شده را می توان زنده و تغییر داد.

ارزش رنگ

تصویر ارزش رنگ

ارزش رنگ، درجه روشنی یا تیرگی نسبی یک رنگ است و بستگی به این دارد که چه مقدار سیاه یا سفید به طور طبیعی در رنگ خالص وجود داشته باشد یا به آن اضافه شود .مقدار نوری که رنگ ها منعکس می کنند درجه بندی ارزش ها را تعیین می کند و مقادیر را می توان با افزودن سفید یا سیاه تغییر داد تا رنگ ها به ترتیب نور را بیشتر یا کمتر منعکس کنند. مقادیر تیره تر به عنوان سایه نامیده می شوند، در حالی که مقادیر روشن تر به عنوان رنگ ها شناخته می شوند. رنگ آبی می تواند روشن یا تیره باشد و دقیقا همان رنگ را داشته باشد.

هنگامی که اتصالات ارزش رنگ به طور منظم حفظ می شوند، ترکیب رنگ ها طبیعی ترین به نظر می رسند، به خصوص زمانی که در مناطق بزرگ اعمال می شوند.

اگر رنگ به خوبی انتخاب نشود، اتاقی با رنگ های روشن می تواند استریل و منجمد به نظر برسد. تضادهای روشن و تاریک می توانند جذابیت فضا را ایجاد کنند .

سایه ها

هنگامی که یک رنگ کروماتیک خالص (با ارزش عادی) با سیاه، خاکستری تیره یا رنگ دیگری که تیره تر از رنگ اصلی است ترکیب می شود، سایه ای ایجاد می شود که تیره تر از مقدار معمولی رنگ های خالص در چرخه رنگ است.

فضایی با رنگ های تیره زیاد اگر به خوبی تزئین نشود ممکن است تاریک و تنگ به نظر برسد. یک طرح تیره را می‌توان با استفاده از تضادهای رنگ ماهرانه بهبود بخشید.

شدت رنگ

عبارات “شدت”، “اشباع” و “کروما” توصیف می کنند که یک رنگ چقدر خالص، درخشان یا اشباع شده است. هنگامی که رنگ در مقدار متوسط ​​خود باشد، به یک رنگ در بالاترین یا قوی ترین شدت خود گفته می شود. افزودن رنگی که به دور از رنگ روشن است می تواند آن را کدر یا اشباع کند و خلوص یا شدت آن را کاهش دهد.

بیشتر از رنگ غالب (در مقدار معمولی) باید اعمال شود تا به درستی شدت یک رنگ افزایش یابد.

شی را می توان با نور قوی از همان رنگ روشن کرد یا در تضاد با رنگ مکمل آن قرار داد تا به نظر برسد که شدت رنگ را افزایش می دهد .

تن رنگ

 

شدت تصویر تن رنگاغلب از طریق تن نشان داده می شود. یک رنگ خنثی، خاکستری یا کم رنگ به طور کلی به عنوان یک تن شناخته می شود. افزودن هر دو رنگ سفید و سیاه، که خاکستری است، باعث ایجاد تن می شود. تغییرات تن ممکن است رنگ اصلی را تیره یا روشن تر کند. در مقایسه با رنگ ها و سایه ها، گفته می شود که آنها ظریف تر و پیچیده تر هستند. رنگ های درخشان گاهی اوقات به عنوان “تن الماس” نامیده می شوند، در حالی که رنگ های خاکستری به عنوان “تن های خاموش” نامیده می شوند.

توسعه و تضاد رنگ ها

تفاوت بین یک یا چند رنگ، مقادیر رنگ یا شدت رنگ به عنوان تضاد رنگ شناخته می شود. تغییرات کوچک دارای تضاد “کم” در نظر گرفته می شوند، در حالی که تغییرات بزرگ یا جابجایی های ناگهانی با تضاد “تیز”، “بالا” یا “روشن” توصیف می شوند.

تضاد رنگ اشکال اثاثیه را برجسته می کند، علاقه و درام را ایجاد می کند، یکنواختی را از بین می برد و به تعادل در طرح طراحی کمک می کند. طراحی متضاد نیز پر جنب و جوش تر است. به منظور ایجاد علاقه، محدودیت در استفاده از رنگ باید با تنوع و تضاد در مقادیر یا شدت رنگ و همچنین در سایر اجزاء مانند بافت متعادل شود.

حالت و دمای رنگ

حالت و دمای رنگ

هر رنگ دارای یک “دما” منحصر به فرد است. رنگ‌های سرد می‌توانند احساس رنگ را در ما ایجاد کنند، در حالی که رنگ‌های به اصطلاح «گرم» واقعاً می‌توانند از نظر فیزیولوژیکی گرم‌تر احساس کنیم. رنگ های گرم – قرمز، زرد و نارنجی – رنگ های گرم را تشدید می کنند در حالی که رنگ های سرد – آبی و بنفش – خنثی می شوند.

عناصر مختلفی می‌توانند بر انتخاب رنگ‌بندی گرم، سرد یا خنثی تأثیر بگذارند:

رنگ های گرم تر ممکن است در آب و هوای سردتر قابل قبول تر دیده شوند. رنگ‌های سرد معمولاً در آب و هوای گرم‌تر ترجیح داده می‌شوند.

رنگ‌های گرم‌تر در زمینه‌های پویا انتخاب می‌شوند، در حالی که رنگ‌های سردتر در محیط‌های آرام و بازتابنده ترجیح داده می‌شوند. درجه بندی تن رنگ ها طیف وسیعی از امکانات را ارائه می دهد زیرا اثرات تحریک کننده و آرامش بخش رنگ های گرم و سرد به ترتیب با شدت رنگ های استفاده شده متناسب است.

شناخت رنگ چگونه ذر فضای دکوراسیون داخلی تأثیر می گذارد؟

تصویر رنگ چگونه بر فضای دکوراسیون داخلی تأثیر می گذارد

شناخت و انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی می تواند ظاهر یک فضا را از نظر اندازه و شکل تا حدی تغییر دهد. انتخاب رنگ های گرم یا سرد، یا بین رنگ های روشن و تیره، می تواند ظاهر اتاق را افزایش یا کاهش دهد. طراحان دکوراسیون داخلی می‌توانند از جلوه‌های بصری رنگ‌های مختلف برای تغییر نحوه درک افراد از فضا با تغییر بزرگی یک فضا، ارتفاع سقف و یا عریض بودن یک راهرو استفاده کنند.

رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد (و همه ترکیبات آن‌ها) به عنوان رنگ‌های پیشرو شناخته می‌شوند، زیرا نزدیک‌تر از آنچه هستند به ناظر ظاهر می‌شوند. بسته به اندازه منطقه استفاده از رنگ و شدت رنگ، این منجر به دو جلوه بصری به ظاهر متناقض می شود. یک ناحیه رنگی کوچک و جدا شده نزدیک‌تر به ناظر و در نتیجه بزرگ‌تر از آنچه هست ظاهر می‌شود، مانند یک تکه مبلمان که با رنگ‌های گرم و قوی روکش شده است. یک منطقه رنگی بزرگ اطراف، مانند دیوارهای با رنگ شدید گرم نیز نزدیک‌تر به نظر می‌رسد، اما برعکس، اتاق را کمتر جادارتر از آنچه هست نشان می‌دهد.

از آنجایی که رنگ‌های سرد دارای اثرات نوری مخالف هستند، اغلب به عنوان رنگ‌های پس‌رونده شناخته می‌شوند. رنگ‌های بنفش، سبز و آبی – و همچنین تمام ترکیبات آنها – به نظر دورتر از آنچه واقعا هستند، هستند. رنگ‌های پس‌رونده وقتی روی مناطق رنگی بزرگ و اطراف اعمال می‌شوند، اتاق را بزرگ می‌کنند، در حالی که در واقع به نظر می‌رسد که اندازه مناطق رنگی کوچک و جدا شده (مانند اشیاء) را کاهش می‌دهند.

با استفاده از رنگ‌های گرم و سرد و همچنین رنگ‌های روشن و تیره می‌توان جلوه‌های مفید مختلفی را ایجاد کرد. با استفاده از رنگ‌های گرم و تضاد رنگی زیاد، می‌توان فضاهای بزرگ را کم‌تر احساس کرد، در حالی که فضاهای کوچک را می‌توان با استفاده از رنگ‌های سرد با تضاد رنگی کم فضای بیشتری ایجاد کرد.

روانشناسی شناخت رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

تصویر روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

بر اساس تحقیقات، رنگ ها بر احساس ما تاثیر دارند. برخی از تأثیرات احساسی و تفسیرهای رنگ ممکن است برای همه ذاتی، شهودی و جهانی باشد، مانند محرک فیزیکی قرمز یا فقدان محرک ارائه شده توسط سفید، سیاه و خاکستری. سایر تأثیرات احساسی و تفاسیر رنگ ممکن است تداعی های آموخته شده باشد که توسط فرهنگ ما و همچنین تجربه شخصی شکل گرفته است .

حال و هوای دکوراسیون داخلی تحت تأثیر رنگ‌ها و دمای رنگ قرار می‌گیرد که تأثیر روانی نیز بر افراد می‌گذارد. رنگ ها می توانند ما را شاد، پرانرژی یا آرام کنند. رنگ‌هایی که در سمت گرم چرخه رنگ قرار دارند، حسی دلپذیر، دعوت‌کننده و انرژی‌بخش دارند. رنگ‌هایی که در سمت سرد چرخه رنگ قرار دارند اثری آرام‌بخش دارند. رنگ‌هایی که فوق‌العاده سرد هستند می‌توانند تأثیر روانی مالیخولیایی داشته باشند. بین گرم و سرد، رنگ‌های خنثی به عنوان رنگ‌های پس‌زمینه دلپذیر و نامحسوس در نظر گرفته می‌شوند، زیرا تأثیر روان‌شناختی کمتری دارند و می‌توانند دلالت بر فضای حرفه‌ای و سودمند با محتوای احساسی کمتر داشته باشند.

رنگ قرمز:

تصویر رنگ قرمز

رنگ‌های خنثی همیشگی ممکن است مورد علاقه‌ی بیشتر افراد باشند، اما ما هنوز از ترکیب رنگ‌های ماجراجویانه‌ای که با سبک ساخته شده‌اند، شگفت‌زده میشویم.

قرمز یکی از رنگ هایی است که بیشتر احساسات را برمی انگیزد. اغلب با احساساتی مانند اشتیاق، هیجان و انرژی همراه است.

رنگ قرمز می تواند انتخاب مفیدی برای دفاتر خانگی و مناطق خلاق باشد زیرا با ویژگی هایی مانند جاه طلبی، عمل و اراده مرتبط است.

رنگ نارنجی:

تصویر رنگ نارنجی

رنگ نارنجی زمانی ایجاد می شود که قرمز و زرد با هم ترکیب شوند و مقداری از شدت و اشتیاق قرمز را حفظ می کند. رنگ نارنجی اغلب در زمینه های دکوراسیون داخلی تجاری مورد استفاده قرار می گیرد زیرا تمایل به ایجاد واکنش مثبت دارد. بژ و قهوهای مایل به زرد که رنگهای رایج پس زمینه هستند، رنگهای نارنجی هستند.

رنگ زرد:

رنگ زرد در روانشناسی رنگ ها با شادی، خوش بینی و انرژی مرتبط است. رنگ زرد فوق العاده زنده است، چه خردلی باشد، چه لیمویی یا زرد ملایم.

زرد در مقایسه با سایر رنگ های گرم کمترین تأثیر را دارد. نسبت به قرمز خصومت کمتری دارد. رنگ زرد با شادی، فعالیت و تحریک ملایم همراه است. کرم‌ها، بژ و برنزه‌های روشن که به عنوان رنگ‌های پس‌زمینه دلپذیر در نظر گرفته می‌شوند، از جمله رنگ‌های زرد هستند.

رنگ صورتی:

صورتی یک رنگ ظریف در روانشناسی رنگ است که از پرورش، عشق و زنانگی صحبت می کند، در حالی که به عنوان رنگی که فقط باید در اتاق کودکان استفاده شود مورد توجه قرار نمی گیرد.

ممکن است رنگ های تسکین دهنده برای اتاق خواب ها مورد استفاده قرار گیرد، اما با اجرای درست، ممکن است در طرح های اتاق نشیمن نیز به خوبی عمل کند.

رنگ قهوه ای:

این ایده که رنگ قهوه ای با احساسات راحتی و آرامش همراه است به شدت توسط طراحان دکوراسیون داخلی در اتاق نشیمن پشتیبانی می شود. دیوارهای قهوه ای تیره به همراه کاناپه و کوسن همسان، فوق العاده جذاب هستند و احساس راحتی و دوستی را برمی انگیزند.

قهوه ای ها می توانند روستایی یا پیچیده باشند و مهمان نواز، مودب و گرم هستند. آنها علاوه بر ارتباط خوب با چوب، آجر و زمین، ارتباط منفی با خاک دارند. قهوه‌ای‌ها ممکن است غم‌انگیز و بی‌جان به نظر برسند، بدون اینکه لهجه‌هایی در رنگ‌های زنده‌تر وجود داشته باشد. علیرغم استفاده گسترده در طرح‌های طراحی داخلی، مطالعات عموم مردم نشان می‌دهد که رنگ قهوه‌ای کمترین علاقه را در اروپا دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا