دکوراسیون

راهنمای جامع انتخاب پرده ✔️ شش نکته حیاطی | انواع سبک های پرده

راهنمای جامع انتخاب پرده و نکات کلیدی

یکی از مهم ترین اجزای حفظ حریم خصوصی خانه، پرده است. پرده نه تنها به شما حریم خصوصی می دهد، بلکه فضای زندگی شما را نیز گرم و انرژی می بخشد. ما در این مقاله به یک راهنمای جامع در مورد انتخاب پرده خواهیم پرداخت.

تصویر راهنمای جامع انتخاب پرده

در بیشتر خانه ها از پرده برای پوشاندن پنجره ها استفاده می شود. چیدمان خانه شما با هماهنگی بین پرده ها و سایر وسایل زیبایی خاصی پیدا می کند. همچنین پرده ها باعث پوشاندن عیوب پنجره ها و زیباتر شدن آن ها می شوند. برای بررسی بیشتر و بهترین انتخاب برای پرده، با ما همراه باشید.

راهنمای جامع در مورد انتخاب پرده :

تصویر راهنمای جامع در مورد انتخاب پرده

استفاده از پرده در خانه احساس امنیت را القا می کند. پرده‌ها جهت پوشاندن پنجره‌ها و جلوگیری از ورود نور خورشید استفاده می‌شوند. آنها همچنین جذابیت منحصر به فردی را به محیط اطراف خانه اضافه می کنند. بهترین راهنمای جامع انتخاب پرده می تواند با صرف کمترین زمان و هزینه به شما در انتخاب بهترین گزینه برای زیبایی منزلتان کمک کند.

هنگام انتخاب و خرید پرده باید به الزامات اصلی و جنبه های مهم مانند جنس پارچه مورد استفاده، نوع پرده، رنگ، طرح پرده، سبک و اندازه توجه شود. تاثیر پرده های شما با توجه به جزئیات خاص چیدمان افزایش می یابد. شکل فضا و سازگاری آن با سایر موارد موجود در خانه از نکات مهم در انتخاب طرح و رنگ پرده است.

شش نکته حیاتی راهنمای جامع انتخاب پرده :

ما در این بخش نکات راهنمای انتخاب بهترین پرده را مرور خواهیم کرد. اندازه و سبک پنجره های خانه شما یکی از مهم ترین عواملی است که هنگام انتخاب پرده باید در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که قبل از انتخاب پرده برای یکی از پنجره های خانه، اندازه پنجره را به دقت اندازه گیری کنید. گاهی اوقات، شخصی به‌جای پنجره‌ای که می‌خواست، پنجره دیگری را به‌طور تصادفی اندازه‌گیری می‌کرد.

این که همه پرده های خانه یکی نیستند، نکته دیگری برای انتخاب پرده ها است. باید توجه داشته باشید که اگر خودتان قصد دارید خانه را چیدمان کنید، پرده برای خانه ضروری هستند. توجه داشته باشید که پرده ها در اتاق نشیمن و اتاق خواب تفاوت قابل توجهی دارند. نوع پارچه و همچنین طرح و رنگ آن یکی از مهم ترین تفاوت ها است. هنگام انتخاب پرده برای خرید، خواسته و سلایق خود را در نظر بگیرید.

بخش زیر به چند نکته کلیدی در انتخاب پرده می پردازد.

 1. ابعاد ایده آل برای پرده ها

تصویر ابعاد ایده آل برای پرده ها

اندازه پرده یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکاتی است که باید قبل از انتخاب در نظر بگیرید. طول و عرض مناسب پرده به طور قابل توجهی بر جذابیت و زیبایی فضا را می افزاید. برای اتاق پذیرایی، پرده های بلندی که دنباله ی آن به کف می رسند معمولاً مناسب هستند. این نوع پرده های بلند به اتاق ظاهری زیباتر و مجلل می بخشد.

اگر دکوراسیون شما سنتی یا کلاسیک است، می توانید از پرده های کوتاه تر استفاده کنید. همچنین اگر بچه یا حیوان خانگی دارید استفاده از پرده های کوتاه برای جلوگیری از خراب شدن یا کثیف شدن آنها ترجیح داده می شود.

اگر می خواهید پرده ای با چین های زیبا داشته باشید،می توانید تقریباً 2.5 برابر طول پنجره در نظر بگیرید و آن را حداقل 15 سانتی متر بالاتر از قاب پنجره نصب کنید.

اگر امنیت و حریم خصوصی فضا برای شما بسیار مهم است، پرده ای را انتخاب کنید که دقیقاً به اندازه عرض پنجره باشد. همچنین استفاده از یک پرده عریض و بزرگ از ورود نور خورشید به فضا جلوگیری می کند.

استفاده از پرده های کوتاه در آشپزخانه یکی دیگر از موارد مورد توجه است. سعی کنید اندازه پردۀ آشپزخانه را تا پایین پنجره در نظر نگیرید. زیرا چربی زیادی جذب آن می شود.

 1. پرده های مناسب برای انواع پنجره ها

تصویر پرده های مناسب برای انواع پنجره ها

زمانی که طول و عرض پنجره را به درستی اندازه گیری کردید، باید نوع پنجره های خانه را در نظر بگیرید.

توجه به نوع پنجره در راهنمای جامع انتخاب پرده بسیار مهم است. پنجره می تواند در سبک های مختلف باشد. به عنوان مثال، به صورت بالا یا پایین ،عمودی یا افقی باز شوند. بنابراین باید مراقب باشید که پرده مورد نظر مانع باز شدن پنجره ها نشود.

پنجره های خانه قدیمی شما ممکن است فرسوده شده باشند. تعویض پنجره ها می تواند بسیار زمان بر و پرهزینه باشد، بنابراین بهتر است از چوب پرده های پهن استفاده کنید و پرده هایی را انتخاب کنید که بزرگتر از اندازه پنجره ها باشند. این به شما امکان می دهد بدون صرف هزینه بیشتر، عیوب پنجره را پنهان کنید.

 1. جنس پارچه پرده

تصویر جنس پارچه پرده

استفاده از پرده برای پنجره برای جلوگیری از نور مستقیم یکی از عملکردهای مهم آنهاست. پارچه ای که برای دوخت پرده استفاده می شود ، بسیار مهم است. شما می توانید با کمک راهنمای جامع انتخاب پرده و با توجه به نکات کلیدی بدون صرف زمان و منابع اضافی، انتخاب و خرید خوبی داشته باشید.جنس و نوع پارچه پرده ای که انتخاب می کنید کاملاً به ترجیحات شما و استفاده از آن بستگی دارد.

توجه داشته باشید که پارچه پرده ممکن است بر احساس رسمی بودن یا آرامش یک فرد تأثیر بگذارد. با توجه به این وضعیت، پرده برای پنجره پذیرایی باید با پرده اتاق خواب متفاوت باشد. ما در مورد بسیاری از انواع جنس های پارچه پرده صحبت خواهیم کرد تا بهتر متوجه شوید که چگونه پرده ها استفاده می شوند.

 • پرده های دوخته شده از پارچه ضخیم

استفاده از پرده هایی با پارچه ضخیم برای جلوگیری از ورود نور خورشید به مقدار قابل توجهی به خانه ترجیح داده می شود.برای زمستان ها ، پرده های ضخیم مانند مخمل، جیر، مخمل نخی، پشمی و مخمل کبریتی مناسب است. این پارچه ها به عنوان عایق هایی برای دفع سرما و افزایش اثربخشی انرژی گرمایشی در زمستان ها علاوه بر جلوگیری از نور مستقیم خورشید در نظر گرفته می شوند.

هرگز از پرده‌های ضخیم برای فضا‌های کوچک استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود اتاق شما کوچک و تنگ به نظر برسد.

 • پرده های دوخته شده از پارچه نازک

اگر یکی از پنجره های خانه شما رو به حیاط خلوت یا رو به محیطی که سایه دارد، ترجیحاً از پرده های پارچه ای نازک استفاده کنید. توری و حریر نمونه‌هایی از انواع پارچه های مناسب برای پنجره‌هایی هستند که در ماه‌های سرد سال اغلب باز می‌مانند.

پارچه های توری و حریر مانع جریان هوای خانه نمی شوند و به جلوگیری از ورود گرد و غبار به فضا کمک می کنند. همچنین برای فضاهای کوچک ترجیحاً پارچه های نازک و نیمه شفاف انتخاب شود. پرده های حریر معمولاً حریم خصوصی اتاق را بدون کم کردن نور حفظ می کنند.

 1. رنگ ایده آل برای پرده

تصویر رنگ ایده آل برای پرده

رنگ پرده یکی از نکات کلیدی در راهنمای جامع انتخاب پرده است. ترجیحاً رنگ پرده ها با طراحی داخلی منزل هماهنگ باشد. اگر خانه شما دارای دیوارهای روشن یا سفید است، می توانید با پوشاندن پنجره ها با پرده های رنگارنگ به این هدف برسید. توجه داشته باشید که اگر دیوارهای خانه شما با کاغذ دیواری های طرح دار و رنگی پوشانده شده است، هرگز از پرده های طرح دار و رنگارنگ استفاده نکنید.

به طور کلی، در هنگام تزئین خانه خود، سعی کنید از رنگ های مکمل استفاده کنید. ترجیحاً بافت وسایل علاوه بر اینکه رنگ ها مکمل یکدیگر باشند، با یکدیگر همخوانی داشته باشند. از پرده های متناسب با رنگ دیوارها برای پوشاندن پنجره های بزرگ استفاده کنید تا فضای اتاق تماماً پوشیده از پرده به نظر نرسد.

 1. سبک و طرح پرده

تصویر سبک و طرح پرده

اگر نکات انتخاب پرده را خوانده باشید، متوجه خواهید شد که باید از چیدمان و دکوراسیون به سبک مدرن در خانه خود استفاده کنید. راهنمای جامع انتخاب پرده به شما در انتخاب پرده ای که تکمیل کننده چیدمان شما باشد کمک می کند.

استفاده از پرده های طرح دار به افزایش جذابیت فضایی با مبلمان ساده کمک می کند. اگر کاغذ دیواری یا اثاثیه طرح دار دارید بهتر است از پرده های اتاق ساده و بدون طرح استفاده کنید.

از پرده هایی با طرح ها یا خطوط عمودی استفاده کنید تا ظاهر سقف بلندتری در اتاقی با سقف کوتاه داشته باشید. اگر می‌خواهید از پرده‌ در فضاهای رسمی استفاده کنید، پرده‌های چند لایه وضخیم مناسب این فضاست.

 1. پرده هایی با استحکام و قابلیت شستشو

تصویر پرده هایی با استحکام و قابلیت شستشو

به طور کلی، در راهنمای جامع انتخاب پرده گفته شده است که پرده ها با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض آفتاب پوسیده می شوند. برخی از پرده ها که با کیفیت هستند،در برابر نور مستقیم خورشید دوام بیشتری دارند. دوام پرده به طور قابل توجهی تحت تأثیر جنس آن است. پس از شستن، برخی از پارچه ها شکل خود را تغییر می دهند.علاوه بر این، برخی از پرده ها هنگامی که در معرض چربی و دوده قرار می گیرند، زودتر کثیف تر می شوند و نیاز به شستشو دارند.

انواع سبک های پرده برای انتخاب :

تصویر انواع سبک های پرده برای انتخاب

سبک های مختلفی برای پرده ها وجود دارد. طراحی داخلی فضای مورد نظر نقش بسزایی در انتخاب بهترین پرده برای یک خانه یا محل کار دارد.

در زیر چند نمونه از سبک های مختلف پرده آورده شده است:

 • پرده کلاسیک
 • پرده مدرن
 • پرده فانتزی
 • پرده سلطنتی
 • پرده دکوری

سخن پایانی:

تعویض پرده در خانه به طور معمول یکی از کاربردی ترین و راحت ترین روش ها برای بهبود زیبایی است. از آنجایی که خرید پرده های جدید ارزان است و نشان دهنده تغییری هرچند اندک در پوشش سطح اتاق شماست، پرده ای که انتخاب می کنید به ترجیحات خاص شما بستگی دارد.

ما در این مقاله، راهنمای جامع انتخاب پرده را بیان کردیم. هنگام انتخاب و خرید پرده، تمام نکات ذکر شده را در نظر بگیرید. گاهی اوقات، غفلت در یکی از زمینه های مهم منجر به کار مجدد و ضرر می شود.

تصویر راهنمای جامع انتخاب پرده

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا