دکوراسیون

طراحی رستوران ⚜️ | سبک ها | اصول و نکات | ایده ها | هزینه ها

هر آنچه که در طراحی رستوران باید دانست

امروزه طراحی رستوران با کمک علم روانشناسی و بازاریابی حسی بر ایجاد محیطی راحت تمرکز دارد که فراتر از نماها و دکوراسیون است تا بتواند مشتریان را جذب کند و وفاداری آنها را افزایش دهند و به صاحبان رستوران کمک کند تا کسب و کار خود را توسعه دهند.

تصویر هر آنچه که در طراحی رستوران باید دانست

رستوران های موفق، تجربه ای سازنده و مثبت بر اساس نیازها و خواسته های مشتریان خود ارائه می دهند و تاثیری ماندگار از خود به جای می گذارند. آنها این کار را با شناخت مشتریان هدف خود و با توسل به حواس بینایی، بویایی و شنوایی از طریق عناصری مانند رنگ، نور و غیره انجام می دهند.

عناصر کلیدی در طراحی رستوران :

تصویر عناصر کلیدی در طراحی رستوران

طراحی رستوران مجموعه‌ای از عناصر هماهنگ و مرتبط بوده که هر کدام از آنها حال و هوای مشابهی دارند. همه چیز، تا نام رستوران و رنگ دیوار، به دکوراسیون رستوران کمک می کند.

 در ادامه به عناصر کلیدی طراحی داخلی رستوران خواهیم پرداخت :

 • نام رستوران را انتخاب کنید.

تصویر نام رستوران را انتخاب کنید.

رستوران شما باید نامی داشته باشد که دقیقاً نوع غذایی را که برای مشتریان خود سرو می کنید، توصیف کند. نام همچنین باید مستقیم، متمایز و مهمتر از همه معتبر باشد. موقعیت مکانی یک رستوران، یک غذای منحصر به فرد در منو، یا حتی نام یکی از اعضای خانواده ممکن است برای صاحبان رستوران الهام بخش باشد.

 • طراحی منوی رستوران

یکی از عناصر کلیدی طراحی رستوران منو است. انتخاب آیتم‌ها، فرمت منو و سبک زیبایی‌شناختی آن، همگی زیر مجموعه طراحی منو هستند. غذاهایی که در رستوران خود تهیه می کنید باید مکمل طراحی داخلی باشد. همچنین، شخصیت برند شما بر نحوه توضیح اجزای غذا و توصیف طعم آنها تأثیر می گذارد. سبک گرافیکی منو، انتخاب فونت و رنگ ها همگی به دیزاین رستوران کمک می کنند.

 • نحوه سرویس دهی رستوران

احتمالاً در نگاه اول، نحوه سرو غذا هیچ ارتباطی با طراحی داخلی رستوران ندارد.اما، این طرز تفکر کاملاً نادرست است، زیرا طراحی رستوران شما به طور قابل توجهی بر نوع خدماتی که ارائه می دهد تأثیر می گذارد. شیوه ای که یک رستوران به طور مستقیم به مشتریان خود خدمات می دهد و به طور قابل توجهی بر تجربه آنها تأثیر می گذارد.

 • نحوه چیدمان و زیباسازی رستوران

چیدمان فضای غذاخوری، طراحی داخلی رستوران، رنگ دیوارها، نورپردازی، مبلمان، میز، موسیقی و بسیاری از عوامل دیگر در تصمیم گیری در مورد سبک و طراحی رستوران مهم هستند. در نتیجه، حتی با وجود اینکه حفظ کیفیت غذای رستوران از اهمیت بالایی برخوردار است، طراحی و انتخاب دکور را نباید نادیده گرفت. انتخاب سبک طراحی مناسب با شناخت جامعه مشتریان مورد نظر به شما کمک خواهد کرد.

تکنیک هایی جالب در دیزاین رستوران :

هنگامی که سبک طراحی رستوران خود را انتخاب کردید، نوبت به اجرای جزئیات و اجزای حیاتی می رسد که در بخش های زیر پوشش داده شده است.

 1. تصمیم گیری در مورد نحوه چیدمان در طراحی رستوران

تصویر تصمیم گیری در مورد نحوه چیدمان در طراحی رستوران

قبل از انجام هر گونه تنظیماتی باید برای طرح کلی و نحوه چیدمان قطعات مختلف برنامه داشته باشید.انتخاب موقعیت، اندازه و چیدمان میز و صندلی با داشتن یک برنامه طراحی چیدمان به شما کمک می کند. طراحی چیدمان، همچنین محل قرارگیری سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و ناهارخوری را علاوه بر اجزای متعدد رستوران مشخص می کند. تعادل بین ایجاد فضای راحت و تعداد صندلی ها مهم است.

برای جلوگیری از بهم ریختگی فضا، ممکن است لازم باشد کمی آزمایش کنید تا تعادل ایده آل بین فاصله بین میزها و حریم خصوصی هر میز را بیابید. علاوه بر این، تعداد صندلی ها و نحوه چیدمان آنها باید مکمل سبک رستوران شما باشد. به عنوان مثال، اکثر رستوران های مجلل میزهای پراکنده دارند.

 1. چگونه یک ورودی جذاب برای یک رستوران طراحی کنیم؟

داشتن فضای ورودی دلپذیر و چشم نواز یکی از استراتژی های کلیدی برای جذب مشتری است. ورودی رستوران باید متمایز، دوست داشتنی و قابل توجه باشد. همچنین نام رستوران باید با فونت، رنگ و اندازه خیره کننده ای نوشته شود که از فاصله دور مشخص باشد.

وسایل به کار رفته در قسمت ورودی نیز باید با تم طراحی داخلی رستوران هماهنگی کامل داشته باشند. به عنوان مثال، اگر رستوران شما در غذاهای هندی تخصص دارد، می توانید قسمت ورودی را با تصاویری پر جنب و جوش از ادویه ها و گیاهان تزئین کنید. اما اگر رستوران دیگری غذای دریایی ارائه می‌کند، می‌توانید قسمت ورودی را با تصاویری با تم اقیانوس یا دریا و رنگ‌های آبی تزئین کنید.

 1. اهمیت نور پردازی در دیزاین رستوران

تصویر اهمیت نور پردازی در طراحی رستوران

نورپردازی نقش مهمی در طراحی رستوران دارد. نور مناسب در رستوران ترکیبی از نور الکتریکی و طبیعی است. همچنین، داشتن یک فضای روشن و باز مهم است، زیرا رنگ های روشن بر روحیه انسان تأثیر می گذارد. با نورپردازی مناسب می توان عیوب را پنهان کرد و عناصر جذاب محیط را برجسته کرد. اطمینان حاصل کنید که لامپ ها و لوسترهای انتخابی می توانند در طول روز تنظیم شوند و نوع و میزان نور مناسب فضا و رنگ های دکور باشد.

 1. نحوه انتخاب طرح رنگ در طراحی رستوران

تصویر نحوه انتخاب طرح رنگ در طراحی رستوران

رنگ به طور مستقیم بر احساس افراد و میزان آرامش آنها تأثیر می گذارد و روانشناسان مدت هاست که تأثیر قابل توجه رنگ را بر مغز انسان تشخیص داده اند. بنابراین، از استفاده از رنگ های جیغ، خشن و کسل کننده خودداری کنید. طرح رنگ مورد استفاده در طراحی رستوران باید مکمل اندازه فضای داخلی رستوران باشد. به عنوان مثال، استفاده از وسایل با رنگ‌های تیره و طرح‌های شلوغ در دیزاین رستوران های کوچک توصیه نمی‌شود. به طور کلی، رنگ ها باید مکمل تم رستوران و جامعه مشتریان هدف باشند.

ایده هایی برای انتخاب رنگ بر اساس  سبک طراحی رستوران :

 • رستوران های گیاهی: زرد روشن، سبز طبیعی و سایه های مختلف قهوه ای چوبی
 • رستوران های دریایی:رنگ اقیانوسی و آبی
 • رستوران برای خانواده های دارای بچه: رنگ های پاستلی
 1. انتخاب سرویس چوب در معماری داخلی رستوران

تصویر انتخاب سرویس چوب در معماری داخلی رستوران

انتخاب سرویس چوب مناسب قدم بعدی در طراحی رستوران است. میز، صندلی، پیشخوان و سایر مبلمان همه از چوب ساخته شده اند. علاوه بر تطبیق سبک و رنگ مبلمان با دکوراسیون رستوران، مهم است که در نظر داشته باشید در هنگام خرید به راحتی مبلمان، به قابلیت شستشو و تعمیر آن نیز توجه کنید.

از میزهای بزرگ استفاده کنید تا به گروه هایی از مردم اجازه دهید در یک قسمت از رستوران کنار هم بنشینند. با این حال، باید ترجیحات، الزامات و حریم خصوصی مشتری را نیز در نظر بگیرید. همچنین تردد افراد در چیدمان اثاثیه در نظر گرفته شود تا هیچ مانعی بر سر راه مشتریان یا کارکنان وجود نداشته باشد.

 1. اهمیت استفاده از گیاهان در معماری داخلی رستوران

تصویر اهمیت استفاده از گیاهان در معماری داخلی رستوران

گیاهان به طور قابل توجهی به فضای آرام و دلپذیری که ارائه می دهند و همچنین طراوت بصری و آرامش محیط اطراف کمک می کنند. قبل از خرید حتما به نحوه مراقبت از گیاهان و فضای مناسب نگهداری از آنها دقت کنید. گیاهان مناسب می توانند به عنوان راه حلی سریع و ارزان برای تکمیل طراحی رستوران شما استفاده شوند.

 1. استفاده از موسیقی در فضای رستوران

تصویر استفاده از موسیقی در معماری داخلی رستوران

در یک رستوران، موسیقی یک جزء حیاتی است. زمانی که موسیقی لذت‌بخشی پخش شود، می‌تواند تجربه به‌ یادمانی را برای مشتریان ایجاد کرده و آن ها به احتمال زیاد بیشتر می‌مانند و سفارشات بیشتری انجام می‌دهند. به خاطر داشته باشید که مانند تمام سناریوهایی که قبلا مورد بحث قرار گرفت، نوع موسیقی انتخاب شده نیز باید مکمل دیزاین رستوران باشد.

 1. تاثیر عطر فضای رستوران

برخلاف تصور رایج، حس بویایی انسان بسیار قدرتمند است. رایحه مطبوع فضا تاثیر قابل توجهی بر تجربه ی مشتریان دارد. اشتهای فرد تحریک می شود و خاطرات او از تجربیات خوشایند قبلی را بازآفرینی می کند.

 1. اهمیت سیستم تهویه در طرح رستوران

سیستم تهویه مطبوع در یک رستوران یک عامل بسیار مهم است که باید در طراحی رستوران در نظر گرفته شود. فضای سالن غذاخوری ممکن است تحت تأثیر گرما، دود و بوهای قابل توجه آشپزخانه رستوران باشد. نه تنها آشپزخانه، بلکه کل رستوران نیاز به یک سیستم تهویه دارد تا از این مشکل جلوگیری شود. همچنین یک سیستم گرمایش و سرمایش خوب باعث بهبود تجربه مشتری می شود.

 1. نحوه طراحی کفپوش در طرح رستوران

مانند سایر عناصر طراحی رستوران، کفپوش نیز بسیار مهم است. کفپوش رستوران گزینه های مختلفی دارد، اما قبل از خرید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • ایمنی کفپوش
 • سر و صدای قدم ها
 • طول عمر کفپوش
 • هزینه کفپوش چقدر است
 1. نحوه طراحی سقف در معماری داخلی رستوران

تصویر نحوه طراحی سقف در معماری داخلی رستوران

از آنجایی که از مشتری انتظار نمی رود به سقف خیره شود، طراحی وتزئین سقف معمولا اختیاری است و بیشتر صاحبان رستوران به آن اهمیت نمی دهند. اما، این تصور کاملاً نادرست است و طراحی رستوران مستلزم تزئین و طراحی سقف است.

 1. نحوه طراحی دیوار در معماری داخلی رستوران

تصویر نحوه طراحی دیوار در معماری داخلی رستوران

رستوران های مدرن از طرح های دیواری بهره می برند که به تکمیل طراحی داخلی فضا کمک می کند. برای مثال ،تزئین یکی از دیوارها را در نظر گرفته و با آثار هنری، کاغذ دیواری چشم نواز یا وسایل دست ساز تزئین کنید. کاغذ دیواری یا نقاشی انتخابی باید هم از نظر سبک و هم از نظر رنگ با بقیه عناصر طراحی رستوران مطابقت داشته باشد.

 1. خصوصیات آشپزخانه در معماری داخلی رستوران

تصویر خصوصیات آشپزخانه در معماری داخلی‌رستوران

آشپزخانه رستوران شما قلب تپنده آن است، بنابراین به چیدمان آن دقت کنید. استفاده از طرح های آشپزخانه اپن با درب و پنجره های شیشه ای برای جلب اعتماد مشتریان ترجیح داده می شود، به طوری که مشتریان می توانند از راه دور آشپزخانه و نحوه تهیه غذا را مشاهده کنند.

خدمه باید بتوانند به سرعت در آشپزخانه حرکت کنند و فضای مناسبی برای پخت و پز داشته باشند و مانند سایر قسمت های رستوران به درستی نور و تهویه داشته باشد.

 1. ویژگی سرویس بهداشتی در معماری داخلی رستوران

تصویر ویژگی سرویس بهداشتی در معماری داخلی‌رستوران

معمولاً هنگام طراحی رستوران، سرویس بهداشتی نادیده گرفته می شود. با این وجود، یکی از حیاتی ترین جنبه های کسب و کار صاحبان رستوران، سرویس بهداشتی است. از آنجایی که مهمانان معمولاً قبل و بعد از دریافت غذا از سرویس بهداشتی استفاده می کنند، بهتر است از فضای دلهره آور خودداری کنند. سرویس بهداشتی علاوه بر تمیز بودن، باید به اندازه کافی روشن، جادار و خوش بو باشد.

سبک های مختلف مورد استفاده در دکوراسیون رستوران :

تصویر سبک های مختلف مورد استفاده در دکوراسیون‌رستوران

طراحی رستوران باید با نوع غذا و خدماتی که ارائه می دهد مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر طراحی یک رستوران آسیایی شبیه رستوران های آسیایی نباشد ماندگاری طعم غذا نیز در ذهن شما چندان طولانی نخواهد بود. سبکی را انتخاب کنید که برای هدف رستوران شما مناسب باشد.

 • سبک دیزاین رستوران سنتی
 • سبک دیزاین رستوران کلاسیک
 • سبک دیزاین رستوران مدرن

سخن پایانی:

کسانی که می خواهند رستوران خود را افتتاح کنند یا بازسازی کنند، علاوه بر فکر کردن به یک غذای جذاب، باید به طراحی رستوران نیز توجه کنند. زیرا بی توجهی به دیزاین رستوران ،حتی با داشتن غذاهای عالی یکی از دلایل اصلی شکست رستوران هاست. دکوراسیون رستوران نقش مهمی در جذب و نگه داشتن مشتریان دارد. رهگذران با طراحی جذاب ،جذب رستوران شما می شوند که تجربه لذت بخشی را به آنها می دهد.

تصویر طراحی‌رستوران

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا