دکوراسیون

14 اصل مهم راهنمای جامع انتخاب مبل ✔️

راهنمای جامع انتخاب مبل

اکثر مردم سعی می کنند بهترین مبلمان را برای خانه خود انتخاب کرده و بخرند و بهترین چیدمان را با همان چند قطعه مبلمان انجام دهند، حتی در خانه های بسیار کوچک با بودجه بسیار کم، زیرا علاقه و توجه به دکوراسیون و چیدمان در چند سال گذشته افزایش یافته است. یکی از مهم ترین عناصر در ایجاد یک محیط شگفت انگیز و جذاب در خانه شما مبلمان است. مبلمان تاثیر ویژه ای در پذیرایی هر خانه ای دارد، بنابراین انتخاب عاقلانه آن می تواند به جذابیت بیشتر آن کمک کند. در این مقاله با 14 اصل مهم راهنمای جامع انتخاب مبل اشنا می‌شویم.

مبل چیست ؟

تصویر مبل چیست

مبل یک وسیله معمولی است که در خانه ها، ادارات و فضاهای عمومی دیده می شود که برای فعالیت های روزانه مانند نشستن و کار استفاده می شود. مبلمان معمولا در اتاق نشیمن، اتاق تلویزیون، اتاق غذاخوری و سالن دیده می شوند. مبل ها اغلب برای نشستن یک یا چند نفر ساخته و طراحی می شوند.

انواع سبک مبلمان کدامند ؟

تصویر انواع سبک مبلمان کدامند

با توجه به اینکه مبلمان یکی از عناصر کلیدی دکوراسیون داخلی است و سبک و رنگ آن تاثیر زیادی بر ظاهر هر فضا دارد، مهم است که در انتخاب خود دقت کنید و خواسته ها، فضای موجود و ترجیحات شخصی خود را در نظر بگیرید. مدل مبلی را که متناسب با سبک داخلی خانه شما باشد از بین انواع مختلف موجود مانند استیل، کلاسیک و راحتی انتخاب کنید.

مبلمان استیل و کلاسیک در فضاهای بزرگ با طراحی کلاسیک استفاده می شود، اما اگر سبک دکوراسیون منزل شما مدرن است، ترجیحاً مبلمان راحتی و مبلمان مدرن را انتخاب کنید.

معمولا مبلمان استیل 9 نفره و مبلمان کلاسیک 7 نفره هستند. همچنین ظرافت در کنده کاری و میزان استفاده از چوب در مبلمان استیل بیش از مبلمان کلاسیک میباشد.

تنوع مبل های راحتی بسیار زیاد میباشد. از انواع این مبلمان در اتاق پذیرایی ، اتاق خواب و حتی محیط های کاری استفاده میشود.

14 اصل مهم راهنمای جامع انتخاب مبل :

تصویر 14 اصل مهم راهنمای جامع انتخاب مبل

اگر بخواهیم نکات اصلی را که باید در انتخاب مبل در نظر بگیریم گروه بندی کنیم، با دسته بندی های مختلفی از جمله قیمت مبل، موادی که مبلمان از آن ساخته شده است، چیدمانی که قرار است در آن قرار می گیرد وعوامل محیطی و ظاهری آن برمی خوریم. با ما همراه باشید تا نکات مهم در انتخاب مبل را به طور خلاصه برای شما شرح دهیم.

 1. جنبه های بیرونی و محیطی انتخاب مبل

نحوه چیدمان و محل استفاده از مبل نکات مهمی است. از این عناصر در هنگام انتخاب مبلمان به عنوان عناصر محیطی و خارجی یاد می شود. پس از آن، در مورد اندازه و کاربرد مبلمان در رابطه با چیدمان آن صحبت خواهیم کرد.

 1. اندازه یک فاکتور منطقی است که هنگام انتخاب مبل باید در نظر گرفته شود.

تصویر اندازه یک فاکتور منطقی است که هنگام انتخاب مبل باید در نظر گرفته شود.

دانستن اندازه فضایی که مبلمان در آن قرار می گیرد قبل از تصمیم گیری یکی از نکات کلیدی انتخاب عاقلانه مبلمان است. یکی از اشتباهاتی که در طراحی غیر اصولی با آن مواجه می شویم این است که افراد اصرار به خرید مبلمان به شکل کلاسیک یا سلطنتی با وجود کوچک بودن متراژ خانه دارند.

در خانه‌هایی با متراژ کوچک، استفاده از مبل‌های راحت می‌تواند پاسخگوی بهتری داشته باشد و با اشغال فضای کمتر جذابیت بیشتری ایجاد کند. اگر خانه ای دارای متراژ بالا باشد استفاده از مبلمانی که فضای زیادی نیاز دارد ایرادی ندارد و یا استفاده از چند دست مبل بسیار هوشمندانه است.

اگر خانه شما شلوغ است، از خرید مبل های بزرگ و حجیم خودداری کنید تا فضای خود را به طور موثر طراحی کنید. البته جالب است بدانید که اکثر مبل ها در اندازه های استاندارد یکسانی هستند، اما بسته به مدل، رنگ و سبک، ممکن است برای ما بزرگتر یا کوچکتر به نظر برسند. طول و عرض یک بالشت معمولاً 70 سانتی‌متر است و ضخامت آن بین 20 تا 35 سانتی‌متر است. بقیه اندازه مبلمان با طراحی دسته ها، ارتفاع قطعه و سایر عوامل تعیین می شود.

 1. یکی دیگر از نکات قابل توجه هنگام انتخاب مبلمان، نوع استفاده است.

تصویر یکی دیگر از نکات قابل توجه هنگام انتخاب مبلمان، نوع استفاده است.

نوع استفاده و محل قرارگیری مبل از نکات مهمی است که هم در انتخاب و هم در خرید آن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، مبل های چستر، ممکن است گزینه بسیار قابل قبولی باشند، اگر می خواهید یک مبل برای اتاق انتظار در محل کار تهیه کنید.

انتخاب مبل کاملاً بر اساس نوع استفاده است، زیرا انواع مختلف مبل برای کارکردهای مختلف ساخته شده است. یکی از نکات کلیدی در انتخاب درست مبلمان همین است.

 1. معیارهای ظاهری انتخاب مبلمان ، جذابیت و زیبایی

فاکتورهای ظاهری یا شکل، رنگ و الگوی مبلمان، یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب مبلمان است. اکثر این متغیرها به ترجیحات فردی برای سبک، رنگ و ظاهر مبل آنها در خانه یا محل کار مربوط می شود. طیف وسیعی از ظاهر دارند.

 1. متریال مناسب عامل تضمین در انتخاب مبل

انتخاب یک مبل ساخته شده از مواد با کیفیت بالا یکی از حیاتی ترین تصمیماتی است که می توانید بگیرید. منظور ما از متریال چیزهایی مانند پارچه های استفاده شده برای ساخت مبل و فوم نشیمنگاه و همچنین چوب های مورد استفاده برای قاب و نما است.

 1. استقامت مبل بیشتر به خاطر چوب مرغوب است.

مبل ساخته شده از چوب مرغوب یکی از نکات کلیدی در انتخاب یک مبل با دوام است. چوب روسی، راش و گردو به دلیل استقامت استثنایی که دارند بهترین چوب برای مبلمان هستند.

وزن مبل نشانگر تفاوت این سه چوب با یکدیگر است. زیرا وزن چوب گردو به طور قابل توجهی وزن بیشتری از چوب راش و چوب روسی دارد. توانایی مقاومت در برابر خوردگی موریانه یکی دیگر از ویژگی های مشترک این سه نوع چوب است، اگرچه راه های دیگری نیز برای افزایش طول عمر چوب مبلمان وجود دارد، از جمله افزودن مواد شیمیایی.

 1. پارچه مبل بر جذابیت زیبایی آن تأثیر می گذارد.

تصویر پارچه مبل بر جذابیت زیبایی آن تأثیر می گذارد.

مبلمان باید با پارچه های باکیفیت پوشانده شوند که جذاب، بادوام و محکم باشند. پارچه های شانل، مخمل و هانزو چند نمونه از پارچه هایی هستند که در صنعت مبلمان بسیار مهم هستند. پارچه مخمل اشرافی ، سه بعدی و قدیمی تر از پارچه های دیگر است.

 1. رنگ پارچه مبل

یکی از عناصری که می تواند ظاهر طراحی خانه شما را به شدت تغییر دهد، رنگ پارچه مبلمان است. سعی کنید رنگ فرش و پرده را با پارچه مبلمان خود هماهنگ کنید. برای این کار لازم نیست همه این اجزا یک رنگ باشند. به سادگی قبل از تصمیم گیری در مورد رنگ پارچه مبل خود، طرح رنگ فرش و پرده ایده آل را انتخاب کنید.

 1. استحکام بدنه مبل

بدون شک، یکی از نکات کلیدی که بر ماندگاری مبلمان تأثیر می گذارد، استحکام بدنه است. اگر مبلمان به اندازه کافی محکم نباشد، جابجایی و حمل و نقل منجر به آسیب آن می شود.

 1. راحتی مبل

تصویر راحتی مبل

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام انتخاب مبل باید به آن توجه کنید راحتی است. از آنجایی که می خواهید حداقل پنج سال از مبل ایده آل خود استفاده کنید، باید راحت و خوش ساخت نیز باشد. به همین دلیل، راحتی و کیفیت ساخت باید ملاحظات کلیدی هنگام انتخاب مبل شما باشد.

 1. طراحی دسته مبل

اگرچه طراحی دسته مبل ممکن است در هنگام انتخاب مبل به اندازه راحتی مبل مهم نباشد، اما باید اذعان کنیم که یک دسته باریک و سفت، چه در حال استراحت، تماشای فیلم یا مکالمه، راحت شدن را دشوار می کند. بنابراین، هنگام انتخاب مبلمان، راحتی دسته مبل را در نظر بگیرید.

 1. کوسن مبل

تصویر کوسن مبل

پشتی مبل ها به طور معمول دارای سه کوسن است، اما می توانید خودتان کوسن های تزئینی و اضافی به مبلمان خود اضافه کنید. مبل برای نشستن است نه به عنوان نمایشگر برای کوسن، پس به چیدمان دو کوسن روی مبلمان خود دقت کنید.

 1. فوم مربوط به مبل

انواع مختلفی از فوم ها در مبلمان استفاده می شود، اما فوم سرد و فوم گرم دو نوع از محبوب ترین آنها هستند. درجه انعطاف پذیری این دو فوم یکی از تفاوت های اصلی آنهاست. فوم سرد در این شرایط عملکرد بهتری دارد و مبل ساخته شده با فوم سرد استحکام و دوام بیشتری دارد.

 1. تمیزی دوخت

اگر مبل آماده انتخاب و خریداری می کنید، دقت کنید که دوخت مبلمان را از نظر تمیزی بررسی کنید. استحکام درزهای روی مبل را که قصد خرید آن را دارید با ریزبینی بررسی کنید تا مطمئن شوید که به مرور زمان از هم نمی پاشند.

نتیجه پایانی:

اگر شما یکی از افرادی هستید که به دکوراسیون خانه خود فکر می کنید، احتمالاً قبلاً متوجه شده اید که مبلمان چقدر می تواند در ایجاد ظاهری شیک مفید باشد.

کسانی که به طراحی مدرن و امروزی علاقه دارند اغلب از مبل ها برای بهبود ظاهر خانه خود استفاده می کنند. امروزه مدل ها، سبک ها و رنگ های زیادی از مبلمان در بازار موجود است که هر کدام در مورد زیبایی حرف هایی برای گفتن دارند. با این حال، انتخاب یک مبل راحت و مناسب صرفاً بر اساس زیبایی توصیه نمی شود، زیرا کیفیت همیشه اولویت دارد.

در این مقاله ما سعی کردیم شما را با راهنمای جامع در انتخاب یک مبل خوب آشنا کنیم تا بتوانید با بودجه‌ای که در دست دارید بهترین خرید ممکن را انجام دهید.

تصویر راهنمای جامع انتخاب مبل

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا