دکوراسیون

همه چیز درباره طراحی و اجرای روف گاردن مدرن

طراحی روف گاردن مدرن

به مجموعه‌ای از عملیاتی که شامل اجرای فضای سبز، نصب آلاچیق، پرگولا، آبنما مدرن و نورپردازی و… می شود را طراحی روف گاردن مدرن می گویند. این اجزا بر روی سقف ساختمان های مختلف ساخته می شوند. دربرخی موارد با سقف خانه هم‌سطح بوده و گاهی اختلاف سطح دارد.

"</p

انسان ها از دیرباز آرزو داشتند که گیاهان مختلفی در نزدیکی خانه های خود بر روی پشت بام خود داشته باشند و حدود 2500 سال قبل از میلاد مسیح، بابلی ها باغ های معلقی ساختند که مشابه روف گاردن امروزی است در شهر بابل است.

طراحی و اجرای روف گاردن مدرن :

"</p

سبک مدرن یکی از سبک های مهم روف گاردن است که برای ویلاها و منازلی با طراحی مدرن استفاده می شود. طراحی پلان اولین قدم در روف گاردن است تا تیم اجرایی بتوانند مطابق با طرح و نقشه قبلی پیش بروند. خواسته ها، ترجیحات و ایده آل های کارفرما باید مورد توجه قرار گیرد، هرچند این طراحی مدرن باید کاملاً بر اساس اصول و استانداردهای موجود در این زمینه اجرا شود. از آنجایی که ایده های متعددی وجود دارد که می توان برای طراحی و اجرای یک روف گاردن مدرن استفاده شود، توصیه می کنیم قبل از انتخاب طرح مورد نظر، با مقایسه طرح های مختلف و ترکیب المان های مختلف، مطالعه کاملی انجام دهید.

اجرای روف گاردن مدرن نیاز به تخیل، دقت و توجه زیادی دارد. همچنین سه اصل نظم، تعادل و سادگی برای این سبک طراحی بسیار مهم است. در واقع، برای ارائه یک طراحی شیک و چشم نواز، باید تعادل بین فضاهای پر و فضاهای خالی را به خوبی مدیریت کنید.

ویژگی های طراحی و اجرای روف گاردن مدرن 

ویژگی روف گاردن مدرن

چندین ویژگی متمایز دارد که مهمترین آنها را می توان در چند جمله زیر خلاصه کرد.

 1. اکثر آنها ساده هستند.
 2. عناصر منحنی و قوسی شکل کمتر به چشم می‌خورد، زیرا خطوط به کار رفته مستقیم و صاف هستند.
 3. شیشه، فلز و بتن رایج ترین مصالح مورد استفاده در طراحی و اجرای روف گاردن مدرن هستند.
 4. المان ها و اشکال سه بعدی غیرطبیعی زیاد به چشم می‌خورد.
 5. اغلب دارای پوشش گیاهی کم پشت و دارای نظم خاص می باشد.

مراحل طراحی و اجرای روف گاردن مدرن 

مراحل طراحی و اجرای روف گاردن

مراحل طراحی و اجرای روف گاردن مدرن به شرح زیر است:

 1. طرح های اولیه، فرعی و تکمیلی
 2. برآورد هزینه (مالی) طرح به ریال
 3. پیاده کردن طرح در سطح پشت بام
 4. استفاده ازمواد و مصالح استاندارد و سبک مخصوص (مانند سیمان، آجر، سنگ و …) برای محوطه سازی
 5. عایق کاری (مواد فایبرگلاس یا نانوپلاستیک)
 6. ایجاد زهکش و فیلتر و لایه بندی سطح زیرین باف خاک
 7. خاک مناسب و مخصوص با بافت سبک
 8. کاشت گیاهان مخصوص
 9. روش های آبیاری می تواند به صورت اتوماتیک یا دستی و آبیاری قطره ای باشد
 10. نورپردازی در صورت لزوم
 11. نصب المان های متعدد از جمله آلاچیق، پرگولا و باربیکیو

نکات طراحی و اجرای روف گاردن مدرن 

"نکات

 • لایه گذاری در طراحی و اجرای روف گاردن

لایه گذاری در این سبک از طراحی با سایر روش ها متفاوت خواهد بود. زیرا سازه ها از سطح سقف جدا بوده و متصل به سطح و چسبیده به کف پشت‌بام نمی‌باشند. بنابراین برای فلاور باکس‌ها بستگی دارد که جنس فلاور باکس از چه متریالی باشد ولی بهترین روش این است که اول باید کف باکس‌ها ایزوله شود.

بهترین نوع عایق کاری، فایبر گلاس دولایه است که نصب آن گران تر است، اما به طور قابل توجهی محکم تر و بادوام تر از روش های دیگر است و تقریباً 50 سال دوام می آورد. عایق فایبر گلاس نیز از پوسیدگی داخل باکس ها جلوگیری می کند که یکی دیگر از مزایای آن است.

 • چمن مصنوعی :

به دلیل نصب و نگهداری راحت تر، استفاده از چمن مصنوعی گزینه مناسبی برای چمن کاری در طراحی و اجرای روف گاردن است. استفاده از چمن مصنوعی با کیفیت بالا توصیه می شود زیرا این چمن تحت تاثیر نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد

 • خاک مناسب

خاک باید استریل، ضدعفونی شده، غنی از مواد مغذی و سبک وزن باشد. به همین دلیل از ترکیب بی نظیری از خاک های خاص شامل پیت ماس، پیت خاک، خاک پرلیت، ماسه و پوکه استفاده می شود. خاک باید بافت بسیار سبک، مغذی و غنی از مواد مغذی داشته باشد.

 • سیستم آبیاری

در طراحی و اجرای روف گاردن مدرن، آبیاری قطره ای ارجحیت دارد. ما باید از روش آبیاری قطره ای با قطره چکان اتوماتیک استفاده کنیم زیرا می خواهیم هر باکس را جداگانه آبیاری کنیم. در این روش آبیاری، یک شیر انشعاب و یک لوله پلی اتیلن 16 میلی متری در ورودی هر فلاور باکس در بین بوته ها نصب می شود. ما توصیه می کنیم از قطره چکانی استفاده کنید که می تواند تقریباً 2 لیتر در ساعت تولید کند.

بین قطره چکان ها بسته به نوع گیاه باید 20 تا 30 سانتی متر فاصله باشد. فاصله بین قطره چکان ها در گیاهان با آب فراوان 20 سانتی متر و در گیاهان با آب کمتر 30 سانتی متر است. سیستم آبیاری باید به گونه ای تنظیم شود که آبیاری در شب انجام شود و آبیاری بسیار کم در روز انجام شود تا از پژمردگی گیاهان جلوگیری شود. زیرا گیاهان در معرض آفتاب و گرما هستند.

 • انتخاب گیاهان

انتخاب گیاهان در روف گاردن مدرن

گیاهان شامل درختان میوه، درختان سایه دار، درختچه های شکوفه، درختچه های همیشه سبز، درختچه های مدل دار و هرس شده، گل های فصلی و درختچه های گلدار هستند.

گیاهان مناسب برای طراحی و اجرای روف گاردن معمولاً گیاهانی با ریشه‌های کم عمق هستند؛ انواع درخت‌هایی با ارتفاع کم که در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند، مثل سرو و کاج استفاده می‌شود.

 •  نورپردازی مناسب

نورپردازی در طراحی روف گاردن

نورپردازی اصولی و مناسب نه تنها در جذابیت روف گاردن مدرن در طول روز و به خصوص در شب فوق العاده خیره کننده است بلکه به رشد و طراوت گیاهان نیز کمک می کند.

در طراحی و اجرای روف گاردن تلاش می شود تا حد امکان از کمترین نورپردازی استفاده شود. نورپردازی ساده که در تمرکز افراد اختلال ایجاد نمی کند.

نورپردازی در طراحی و اجرای روف گاردن مدرن به سه صورت زیر امکان‌پذیر است:

 1. نور خطی که به ‌صورت ریسه نور زرد و سفید است.
 2. نور توسط چراغ‌های مخفی و کم‌مصرف LED به‌صورت نورافشان و پرتابی
 3. نورپردازی توسط پروژکتور برای روشن کردن سطح کل
 • استفاده از مبلمان

مبلمان در روف گاردن

باید از مبلمان زیبا و راحت که مکمل رنگ روف گاردن مدرن باشد، استفاده کرد تا افراد بتوانند بنشینند و دور هم جمع شوند. جنس مبلمان با توجه به اینکه در فضای باز، زیر نور خورشید و یا زیر سایه هستند بسیار مهم بوده و باید به آن دقت کرد.

ترجیحاً مبلمان مدرن را انتخاب کنید، زیرا باید با معماری فضا همخوانی داشته باشند. طراحی ساده مبلمان یکی از ویژگی های کلیدی آن است. در واقع مبلمان مدرن بر خلاف مبل کلاسیک، تزئینات و جزئیات اضافی ندارد اما در عوض تزئینات اصلی شامل طراحی فرم بدنه در آن به شکل مدرن، خلاقانه و امروزی است.

هزینه طراحی واجرای روف گاردن مدرن 

هزینه روف گاردن مدرن

طراحی و اجرای روف گاردن بسیار جذاب و شیک بوده و ماندگاری زیادی دارد ولی هزینه این سبک طراحی نسبت ‌به سبک‌های طراحی دیگر گران می‌باشد ولی فوق العاده زیبا و عالی است. بنابراین، نوع مواد و متریال استفاده شده قیمت این سبک طرح ها را به طور کامل تعیین می کند. در این زمینه نوسان قیمت بسیار زیاد بوده و به المان‌های آن باید دقت کرد.

مزایای طراحی و اجرای روف گاردن مدرن 

 • مزیت این را دارند که پیاده سازی آن آسان تر و همچنین زمان کمتری نیاز دارند.
 • طراحی آن بسیار زیبا در مقایسه با انواع دیگر است.
 • در طراحی و اجرای روف گاردن مدرن ،آسیب کمتری به سازه و بافت سقف ساختمان وارد می شود و اجرا و جمع آوری آن ساده است.

معایب طراحی و اجرای روف گاردن مدرن

 • طراحی و اجرای روف گاردن های مدرن این اشکال را دارند که تقریباً همیشه گران تر هستند.
 • طراحی و اجرای آن به مهارت و تکنیک خاصی نیاز دارد و تخصصی می‌باشد.
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا