معماری

هوم گاردن ✔️ | طراحی و ساخت | نکات مهم | مزایا

طراحی و ساخت هوم گاردن

هوم گاردن همان فضای سبز کوچکی است که در برخی از آپارتمان ها، منازل و ویلاها به چشم می‌خورد. در حال حاضر استفاده از این فضای سبز کوچک در قسمت بالایی هر آپارتمان در حال افزایش است. این فضای سرسبز آپارتمان و خانه شما را زیبا می کند و همچنین محیطی دلپذیر برای گذراندن اوقات فراغت ایجاد می کند.

تصویر طراحی و ساخت هوم گاردن

تعریف هوم گاردن :

گاهی اوقات می توان با داشتن یک باغ ساده و دوست داشتنی در حیاط خانه یا ویلا زیبایی فضای آنجا را افزایش داد. در اصطلاح عامیانه، هوم گاردن یا باغ خانگی فضایی است در داخل یا خارج از خانه، مانند پاسیو، تراس یا حیاط خلوت که در آن می توانید گیاهان و گل ها را پرورش دهید و نگهداری کنید.

تصویر تعریف هوم گاردن

مزایای هوم گاردن با توجه به شرایط آپارتمان نشینی، افزایش جمعیت و بالطبع آن افزایش آلودگی های زیست محیطی خود را بروز می دهد. خوشبختی را می توان در داشتن یک باغ دوست داشتنی یافت که در آن با نزدیک ترین دوستان و خانواده خود از چای عصرانه لذت ببریم و در عین حال خاطرات فوق العاده ای را خلق کنیم.

طراحی و ساخت هوم‌گاردن :

تصویر طراحی و ساخت هوم‌گاردن

همانطور که می دانید، گیاهان برای حفظ سلامت انسان و ادامه حیات روی زمین بسیار مهم هستند.

همه حیوانات و انسان، در درجه اول از گیاهان تغذیه می کنند.

با توجه به اینکه انسان ها گوشت حیواناتی که از گیاهان تغذیه می کنند را مصرف می کنند، اگر گیاه لازم وجود نداشت، غذای بسیارکمی برای همه وجود خواهد داشت.

از طرف دیگر، تمامی گیاهان منبع اصلی ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز انسان هستند. در نتیجه، اگر گیاهی در جهان وجود نداشته باشد، سلامت انسان از بین می رود. ایجاد گاز اکسیژن یکی دیگر از عملکردهای مهم گیاهان است.

همانطور که می دانید، اکسیژن به عنوان حیاتی ترین گاز برای بقای انسان در نظر گرفته می شود. اگر میزان این گاز در محیط کم شود، بدون شک نفس کشیدن برای انسان سخت می شود و در نهایت می میرند. اگر گیاهان به اندازه کافی در جهان وجود نداشته باشند، ادامه حیات انسان میسر نخواهد بود.

در نتیجه افزایش جمعیت جهان، نیاز به تجهیزات متنوع در بین انسان ها هر روز در حال افزایش است. در چنین سناریویی، انسان برای ساخت تجهیزات مختلف مجبور است یا بخش قابل توجهی از گیاهان را مصرف کند یا آنها را از بین ببرد. در نتیجه، یک دوره سیاه رخ می دهد و برای نسل های آینده، بدون حیات آغاز خواهد شد.

تصویری از گیاهان هوم‌گاردن

با توجه به موارد ذکر شده، امروزه دانشمندان و متخصصان تلاش کرده اند تا با افزایش فضای سبز در کشورها و شهرهای مختلف، از جمعیت زمین در برابر این فرآیند خطرناک محافظت کنند.

با توجه به رشد آپارتمان نشینی، استفاده از گیاهان در هر خانه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما امروزه برای استفاده در کشور ما، کاشت انواع گیاهان و استفاده از فضای سبز روز به روز در حال گسترش است. امروزه برای استفاده از این فضای سبز و بهره وری بیشتر از گیاهان راه‌های زیادی جایگزین شده است.

طراحی و ایجاد هوم گاردن یکی از این نمونه هاست. هوم گاردن به باغ خانگی اشاره دارد.در این منطقه از گیاهان مختلفی استفاده می شود و فضای سبز کوچک و مناسبی برای استفاده گیاهان ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که هوم گاردن باید فقط با استفاده از روش های کاملاً اصولی و تخصصی در پشت بام، تراس یا حیاط آپارتمان شما طراحی و ساخته شود. در غیر این صورت، خانه شما ساختار خود را از دست می دهد و تحت تاثیر بسیاری از متغیرها مانند رطوبت، آسیب می بیند. در نتیجه این جریان، آسیب قابل توجهی را متحمل خواهید شد.

شرکت ها و سازمان‌های متعددی در زمینه طراحی و ایجاد هوم گاردن و ایجاد فضای سبز مصنوعی در آپارتمان ها، شرکت ها و سایر مکان ها فعالیت می کنند. شما عزیزان می توانید به این شرکت ها مراجعه کنید و از تجربیات متخصصان استفاده کنید و فضای سبز مناسبی در پشت بام حیاط تراس منزل یا آپارتمان خود احداث نمایید.

نکات مهم برای طراحی و ساخت هوم گاردن :

تصویر نکات مهم برای طراحی و ساخت هوم گاردن

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، هنگام طراحی و ساخت یک هوم گاردن، نکات و موارد مهمی در نظر گرفته می شود که بدون آنها نمی توانید از این فضای ایجاد شده استفاده کنید.

ساختار محل سکونت شما نکته اول است. در واقع، برای طراحی و ساخت هوم گاردن باید یک ساخت و ساز خاص در پشت بام منزل شما انجام شود. همانطور که می دانید ریشه گیاهان در درون خاک است. با گذشت زمان، گیاهان دارای ریشه های بسیار قوی و طولانی می شوند.در این صورت ریشه ها در زمین های اطراف قرار گرفته و سنگ یا خاک موجود را از بین می برند.

با توجه به این مشکل، سقف منزل شما تخریب شده و دیگر برای استفاده مناسب نیست. در نتیجه، هنگام ایجاد یک هوم گاردن در پشت بام، معمولاً از گیاهان خاصی استفاده می شود که ریشه های ضعیف و کوتاهی دارند. در واقع، گیاهان مورد استفاده در این میان بسیار مهم هستند.

به عنوان مثال، شما نمی توانید هوم گاردن خود را با درختان سر به فلک کشیده یا حتی نیمه بلند بسازید. به طور معمول از گیاهان کوتاه و گلدار برای ایجاد یک هوم گاردن استفاده می شود و از طرح ها و شیشه های مخصوص برای پوشاندن دیوارها و نمای بیرونی منطقه استفاده می شود.

از سوی دیگر، آب و هوای منطقه نیز هنگام طراحی و ساخت هوم گاردن بسیار مهم خواهد بود. برخی از گیاهان توانایی رشد و نمو در یک آب و هوای خاص را ندارند، پس انتخاب گیاهان در این زمینه با توجه به آب و هوای منطقه شما انجام خواهد شد.

اگرچه هوم گاردن تا حدودی نیاز گیاه به نور خورشید، آب و خاک مناسب را برآورده می کند، اما با گذشت زمان، این فضای سبز توجه بیشتری را می طلبد.

به عنوان مثال، بهتر است هر شش تا دوازده ماه یک بار خاک باغ را عوض کنید. در چنین شرایطی این فرآیند برای شما نیز مورد نیاز خواهد بود. اگر توجه و مراقبت کافی به گیاهان هوم گاردن نشود، این فضای سبز خراب می شود و گیاهان موجود پژمرده خواهند شد.

گیاهان قدرتمند با ریشه های قوی و کوتاه به طور معمول در طراحی و ساخت تمام هوم گاردن ها گنجانده می شوند تا جذابیت باغ با وجود تغییرات محیطی و دلایل دیگر پایدار بماند.

مزایای طراحی و ساخت هوم‌گاردن چیست ؟

تصویر مزایای طراحی و ساخت هوم‌گاردن چیست

حفظ سلامت محیط زیست یکی از بهترین مزیت های هوم گاردن است. ممکن است در ابتدا کمی بی اهمیت بدانید که چگونه هوم گاردن کوچک شما به سلامت محیط زیست و حفظ هوای پاک کمک می کند.

اما این گیاهان کوچک در حفظ سلامت آب و هوای شهر شما بسیار مهم خواهند بود. شما همچنین می توانید با طراحی و ایجاد یک هوم گاردن، مکانی راحت برای استراحت داشته باشید. قرار گرفتن با انواع مختلف گیاهان احساس خوبی در انسان ایجاد می کند که باعث بهبود و حفظ سلامتی او می شود.

یک هوم گاردن که برای تعداد زیادی خانه و آپارتمان ساخته شده است نیز جنبه ای دوست داشتنی به شهر شما می بخشد.

اگر بتوانید برخی از گیاهان خوراکی لازم را در این تکه سبز کوچک پرورش دهید، استفاده از گیاهان ارگانیک که سلامت انسان را بهبود می بخشد افزایش می یابد.

همانطور که مستحضر هستید در هنگام پرورش برخی از گیاهان از کودهای شیمیایی مختلفی استفاده می شود که میزان ویتامین ها و پروتئین های گیاه را تا حد زیادی کاهش می دهد،در چنین شرایطی شما می‌توانید با کشت گیاه بدون سم و ارگانیزه به حفظ سلامت خود و خانواده تان کمک کنید.

لازم به ذکر است که اگرچه طراحی و ساخت یک هوم گاردن معمولاً مستلزم صرف هزینه زیادی است، اما پس از انجام این کار، این مجموعه برای شما بسیار مفید خواهد بود.

همچنین، شما می توانید انواع هوم گاردن ها را حتی در پارکینگ آپارتمان خود بسازید. با ایجاد این فضای سبز کوچک، نه تنها می توانید از آن لذت ببرید، بلکه ارزش خانه شما نیز افزایش می یابد. علاوه بر این، به کاهش مصرف انرژی و تعدیل آب و هوای منطقه کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال، در ماه های گرم سال، گیاهان در ساختار هوم گاردن رطوبت هوا را جذب کرده و محیط اطراف را خنک می کنند.

با توجه به اطلاعات بالا، طراحی و ساخت یک هوم گاردن در هر آپارتمان، مزایای بی شماری برای افراد ساکن در آن و همچنین برای سلامت محیط خواهد داشت.

طبق تحقیقات انجام شده، باغبانی می تواند به افراد به حداقل رساندن استرس و کنترل آن کمک کند. زمانی که فرد تحت استرس است، بدن شروع به ترشح یک ماده شیمیایی به نام کورتیزول می کند. در نتیجه فرد دچار استرس می شود. باغبانی با کاهش کورتیزول به افراد کمک می کند استرس کمتری داشته باشند. در واقع استرس به بدن آسیب می رساند.

تصویری از کاشت گیاهان هوم گاردن

از جمله این آسیب ها می توان به ایجاد آسیب در سیستم قلبی عروقی و تنفس، آسیب به سیستم گوارش، آسیب به سیستم عضلانی، آسیب به سیستم ایمنی و… اشاره کرد. یکی از پیشنهادات بسیار برای کاهش و کنترل استرس، باغبانی و رشد گیاهان در هوم گاردن است.

به خاطر داشته باشید که طراحی و ساخت هوم گاردن باید مطابق با نقشه ساختمان باشد و نمی توان آن را در هر مکان دلخواه در داخل یک آپارتمان یا ویلا انجام داد.

نتیجه پایانی:

هوم گاردن همان باغ خانگی است که افراد می توانند در آن هر گیاهی که بخواهند بکارند، کشت کنند و از آن بهره ببرند. ایجاد و افزایش زیبایی، درآمدزایی، ایجاد مکانی برای استراحت، کاهش سطح استرس و داشتن امنیت غذایی تنها تعدادی از مزایای داشتن هوم گاردن است.در طراحی و ساخت هوم گاردن مشکلاتی مانند پیدا کردن مکان مناسب و یا پیدا کردن گیاهانی که با شرایط آب و هوایی مکان افراد مناسب باشند، کمی سخت می باشد که از ایرادات آن به حساب می آید.

تصویری از هوم گاردن - مجله ساختمانی طرح یک

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا