محصولات ساختمانی

بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران ✔️【سال 1402】+ لیست 5 تایی

آشنایی بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران

در این مقاله ابتدا به معرفی 5 تا از بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران به همراه مشخصات (شامل آدرس، تلفن و…) و در ادامه به تعریفی از آجر سنتی، نحوه ساخت و ویژگی های آجر سنتی، انواع و کاربرد آجرهای سنتی می پردازیم.

تصویر آشنایی بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران

داشتن مکانی برای زندگی در دوران باستان به عنوان وسیله ای برای محافظت در برابر گرما و سرما عمل می کرد. اما امروزه، این معیارها به دلیل توسعه فرهنگ شهری و پیشرفت تکنولوژی، تغییر کرده اند. زیبایی و معماری ساختمان ها تکامل یافته است و به سازه های جذاب جایگاهی متمایز داده است. آجر به دلیل سازگاری بیشتر با طبیعت در مقایسه با دیگر مصالح ارزش بیشتری دارد و همچنین به دلیل ویژگی هایش در حال حاضر محبوب ترین مصالح ساختمانی است.در میان انواع مختلف آجر، آجرهای سنتی طرفداران زیادی دارند.

آجر سنتی چیست ؟

تصویر آجر سنتی چیست

آجر سنتی که به نام های آجر خشتی، آجر ختایی و آجر قدیمی نیز معروف است، یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین مصالح ساختمانی از گذشته تا به امروز می باشد.

آجر سنتی به آجری گفته می شود که خشت آن به روش های دستی و سنتی تهیه و خشک شده و در کوره پخته شده باشد.در نماهای قدیمی یا سازه هایی با طرح های سنتی معمولاً از آجرهای سنتی استفاده می شوند. این کار نه تنها یک اثر خاص و متمایز، بلکه یک احساس مثبت نیز ارائه می دهد.

نحوه ساخت آجرهای سنتی :

تصویر نحوه ساخت آجرهای سنتی

آجرهای سنتی با دست و از خاک رس ساخته می شوند و این فرآیند شامل مخلوط کردن خاک رس با آب برای ایجاد گل می شود. سپس گل را قالب گیری کرده و با دست فشار می دهند. سپس به خشت ها قبل از قرار دادن در داخل کوره برای پخت در دمای بالا زمان داده می شود تا خشک شوند. پس از اتمام پروژه، آجرها بر اساس هدف مورد نظر خود به دسته های مختلفی از جمله آجر کف سنتی، آجر نمای سنتی و آجر سنتی برای دیوارهای ساختمانی تقسیم می شوند.

ویژگی های آجر سنتی :

تصویر ویژگی های آجر سنتی

 • این نوع آجر که به عنوان آجر قزاقی شناخته می شود، می تواند در مکان های مرطوب، گرم یا خشک استفاده شود زیرا می تواند در برابر هر نوع آب و هوایی مقاومت کند.
 • آجرهای سنتی از خاک بسیار باکیفیت تولید می‌شوند که همین عامل مانع از شوره زدن آن می شود.
 • آجر سنتی مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و باران دارد. بنابراین از آجرهای سنتی برای همه چیز استفاده می شود، حتی کفپوش.

معرفی بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران :

تصویر معرفی بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران

آجر سنتی از زمانی ایجاد شد که شخصی ناخواسته شاهد پختن گل در نزدیکی یک کوره آتش‌ بود. امروزه با وجود کارخانه ای شدن تولیدات انواع آجرها، آجرهای سنتی که هنوز با همان روش قدیمی پخته می شوند، همچنان مورد تقاضا هستند.

5 تا از بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران را بشناسید :

 • آجر گستر امیران نما

گروه آجر گستر امیران نما با چندین سال تجربه تولید انواع آجر سنتی ،یکی از بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران می باشد.

این شرکت در تلاش است با بهره مندی از مهندسین خود و عزیزانی که در بخش معماری اسلامی، ایرانی صاحب سلیقه و سبک می باشند، به تولید هر چه بیشتر و گسترده تر تنوع محصولات خود بپردازد.

محصولات و خدمات:

تولیدکننده انواع آجر رستیک

آجر سنتی

انواع آجر نسوز

آدرس: تهران،انتهای اشرافی اصفهانی بلوار سیمون بولیوار نرسید به خیابان البرز پلاک 51

تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۸۷۳۶۵۱ – ۰۹۱۲۵۰۰۵۱۱۰

 • گروه تولیدی آجر پارس

گروه تولیدی آجر پارس یکی دیگر از بهتری تولیدکننده آجر سنتی در تهران است. این شرکت به دلیل بیش از 15 سال تجربه توانسته تاثیر زیادی در تجارت ساختمانی بگذارد.

آجرهای نسوز، آجرهای سنتی و آجرهای قرمز همگی توسط گروه تولیدی آجر پارس تولید می شوند که با حفظ کیفیت و دوام آجرهای تولیدی، کالاهای باکیفیت مورد نیاز قوانین و استانداردهای جهانی ساختمان را نیز تولید می کند.

آدرس: تهران – خیابان شریعتی – خیابان یخچال – پلاک ۸۲ – ساختمان آبان – طبقه ۵ – واحد ۳۲

تلفن تماس: ۰۲۱۳۹۷۱۲۲۶۴

 • شرکت آجرچی

گروه کارخانجات آجرچی در حال حاضر یکی از بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران است. این شرکت در حال حاضر در زمینه ساخت و توزیع آجرهای سنتی و نسوز فعالیت دارد. این گروه در سال 1358 در زمینی به مساحت 30000 متر مربع در حومه تهران با تولید انواع آجر سنتی (قزاقی) شروع به کار کرد. با توسعه آن، در سال 1372، خط تولید آجر نمای رسی، پرسی زرد و گلبهی رنگ را افتتاح نمود.

محصولات و خدمات:

انواع آجر نما اعم از سنتی، آجر قزاقی و دکوراتیو

آجر کف ، کوره و لفتون

آدرس: تهران – بزرگراه اشرفی اصفهانی – خیابان عرب حسینی – بازار سنگ پایتخت – شماره ۳۰

تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۲۸۲۱۱۰

 • آجر عظیمی

کارخانه آجر عظیمی بیش از 50 سال سابقه درخشان دارد و آجر سنتی تولید می کند. این کارخانه تلاش کرد تا محصول نهایی با کیفیت بالا و بسته بندی جذاب را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. یکی از بهترین تولیدکنندگان آجر سنتی در تهران، کارخانه آجر عظیمی است.

محصولات و خدمات:

آجر دکوراتیو

آجر سنتی

آجر کف پوش

آجر شومینه و باربیکیو

آدرس: بزرگراه امام رضا – ابتدای خاتون آباد – نبش بیت المقدس اول – آجرنما عظیمی

تلفن تماس: ۰۹۱۲۳۱۳۱۲۸۱

 • آجر سنتی حیدری

آجر سنتی حیدری از سال 1340 وارد کار شده و به تولید آجر سفید قزاقی می پردازد. پس از هشت سال تولید آجر سفید قزاقی، این کارخانه به درخواست سازمان میراث فرهنگی کشور از سال 1348 تا 1350 تحقیق و آزمایش تولید آجر قرمز قزاق را آغاز کرد. پس از دو سال کار مداوم و هزاران آزمایش توانست آجر سفید قزاق را بدون استفاده از رنگ مصنوعی به آجر قرمز قزاق تبدیل کند.

محصولات و خدمات:

انواع آجر قزاقی

سنتی

لعابدار

آدرس: تهران – جاده امام رضا – خاتون آباد – شمال جاده – کوچه اسفند

تلفن تماس: ۰۲۱۳۳۵۷۳۸۹۵

6 مدل از انواع آجرهای سنتی :

تصویر 6 مدل از انواع آجرهای سنتی

سازه های مدرن و امروزی نیز از آجر سنتی استفاده می کنند و تلفیقی از دو طرح سنتی و مدرن فضایی دنج را ایجاد می کند.

نماهای آجری سنتی را می توان بر اساس نحوه ساخت و ظاهرشان به چند دسته طبقه بندی کرد. این دسته بندی ها عبارتند از:

 • آجر سنتی لعابی
 • آجر سنتی قزاقی (دست ساز)
 • آجر سنتی ماشینی
 • آجر سنتی روستیک
 • آجرسنتی آنتیک
 • آجر سنتی سه سانتی

در ادامه هر یک از انواع آجرهای سنتی را بررسی خواهیم کرد.

 1. آجر سنتی لعابی

از نام این آجر بر می آید که سطوح آن لعابدار است. افزایش مقاومت در برابر عناصر فرسایشی و سایشی از ویژگی های لعاب آن است. علاوه بر این، به دلیل بافت صاف آن نمی تواند آب نفوذ کند. زمان لعاب کاری آجرها معمولا در هنگام خشک کردن آن‌ها خواهد بود. آجرسنتی لعابی در زیباسازی نمای ساختمان و بالا بردن مقاومت آن در مقابل فرسایش و هوازدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر سنتی لعابی دارای رنگ های خیره کننده و جذابی می باشد و رنگ غالب آن ها معمولا لاجوردی و فیروزه ای می باشد.

نمای مساجد و رستوران های سنتی ، باز سازی بناهای قدیمی ، آجر کاری سنتی ، سر در منازل و …. از جمله مواردی می باشند که از آجر سنتی لعابدار در آن ها استفاده می شود .

2. آجر سنتی قزاقی

این آجرها از خاک رس و آب با هم ساخته می شوند. هنگامی که این دو ماده با هم ترکیب می شوند، یک خمیر اولیه یکنواخت و همگن به نام خشت ایجاد می شود. قالب های چوبی با اندازه مناسب با این خمیر پر می شود. فرآیند قالب گیری که به صورت دستی و سنتی انجام می شود، اندازه و شکل آجرها را تعیین می کند. پس از خشک شدن اولیه در مقابل آفتاب، خشت قالب گیری شده را در کوره قرار می دهند.

آجرهای قزاقی در رنگ‌های متنوعی از جمله زرد، طلایی، ابلق، قرمز، اُخرایی، آتشی، حنایی و پوست پیازی هستند و از پرمصرف‌ترین آجرهای سنتی هستند.

از این آجر ها در مرمت و باز سازی نماهای قدیمی و همچنین در نمای ساختمان های جدید استفاده می شود

3. آجر سنتی ماشینی

آجرهایی که با دستگا‌های ماشینی قالب گیری و ساخته می‌شوند، آجر سنتی ماشینی نامیده می شوند.

4. آجر سنتی روستیک

یکی دیگر از انواع آجرهای سنتی با نامی که از کلمه “روستا” گرفته شده است، آجر نسوز روستیک یا رستیک می باشد که به دلیل سطح ناصاف و خشن و طبیعی خود در سازه ها حالتی نوستالژیک و روستایی ایجاد می کند.

آجرهای سنتی روستیک در اندازه ها و رنگ های مختلفی از جمله قرمز، گلبهی، مشکی، کرم، زرد و نارنجی وجود دارند.

5. آجر سنتی آنتیک

یکی از آجرهای سنتی، آجر آنتیک است. به بیان دیگر، این آجر نوعی الگوبرداری است که از آجرهای قدیمی و طبیعی ساخته شده است. این آجرها دارای سطحی هستند که صیقل داده نشده و دارای سوراخ هایی هستند. آجرهای آنتیک را می توان هم در داخل و خارج از خانه و و دیوارهای پشت تلویزیون و بین کابینت ها استفاده کرد.

6. آجر سنتی سه سانتی

آجر سه سانتی قدیمی ترین نوع آجر سنتی است. این آجرها در رنگ‌های مختلفی از جمله قرمز، زرد، سفید و لیمویی، پوست پیازی و… و همچنین اشکالی مانند دندان موش و لب‌های گرد وجود دارند.

آجرهای سه سانتی نام خود را از این واقعیت گرفته اند که قبلاً با عرض 3 سانتی متر و نسبت های 20 در 4 سانتی متر ساخته می شدند، اگرچه اکنون در اندازه های 3.5 و 4 سانتی متری نیز ساخته می شوند.

آجرهای سنتی چه کاربردی دارد ؟

تصویر آجرهای سنتی چه کاربردی دارد

از آجر سنتی برای ایجاد نماهای داخلی و خارجی سنتی برای ساختمان ها، کافه ها، رستوران ها، کتابخانه ها، مؤسسات فرهنگی ، پله ها، کفپوش و … استفاده کنید و ترکیب آن را با مصالح مدرن آزمایش کنید. این بستگی به سلیقه شما دارد که یکی از این سبک ها را بر دیگری ترجیح دهید.

سخن پایانی:

آجر به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده است و قدیمی ترین مصالح ساخته ی دست بشر به شمار می آید. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. آجرهای سنتی اولین و فراوان ترین آنها می باشد و قدمتی چند هزار ساله دارد.

استفاده از آجر سنتی علاوه براینکه دمده نمی شود رنگ و بافت و دوام و ماندگاری داشته و قابلیت اجرای آن در طرح ها و انواع آجر چینی دارد و نوعی از امتیازات برترین آجر محسوب میشود.

تصویر بهترین تولیدکننده آجر سنتی در تهران - مجله طرح یک

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا