معماری

همه چیز در رابطه با قیمت کناف کاری

آشنایی در رابطه با قیمت کناف کاری

کناف ها گزینه های بسیار مناسبی برای طراحی و دکوراسیون فضاهای مختلف هستند. بهتر است قبل از استفاده از این الگوهای دکوراتیو ابتدا با قیمت کناف کاری و عوامل موثر بر قیمت این متریال آشنا شوید. کناف نوعی صفحه روکش‌دار گچی (Dry Wall) است که برای اولین بار توسط برادران کناف در سال 1932 ساخته شد.

امروزه کناف به دلیل مزایای فراوانی که از جمله وزن سبک، ایمنی بالا و مقاومت در برابر زلزله دارد، در مناطق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو، عوامل مختلفی که به برخی از آنها اشاره  شد،در جذابیت و محبوبیت آن نقش دارند.

قیمت کناف کاری

قیمت کناف یکی از مواردی است که به همین راحتی نمی‌توان آن را برآورد کرد. موارد بسیار زیادی در زمینه پانل‌ها و اجرای کناف وجود دارند که هر یک از آن‌ها در قیمت این کار تاثیرگذار هستند و باعث می‌شوند که قیمت اجرای آن‌ها برای هر پروژه متفاوت باشد.

کناف چیست ؟

کناف چیست

یکی از مصالح مورد استفاده در طراحی، ساخت و ساز و اجرای سقف‌ کاذب ، کناف است. واژه‌ی کناف یا “Knauf” در لغت از کلمه و برند آلمانی گرفته شده است. به عبارت دیگر کناف نوعی صفحه گچی است که روکش کاغذی منحصر به فردی دارد و در اشکال و اندازه های مختلف به بازار عرضه شده است.

کناف با توجه به کاربرد و انواع گوناگونی که دارد به قیمت های متفاوتی در بازار عرضه میشود. به این نکته توجه داشته باشید که قیمت کناف در دو سطح دیوار و سقف متفاوت است.

دلایل محبوبیت کناف کاری :

دلایل محبوبیت کناف کاری

کناف کاری برای بسیاری از افراد محبوبیت زیادی دارد. اما می توان گفت که دلایل این محبوبیت مزیت های فراوان آنهاست که در زیر به مهم ترین این مزیت ها اشاره می کنیم:

 • مقاومت بسیار خوب در برابر زلزله، آتش و رطوبت
 • داشتن انعطاف پذیری بالا در اجرای انواع طرح ها و البته رنگ پذیری بالای آنها
 • سازگاری عالی با محیط زیست و حتی داشتن قابلیت بازیافت
 • عایق حرارتی و صوتی
 • امکان دسترسی آسان و حتی غیر مخرب به تاسیسات پشت آن
 • اقتصادی و مقرون به صرفه بودن
 • اجرای آسان و در مدت زمان کوتاه با کمترین ضایعات

عوامل موثر بر قیمت کناف کاری 

عوامل موثر بر قیمت کناف

 متراژ پروژه

متراژ پروژه اولین و مهمترین عنصر موثر بر قیمت کناف کاری است. در واقع همانطور که حتما می دانید هر چه فضای مورد نظر بزرگتر باشد باید کار و مواد بیشتری انجام شود که قیمت کناف کاری را نیز بالا می برد.

 مصالح مصرفی

نوع و البته کیفیت مصالح به کار رفته در یک پروژه از جمله عواملی است که بر قیمت تمام شده کناف کاری تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، از جمله ابزارهای مورد استفاده در کناف، پیچ، پروفیل، براکت و بست می باشد و هر کدام جنس مختلفی می تواند داشته باشد.

کیفیت و ضخامت صفحه های گچی روکش شده البته از این تجهیزات مهمتر است. این صفحات معمولاً دارای ابعادی از ۱.۲ در ۲.۴ تا ۱.۲ در ۳ متر هستند،و همه آنها ویژگی های منحصر به فردی دارند.

تاثیرگذاری مصالح مواد استفاده بر روی قیمت کناف کاری

 • گچ پوششی
 • بتونه درزگیر
 • نوار فایبرگلاس
 • نوار چسب جداکننده

قیمت کناف کاری بدون مصالح

در صورتی که مصالح و ابزارها در دسترس باشد و فقط نیاز به یک متخصص نصب کناف داشته باشید، قیمت کناف کاری متفاوت خواهد بود.

درجه پیچیدگی طرح مورد نظر

طرح مورد نظر و انتخابی شما به طور مستقیم بر روی قیمت کناف کاری در کل اثر می‌ گذارد. در واقع،طرح های پیچیده نیاز به ظرافت، مهارت و البته مصالح بیشتری دارند. به همین دلیل قیمت کناف کاری تزئینی بیشتر از کناف معمولی تخمین زده می شود.

محل اجرای کناف

مکانی که کناف در آن نصب و مورد استفاده قرار می گیرد نیز بر قیمت کناف کاری تأثیر می گذارد. در حقیقت موقعیت و شرایط محل مورد نظر هم می تواند قیمت کناف متری را کاهش و یا افزایش دهد. دسترسی به صفحات در برخی پروژه ها ممکن است دشوار باشد، به این معنی که استاد کار باید زمان، نیرو و انرژی بیشتری صرف کند. در نتیجه قیمت نیز تغییر خواهد کرد.

تعداد نیروها

اگر بزرگی و حجم کاری پروژه باعث شود استادکار نتواند آن را به تنهایی به پایان برساند، نیاز به نیروهای اضافی وجود خواهد داشت. بنابراین در این صورت قیمت کناف کاری شامل دستمزد نیروها نیز می شود.

ارتفاع در محل کار

ارتفاع محل انجام کار یکی از عوامل موثر بر قیمت کناف کاری است. این بدان معناست که هزینه دستمزد با افزایش ارتفاع محل کار افزایش می یابد. علاوه بر این، درزگیری هم بر قیمت اجرای کناف کاری در ساختمان‌ها می‌افزاید.

روش های محاسبه قیمت کناف‌ کاری 

 

با توجه به نوع و طراحی کناف، متخصصان اجرا از روش های متفاوتی برای اعلام قیمت استفاده خواهند کرد. این روش ها شامل:

متر مربع :

با اندازه گیری متر مربع، هزینه هر متر مربع دیوار یا سقف با استفاده از این روش بیان می شود.

متر طول :

در روش متر طول، قیمت به ازای هر متر طول باکس (که دور سقف اصلی اجرا می‌شود) اعلام می‌شود.

میزان کناف مصرف شده :

در این نوع روش قیمت کناف کاری، هزینه برمبنای یک متر مربع از مصالح مصرف‌شده در میزان مصالح مصرف‌شده، در پایان کار ضرب شده و دستمزد متخصص در قیمت یک متر کناف گنجانده می‌شود.

قیمت تمام‌شده یا مقطوع :

در این روش برای محاسبه قیمت کناف کاری متخصصین در این حوزه بعد از بازدید حضوری و بررسی طرح یک قیمت را به عنوان قیمت نهایی اعلام میکنند.

برای محاسبه هزینه نصب نور مخفی در دو طرف باکس کناف معمولا متراژ سقف را در عدد ۵/۱ ضرب میکنیم.

پنل های کناف با سه ضخامت به اندازه های ۵ و ۷ و ۱۰ میلی متری در بازار قابل عرضه است و هرچه ضخامت کناف بیشتر باشد به طبع قیمت ان نیز بیشتر خواهد بود

به طور کلی توصیه می کنیم پس از توافق با کارشناس و متخصص در مورد طرح و اندازه دیوار یا سقف، اطلاعات مربوط به نوع مصالح استفاده شده، زمان شروع و پایان کار و هزینه نهایی را از او دریافت کنید. سپس باید همه این موارد را در قرارداد بنویسید.

هزینه های جانبی کناف کاری 

هزینه های جانبی کناف

قیمت کناف کاری ساختمان ممکن است گهگاه به دلیل متغیرهایی غیر از هزینه مصالح و هزینه نصب افزایش یابد. از جمله آنها عبارتند از:

 • ترمیم نرم، رطوبت، سوراخ، ترک‌ها و شکاف‌های دیوار و سقف
 • عایق کاری دیوارها و سقف ساختمان که باید هزینه خرید و نصب پشم سنگ را نیز به هزینه کلی اضافه کرد.
 • پس از اتمام کناف کاری، نصب کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی سقف یا دیوارهای ساختمان (نحوه نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی و کنافی)
 • برق‌کشی و نصب روشنایی محلی که کناف نصب شد
 • هزینه درزگیری، بتونه‌کاری
 • برش محل نصب ‌هالوژن
 • در نظر داشتن و نصب چراغ‌های مخفی و لوستر

در نتیجه، توصیه می شود قبل از شروع کار، به همه مواردی که در بالا توضیح داده شد توجه دقیق داشته باشید و از متخصصان مشاوره بگیرید.

قیمت کناف کاری متری چند ؟

کناف متری چند

در جدول زیر به بررسی قیمت هر متر کناف کاری می‌پردازیم. اطلاعات این جدول شامل قیمت کناف کاری سقف منزل و دیوار آن می‌باشد.

نوع کناف کاری قیمت به تومان
تهیه و اجرای کناف کاری برای سقف ساده 190.000 تا 250.000
تهیه و اجرای کناف کاری برای سقف دور باکس (نور مخفی) 140.000 تا 210.000
تهیه و اجرای کناف کاری برای دیوار پوششی (یک طرفه) 200.000 تا 270.000
تهیه و اجرای کناف کاری برای دیوار جدا کننده (دو طرفه) 320.000 تا 320.000
تهیه و اجرای کناف کاری برای دیوار پوششی با عایق پشم سنگ (یک طرفه) 290.000 تا 320.000
تهیه و اجرای کناف کاری برای دیوار جدا کننده با عایق پشم شیشه (دو طرفه) 350.000 تا 390.000

 

محدوده قیمت کناف کاری ساختمان برای یک متر مربع و با احتساب هزینه‌ی مصالح و متریال استفاده شده و دستمزد و اجرت نصب کناف حساب شده است.

چرا نباید در انتخاب کناف و متخصص نصب آن صرفا به قیمت توجه کنیم ؟

انتخاب کناف

عدم رعایت ضوابط و استانداردهای اجرای کناف، به ترک خوردگی و موج دار شدن سطوح منجر می شود که دورریز مصالح و تعمیرات را بالا می برد. عوامل دیگری که می توانند منجر خسارات جانی شود عبارتند از سقوط و خرابی سقف و دیوارها.

یک متخصص حرفه‌ای با بازدید از محل نصب کناف، زیرسازی و مقاومت سازه اصلی را‌‌ می‌سنجد تا از وقوع خسارات احتمالی جلوگیری کند. بنابراین بهتر است در انتخاب مصالح و متخصص کناف‌کاری صرفه‌جویی نکنیم.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا