معماری

طراحی کافی شاپ ⚜️ اصول و نکات کاربردی | ایده های جذاب

‌‌‌طراحی کافی شاپ و نکات مهم آن

امروزه طراحی کافی شاپ به یک موضوع مهم تبدیل شده است، زیرا کافی‌شاپ ها برای اهدافی بیشتر از روابط معمولی یا عاشقانه استفاده می شوند به همین دلیل محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

تصویر طراحی کافی شاپ و نکات مهم آن

از آنجایی که رعایت نکات مهم و حیاتی طراحی کافی شاپ، مشتریان را جذب می کند، تاثیر مثبتی را در آنها ایجاد می کند و در نهایت آنها را به مشتریانی همیشگی تبدیل می کند.

اهمیت طراحی کافی شاپ چیست ؟

تصویر اهمیت طراحی کافی شاپ چیست

همه مشتریان کافی‌شاپ باید طراحی کافی شاپ را جذاب بدانند. درست است که هر کسب و کاری مشتریان خاص خود را دارد، اما اکثر مردم از اقشار مختلف معمولاً به کافی‌شاپ‌ها مراجعه می‌کنند.

برخلاف یک رستوران که منحصراً برای غذا خوردن در نظر گرفته شده است و هیچ کاربرد دیگری ندارد، کافی شاپ امکان انجام فعالیت های متنوع را فراهم می کند. کافی‌شاپ‌هایی وجود دارند که منحصراً برای مطالعه، کار، مهمانی و بازی (مثلاً با لپ‌تاپ) طراحی شده‌اند.

هر کسی بدون در نظر گرفتن سن، سطح درآمد یا موقعیت اجتماعی، در کافی شاپ ها پذیرفته می شود. آنها غذاها و نوشیدنی هایی سبکی را برای مشتریان فراهم می کنند که اکثریت جامعه توانایی خرید آن را دارند.

کافی شاپ ها برای مشتری محیط آرام و راحتی را فراهم می کنند. مشتری می تواند در چنین شرایطی با خیال راحت روی پروژه های مورد علاقه خود کار کند. طراحی یک کافی‌شاپ با عملکرد آن مشخص می شود. برخی از کافه ها به طور خاص برای برگزاری مجالس طراحی شده اند و محیطی بسیار شیک و مجلل دارند و برخی کافه ‌ها، محیطی بسیار صمیمانه و گرمی دارند و مخصوص دورهمی‌های دوستانه طراحی شده‌اند.

به محض اینکه کاربری مورد نظر کافیشاپ مشخص شد، می توانید طراحی داخلی و خارجی کافی شاپ خود را شروع کنید. هویت کافی شاپ برگرفته از تمام جزئیات کوچک از جمله رنگ و طرح دیوارها، مبلمان، میز و صندلی و همچنین نور و موسیقی است. این عناصر به طور قابل توجهی بر نحوه مشاهده و درک مشتریان از کافی شاپ شما تأثیر می گذارد.

مانند هر کسب و کار دیگری، کافی شاپ ها می خواهند در عین کاهش هزینه ها، سود را به حداکثر برسانند. تنها با جلب رضایت مشتری می توان به این هدف دست یافت.

طبق تحقیقات، بیشتر مشتریان به جای صرف فقط نوشیدن قهوه خوب، ترجیح می دهند از فضای کافی شاپ لذت ببرند. با توجه به این دیدگاه ها، طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ تاثیر بسزایی در گسترش این کسب و کار دارد.

آشنایی با نکات مهم در طراحی کافی شاپ :

تصویر آشنایی با نکات مهم در طراحی کافی شاپ

هنگام طراحی یک کافی شاپ، توجه دقیق به نکات زیر بسیار سودمند خواهد بود:

 • تاثیر مکان در طراحی کافی شاپ

تصویر تاثیر مکان در طراحی کافی شاپ

اولین عاملی که بر نوع مشتری، سبک منو و نحوه جذب آنها تأثیر می گذارد، مکان کافی شاپ است. سه مکان که معمولا برای افتتاح کافی شاپ پیشنهاد می شود عبارتند از:

 • افتتاح یک کافی شاپ در مرکز خرید

یک انتخاب واقعا خوب این است که یک کافی شاپ در یک مرکز خرید معروف باز کنید. شما هرگز در این مکان بیکار نخواهید شد زیرا گروه های مختلفی از مردم در تمام طول سال از مراکز خرید بازدید می کنند.

 • افتتاح یک کافی شاپ نبش خیابان

کافی شاپی که در نبش خیابان قرار دارد توجه بسیاری از رهگذران را به خود جلب می کند. کسانی که قصد رفتن به محل کار یا دانشگاه را دارند احتمالاً برای صرف نوشیدنی به آنجا مراجعه می کنند زیرا این نوع کافی شاپ در مسیر رفت و آمد خیابان قرار دارد.

 • افتتاح یک کافی شاپ در یک محله مسکونی

اگر یک کافی شاپ در یک منطقه آرام و مسکونی باز کنید، با رقبای کمی روبرو خواهید شد. ترجیحاً از باز کردن کافی شاپ خود در منطقه ای که کافی شاپ های بسیاری در آنجا وجود دارد، خودداری کنید.

 • تاثیر نما در طراحی کافی شاپ

تصویر تاثیر نما در طراحی کافی شاپ

طراحی نمای ساختمان یکی از نکات ضروری تاسیس یک کافی شاپ است. نمای کافی‌شاپ با معرف از سبک طراحی و فضای داخلی کافی شاپ بوده و تماشاگران و مشتریان بالقوه را به خود جذب می کند.

از استفاده از طرح های شلوغ یا گیج کننده هنگام اعمال طراحی نمای کافی‌شاپ خودداری کنید. برای اینکه نام و لوگوی کافی شاپ به راحتی قابل خواندن و تشخیص باشد، بهتر است آنها را روی یک پس زمینه ساده و در عین حال چشمگیر ایجاد کنید. حروف و رنگ هایی را انتخاب کنید که در طراحی شما زنده، خیره کننده و جلب توجه هستند.

 • نحوه طراحی داخلی کافی شاپ

تصویر نحوه طراحی داخلی کافی شاپ

تصور می شود که مهمترین مولفه ایجاد یک کافی‌شاپ، طراحی داخلی کافی شاپ باشد. به یاد داشته باشید که مشتزیان برای فقط صرف یک فنجان قهوه به کافی شاپ شما مراجعه نمی کنند، آنها همچنین می خواهند اوقات خوبی داشته باشند. در نتیجه، ایجاد یک محیط دلپذیر و جذاب به اندازه ارائه آیتم های منو مهم است.

همه چیز باید مطابق با سبک طراحی و تم شما باشد، از نام کافی شاپ گرفته تا رنگ بندی و نور ، وسایل تزئینی، میزها و صندلی ها.

 • اهمیت تجهیزات مورد استفاده و طرح رنگ

تصویر اهمیت تجهیزات مورد استفاده و طرح رنگ در طراحی کافی شاپ

دو جزء مهم در طراحی کافی شاپ، رنگ و مواد اولیه هستند. هر فضایی با ترکیب ماهرانه این دو جنبه می تواند زیباتر شود. با این حال، عکس این موضوع نیز صادق است و با انتخاب رنگ و مواد اشتباه، فضای کافی شاپ را ناخوشایند می کند.

در نتیجه بررسی دقیق و انتخاب ابزار و تجهیزات مناسب قبل از هر اقدامی ضروری است سپس پالت رنگ و سایر عناصر حیاتی برای طراحی کافی‌شاپ را بر اساس آن تعیین کنید. به عنوان مثال، رنگ‌های خاکی، قهوه‌ای، خاکستری و سایه‌های مختلف سبز همگی از رنگ‌های بسیار محبوب هستند.

علم ثابت کرده است که رنگ ها می توانند اشتها را افزایش دهند، اما نوع ترکیب رنگی که استفاده می شود بسیار مهم است. به عنوان مثال، رنگ قرمز یا قهوه ای در کنار طلایی یک ترکیب رنگ رایج در طراحی کافی شاپ ها است زیرا رنگ های قرمز و زرد اشتها را افزایش می دهد.

 • تاثیر نورپردازی

تصویر تاثیر نورپردازی در طراحی کافی شاپ

طراحی فوق العاده کافی‌شاپ با اضافه شدن نور بهتر می شود. زیرا نور در ایجاد یک محیط راحت برای مشتریان شما بسیار مهم است. ایجاد یک محیط مثبت و در عین حال آرام با اجرای نورپردازی مناسب امکان پذیر است.

بحث زیر نحوه انتخاب نورپردازی ایده آل برای کافی شاپ را پوشش می دهد:

 • نورپردازی تاکیدی

این نوع نورپردازی برای جلب توجه به عناصر خاص در محیط اطراف و تشدید تاثیر اشیایی مانند غذا، آثار هنری و نقاشی استفاده می شود.

 • نورپردازی محیطی

با این نوع از نورپردازی، چراغ های کافه به عنوان منبع اصلی روشنایی عمل می کنند. این مسئولیت آنهاست که مقدار مساوی نور را در کل منطقه توزیع کنند.

 • نورپردازی تزئینی

از این نوع نورپردازی برای افزایش زیبایی و ظرافت طراحی کافی‌شاپ استفاده می شود.

 • نحوه چیدمان مبلمان

تصویر نحوه چیدمان مبلمان در طراحی کافی شاپ

محور طراحی کافی شاپ شما، چیدمان فضا است. گزینه های زیادی برای نحوه چیدمان میز و صندلی وجود دارد، اما نکته اصلی که باید در نظر داشت ایجاد تعادل بین جذابیت زیبایی شناختی و مفید بودن طرح است. به عنوان مثال، قرار گرفتن میزها و صندلی ها نباید مانع حرکت مشتریان و کارکنان شود.

 • اهمیت پخش موسیقی

تصویر اهمیت پخش موسیقی در طراحی کافی شاپ

می‌توانید علاوه بر زیبایی‌شناسی فضا، از موسیقی برای القای روحیه نشاط‌آور کافی‌شاپ استفاده کنید. البته، هنگام انتخاب موسیقی ایده آل باید احتیاط کنید و از سبکی استفاده کنید که افراد زیادی را به کافه بکشاند. همچنین موسیقی باید مکمل طراحی کافی شاپ باشد. به عنوان مثال، از پخش موسیقی راک در یک کافی شاپ سنتی خودداری کنید.

کالیبر اجرا و حجم صدا از دیگر عواملی است که در اجرای موسیقی باید مورد توجه قرار گیرد. این نشان می‌دهد که موسیقی به طور یکنواخت در سراسر کافی شاپ پخش می‌شود و با صدایی پخش می‌شود که گوش مشتریان را آزار نمی‌دهد و در عین حال در حد یک زمزمه خیلی قابل شنیدن نیست.

 • انواع تم ها و سبک ها در طراحی کافی شاپ

برای ایجاد یک فضای ویژه، می‌توان از یکی از انواع تم‌های رایج در طراحی کافی‌شاپ استفاده کرد. در ادامه به معرفی محبوب‌ترین تم‌ها می‌پردازیم:

 • طراحی کافی شاپ با تم روستیک

تصویری با تم روستیک

تم طراحی روستیک در بین تمام ایده های طراحی کافی شاپ محبوب ترین است. بسیاری از وسایل تزئینی در این تم با مواد خام و طبیعی و اجزایی مانند چوب، گیاهان و آجر ادغام شده‌اند.

 • طراحی کافی شاپ با تم کافه باغ

تصویری با تم کافه باغ

بسیاری از شهرها نمونه هایی از تم کافه باغ دارند که بسیار هم محبوب است. مشتریانی که این تم را در طراحی کافی‌شاپ مشاهده می کنند، احساس می کنند که در هوای تازه نفس می کشند.

 • طراحی کافی شاپ با تم کلاسیک

تصویر ی با تم کلاسیک

طراحی کافی‌شاپ های کلاسیک اغلب دارای ویژگی های نوستالژیک است. نورپردازی در تم کلاسیک فوق‌العاده درخشان است و شامل لامپ‌ها، شمع‌ها، فانوس‌ها و سایر نورپردازی‌های قابل توجه و مجلل است. هدف از این نوع طراحی این است که حس دوران گذشته را برای تماشاگر القا کند.

 • طراحی کافی شاپ با تم هنری

تصویری با تم هنری

گرایش رایج تر از تم کلاسیک، طراحی کافی‌شاپ با تم هنری است.

این کافی شاپ ‌ها گهگاه دستخوش تغییر طراحی‌های گسترده‌ای در بیرون و داخل خود می‌شوند. در نتیجه، اکثر کافی شاپ های هنری فضایی جذاب دارند و مشتریان همیشگی آن‌ها مشتاقانه منتظر طراحی‌های جدید هستند.

 • طراحی کافی شاپ با تم سنتی

تصویر با تم سنتی

ترجیحاً از مواد قدیمی و منطقه ای مانند سنگ، چوب، آجر و کاهگل در طراحی یک کافی‌شاپ سنتی به همراه رنگ بندی قرمز، سبز، آبی و قهوه ای استفاده شود.

سخن پایانی:

طراحی کافی شاپ شما هرچه که باشد، فرقی ندارد. مهم ترین موضوع توجه به نکات مهم در طراحی کافی‌شاپ مطابق با هدف مورد نظر است.

رضایت مشتریان هدف اصلی کسب و کارهایی مانند کافی‌شاپ ها است، بنابراین انتظارات مشتری باید در هنگام طراحی در نظر گرفته شود.

تصویر طراحی کافی شاپ

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا