دکوراسیون

دکوراسیون آشپزخانه

در این مقاله علاوه بر تعریف دکوراسیون آشپزخانه به عناصر کلیدی، ایده ها،نکات مهم و سبک های آن نیز پرداخته ایم.

آشپزخانه فضایی حیاتی و مهم در خانه ما است و اگر دکوراسیون آن طوری تنظیم نشده باشد که آشپزی لذت بخش باشد، فقط به استرس بی مورد اضافه می کند. اگر دوست دارید در آشپزخانه خود غذای فوق العاده و فضایی راحت داشته باشید، باید به انتخاب های طراحی شده برای دکوراسیون آشپزخانه خود توجه بیشتری داشته باشید.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه، چیدمان، سطوح، لوازم خانگی و عناصر طراحی را ترکیب می کند تا مکانی برای پخت و پز ایجاد کند که استفاده از آن ساده است و برای آشپزی و همچنین معاشرت در آن لذت بخش باشد.

دکوراسیون آشپزخانه چیست؟

تصویر دکوراسیون آشپزخانه چیست

دکوراسیون آشپزخانه فرآیند انجام پروژه طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از خلاقیت و هنر است. به طور کلی دکوراسیون آشپزخانه مجموعه ای از کارهایی است که برای استفاده بهینه از فضای موجود و تغییر شکل فضاهای داخلی آشپزخانه انجام می شود.

هدف از دکوراسیون آشپزخانه استفاده بهینه از فضایی است که از قبل وجود دارد، هماهنگی رنگ ها و عناصر داخلی، نور و…

اولین قدم در دکوراسیون آشپزخانه، تهیه لوازمی است که با ترجیحات و زیبایی طراحی شما مطابقت داشته باشد. باید به عناصر کلیدی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه توجه کرد. پیروی از این دستورالعمل ها زیبایی طراحی آشپزخانه و دکوراسیون داخلی را افزایش می دهد.

عناصر کلیدی طراحی دکوراسیون آشپزخانه چیست؟

تصویر عناصر کلیدی طراحی دکوراسیون آشپزخانه چیست

هم عملکرد و هم زیبایی شناسی آشپزخانه شما باید هنگام برنامه ریزی یا ارتقاء آن در نظر گرفته شود. اگر فضای دکوراسیون آشپزخانه شما دارای چیدمان شیک، کاربردی و رعایت چند معیار مهم دیگر باشد، می تواند لذت بخش باشد.

آشپزخانه مرکز هر خانه ای است. به هر حال، اکثر ما هر روز چندین ساعت را در آشپزخانه صرف غذا برای خانواده خود می کنیم. به همین دلیل، هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود باید بسیار دقت کرد.

اگر قصد دارید دکوراسیون آشپزخانه قدیمی خود را بازسازی کنید، حتماً به ظاهر آن دقت کنید. اگرچه داشتن یک آشپزخانه زیبا بسیار مهم است، اما هنگام برنامه ریزی و طراحی دکوراسیون آن باید به کاربرد آن نیز توجه شود.مهم نیست که چقدر جذاب باشد، آشپزخانه بدون عملکرد کافی بی فایده است.

هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید نکات زیر را در نظر گرفت:

  • دیوارها:

تصویر دیوارها

دیوارهای آشپزخانه به عنوان عنصر پایه ای برای کل طراحی عمل می کنند. برای اطمینان از تکمیل سایر جنبه های طراحی، باید از آنجا شروع کنید و به سراغ سایر جنبه ها بروید.

  • کابینت ها:

تصویر کابینت ها

بعد از چیدمان دیوارها، کابینت ها از نظر اهمیت برای دکوراسیون آشپزخانه شما رتبه دوم را دارند. شما می توانید کابینت هایی را انتخاب کنید که بر طراحی کلی آشپزخانه تاثیر بگذارند.

  • چیدمان:

تصویر چیدمان

یکی از عناصر کلیدی که بر عملکرد آشپزخانه شما تأثیر می گذارد، چیدمان است. آشپزخانه‌های L شکل، آشپزخانه‌های یک‌دیواری، آشپزخانه‌های نعل اسبی یا U شکل، آشپزخانه‌های جزیره‌ای و آشپزخانه‌های گالی چند طرح محبوب دکوراسیون آشپزخانه هستند.

  •  مثلث کار:

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید به مثلث کار توجه کرد. این شامل سینک، اجاق گاز و یخچال است – سه نقطه اساسی تعامل در آشپزخانه. مفهوم پشت مثلث کار آشپزخانه این است که هر سه نقطه تماس باید به راحتی قابل دسترسی باشند.

برای اینکه آشپزخانه خود را کاربردی تر کنید، قبل از انتخاب پیشخوان آشپزخانه، به دقت در مورد مثلث کار ایده آل فکر کنید.

  • میز کار:

تصویر میز کار

جذابیت زیبایی شناسی طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما می تواند توسط میز کار ساخته یا شکسته شود. نیمکت همیشه باید مقدار مناسبی از فضای اطراف خود را داشته باشد قبل از اینکه محل قرارگیری آن را انتخاب کنید.

برای انتخاب متریال مناسب برای میز آشپزخانه، گزینه‌های مختلفی دارید، از جمله میز کار آشپزخانه گرانیت سیاه، میزهای کوارتز، میزهای کار مرمر سفید، میزهای چوبی و فولاد ضد زنگ.

  • محل نگهداری و ذخیره سازی:

تصویر محل نگهداری و ذخیره سازی

یکی دیگر از عوامل مهمی که در انتخاب طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید در نظر گرفته شود، انبار است. به خاطر داشته باشید که هرگز فضای ذخیره سازی زیادی وجود ندارد. بنابراین، در گنجاندن هر تعداد جایگزین ذخیره سازی که دوست دارید، تردید نکنید.

فضای آشپزخانه شما را می توان با کشوها، کابینت های بیرون کش، قفسه ها افزایش داد. همچنین برای زباله ها و وسایل دور ریختنی خود فضاهای ذخیره سازی مخفی ایجاد کنید.

  • تجهیزات اضافی:

تصویر تجهیزات اضافی

بدون وسایل آشپزخانه مناسب، هیچ آشپزخانه ای قابل استفاده نیست. برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی باید جدیدترین وسایل را در آشپزخانه خود بگنجانید.

شما به سادگی می توانید یک منطقه پخت و پز عملی را با استفاده از میز کار آشپزخانه و ابزارهای پیشرفته آشپزخانه بسازید. اجاق مایکروویو، اجاق گاز، یخچال، هود و ماشین ظرفشویی را در میان دیگر وسایل ضروری آشپزخانه قرار دهید. علاوه بر این، برای اهداف خود، ممکن است در مورد تجهیزاتی مانند یخچال شراب و اجاق گازهای مستقل فکر کنید.

  • نور پردازی:

تصویر نور پردازی

نورپردازی اغلب توسط صاحبان خانه هنگام برنامه ریزی دکوراسیون آشپزخانه نادیده گرفته می شود. با این حال، هنگام برنامه ریزی دکوراسیون آشپزخانه خود مراقب باشید. برای اینکه هر طراحی آشپزخانه به درستی عمل کند، نورپردازی بسیار مهم است. مهم نیست که آشپزخانه شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد، علاوه بر نور طبیعی روز، باید از نور مصنوعی کافی نیز برخوردار باشد.

اطمینان حاصل کنید که وسایل روشنایی روی اجاق گاز و سطوح کار برای روشنایی مناسب در آشپزخانه شما روشن هستند. برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه ای که فوق العاده کاربردی باشد، نورپردازی زیر کابینت نیز ضروری است.

رنگ های دنج و گرم را انتخاب کنید:

تصویر رنگ های دنج و گرم را انتخاب کنید

سفید، خاکستری، آبی، قرمز، زرد و سبز به ویژه در دکوراسیون آشپزخانه ها خودنمایی می کنند. اگرچه هر یک از این رنگ‌ها تأثیر منحصر به فردی بر روی فضای آشپزخانه دارند، اما همه آنها به ایجاد احساسی دنج و جذاب کمک می‌کنند.

رنگ‌های گرم‌تر، مانند قرمز، انتخابی عالی برای دکوراسیون آشپزخانه‌ها هستند، زیرا تصور می‌شود گرسنگی را افزایش می‌دهند. رنگ‌های مختلف از تن قرمز وجود دارد که در آشپزخانه، چه روی کابینت و چه روی دیوار، فوق‌العاده به نظر می‌رسند.

سقف آشپزخانه:

تصویر سقف آشپزخانه

طراحی سقف آشپزخانه شما مانند هر اتاق دیگری در خانه کاملا به عهده شماست. بهترین گزینه سقفی است که سفید رنگ شده و نورپردازی داشته باشد.

با این حال، سقف های تیرچه ای که با کابینت ها مطابقت دارند، جایگزین رایج هنر معماری برای افراد شجاع هستند. از اینکه تصمیم گرفتید دکوراسیون آشپزخانه خود را با تمی تمام چوب تزئین کنید پشیمان نخواهید شد!

وسایل اتاق غذاخوری:

تصویر وسایل اتاق غذاخوری

آیا از غذا خوردن در آشپزخانه لذت می برید؟ وقتی همه برای صبحانه یا ناهار پشت میز آشپزخانه جمع می شوند، در کنار هم احساس راحتی مبکنند. حتی در یک فضای کوچک، اگر دکوراسیون آشپزخانه خود را به درستی سازماندهی کنید، همیشه می توانید یک اتاق ناهارخوری داشته باشید.

بسته به فضای موجود در آشپزخانه خود، مبلمان آشپزخانه مانند میز ناهار خوری تاشو و صندلی های متناسب را برای بهترین نتیجه انتخاب کنید. باید به اندازه صندلی ها توجه کرد، که می تواند چهارپایه هایی باشد که به راحتی زیر میز قرار می گیرند.

جزیره آشپزخانه:

تصویر جزیره آشپزخانه

جزایر آشپزخانه افزودنی فوق‌العاده برای آشپزخانه‌های بزرگ هستند زیرا طراحی را تکمیل می‌کنند و مزایای زیادی را ارائه می‌کنند. اگر چند صندلی اضافه کنید، به عنوان یک غذاخوری دو چندان می شود، دارای قسمت پیشخوان اضافی برای پخت و پز، و فضای ذخیره سازی بیشتری در زیر آن است.

با شروع از صفر، می توانید برخی از لوازم خانگی مانند اجاق گاز، اجاق گاز و سینک را به جزیره آشپزخانه خود اضافه کنید.

ایده های جالب برای دکوراسیون آشپزخانه؟

ایده های طراحی دکوراسیون آشپزخانه نه تنها باید کارآمد عمل کنند، بلکه باید شیک نیز عمل کنند. از آنجایی که ما در آشپزخانه‌هایمان آشپزی می‌کنیم، غذا می‌خوریم، سرگرم می‌کنیم، و معاشرت می‌کنیم، بسیار مهم است که طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌ای را انتخاب کنیم که تمام مواردرا بررسی کند.

دکوراسیون روستیک دیوار آشپزخانه برای دیوارهای آجری

تصویر دکوراسیون روستیک دیوار آشپزخانه برای دیوارهای آجری

هیچ نشانه ای از این که طراحی روستیک به این زودی از مد افتاده است وجود ندارد. بنابراین، اگر دیوار آشپزخانه شما نسبتاً ساده است، آن را با آجرهای نمایان بافت دهید. این طراحی دکوراسیون آشپزخانه با قابلیت نگهداری آسان همیشه جذاب است.

روشنایی و گلدان های داخلی

گلدان های داخلی و آشپزخانه ها واقعاً خوب با هم کار می کنند. قفسه ها و میز آشپزخانه با گلدان های خالی طراحی شده است. بنابراین، آنها را برای آشپزخانه خود خریداری کنید و چند لامپ شیک اضافه کنید تا طرح مینیمالیستی را تکمیل کنید.

استفاده از گل و گلدان

تصویر استفاده از گل و گلدان

گل ها و گلدان ها برای ایجاد یک آشپزخانه پر جنب و جوش، گران قیمت و آرامش بخش ضروری هستند! هرگز زمان اشتباهی برای نمایش آن گلدان های سرامیکی یا شیشه ای زیبا در آشپزخانه وجود ندارد، بنابراین اگر گلدان های شیشه ای یا سرامیکی دارید، در دکوراسیون آشپزخانه خود استفاده کنید. تازه ترین گل های روز را انتخاب کنید و از آنها برای روشن کردن آشپزخانه های خود استفاده کنید.

دکوراسیون آشپزخانه با سقف چوبی

تصویر دکوراسیون آشپزخانه با سقف چوبی

تا به حال به سقف آشپزخانه توجه کرده اید؟ با استفاده از تزئینات سقفی، به طور هوشمندانه منطقه آشپزی خود را به یک آشپزخانه شیک و دوست داشتنی تغییر دهید. با استفاده از تیرهای چوبی به عنوان سقف مصنوعی، آشپزخانه خود را متمایز کنید. یک جفت چراغ آویز فلزی که از سقف آویزان شده اند، یک لمس شیک و متناسب با تیرهای چوبی ارائه می دهند.

دکوراسیون آشپزخانه با قفسه های باز

تصویر دکوراسیون آشپزخانه با قفسه های باز

فضاهای باز برای دکوراسیون آشپزخانه ایده آل هستند و قفسه ها به خوبی با این طراحی مطابقت دارند. برای ساختن یک آشپزخانه شیک، قفسه های چوبی را بدون در وصل کنید و همه ظروف سفالی خود را در آنجا بچینید. هر کسی دوست دارد ظروف گران قیمت خود را به نمایش بگذارد، درست است؟

استفاده از آثار و لوازم هنری سرامیکی

تصویر استفاده از آثار و لوازم هنری سرامیکی

یک دکور آشپزخانه را می توان با کمک نقاشی های زیبا ، رویایی و دلپذیر به نظر رساند. اگر از آثار و لوازم هنری سرامیکی در دکوراسیون آشپزخانه ی خود استفاده کنید، نه تنها به آشپزخانه شما یک مزیت خلاقانه می بخشند، بلکه به آن رنگ، بافت و سبکی ویژه می بخشند.

بک اسپلش با الگوها

با کمال تعجب، به محض اینکه وارد آشپزخانه می شوید، بک اسپلش ها توجه شما را به خود جلب می کند. به همین دلیل انتخاب بک اسپلش خود را با دقت در نظر بگیرید. یک پشتی طرح‌دار، هندسی یا عجیب و غریب بگیرید تا به دکوراسیون آشپزخانه‌تان حالتی آرام و مستقل ببخشید و شاهد اتفاقات جادویی باشید!

منطقه باز

آیا وسایل و ابزارهای زیادی مانع راه شما در آشپزخانه شده اند؟ بنابراین از دکوراسیون آشپزخانه اوپن استفاده کنید تا فضای خود را ساده کنید. اگر به ایده های تزئین آشپزخانه کوچک علاقه دارید، این ایده کاملا با سلیقه شما مطابقت دارد.

پنج نکته مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه:

تصویر پنج نکته مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نمی توان انکار کرد که آشپزخانه های مدرن با کابینت توکار یا آشپزخانه های مدولار محبوب هستند. طراحان دکوراسیون آشپزخانه به طور فزاینده ای از الگوها استفاده می کنند و اکثر سازه های جدید فعلی شامل کابینت های کف تا سقف و وسایل جدید هستند. علاوه بر این، بسیاری از صاحبان خانه در حال بازسازی آشپزخانه خود هستند تا فضایی برای جدیدترین نوآوری ها در طراحی آشپزخانه ایجاد کنند. حال، چه بخواهید یک آشپزخانه کاملاً جدید طراحی کنید یا یک آشپزخانه موجود را تغییر دهید، این به طراح داخلی و مشتری کمک می کند تا نکاتی را در نظر داشته باشند که به ساخت آشپزخانه ای نه تنها از نظر زیبایی دلپذیر کمک می کند، بلکه برای کاربرانش فوق العاده کاربردی است.

سبک زندگی مشتری

یک “سبک زندگی مشتری” ممکن است به عنوان یک عامل مبهم به نظر برسد که باید برای کاری که بر ویژگی هایی مانند اندازه گیری ها و رنگ ها متکی است در نظر گرفته شود. هنگام طراحی آشپزخانه، معماران و طراحان باید عناصر مختلفی از جمله اندازه خانواده، تعداد دفعات استفاده از آشپزخانه و انواع غذاهایی که افراد در آنجا تهیه می کند را در نظر بگیرند. دانستن این موضوع باعث می شود که به راحتی بتوان فضا و امکانات را به طور کامل تامین کرد. علاوه بر این، دانستن اینکه آیا مشتری به طور دائم در این اقامتگاه باقی خواهد ماند یا چند سال بعد به خانه جدیدی نقل مکان خواهد کرد مفید است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا