دکوراسیون

دکوراسیون منزل کوچک اصول و چگونگی طراحی و چیدمان

آرامش در خانه وجود دارد، فرقی هم ندارد خانه شما بزرگ باشد یا کوچک. همه از اینکه بتوانند پس از یک روز طولانی با بازگشت به یک محیط آرام و راحت در خانه استراحت کنند، لذت می برند.اکثر خانه‌های امروزی به آپارتمان تبدیل شده‌اند، بنابراین دیگر ساختمان‌های بزرگ و باز با باغ‌هایی که در گوشه و کنار حیاط‌ها قرار گرفته‌اند، مانند گذشته نیستند. یکی از کارهای طراحی داخلی و دکوراسیون منزل های کوچک است که تا حدودی این کار را به چالش می کشد. برای تزیین دکوراسیون خانه های کوچک خود می توان از اجناس ساده یا کم، شیک و فانتزی استفاده کرد.

تصویر چگونگی طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل کوچک

دکوراسیون منزل کوچک به چه معناست؟

تصویر دکوراسیون منزل کوچک به چه معناست

هنر دلپذیر جلوه دادن خانه ای با ابعاد کوچک به عنوان دکوراسیون منزل کوچک شناخته می شود، که به عناصر تزئینی اشاره دارد که برای افزایش زیبایی و جذابیت بصری دکوراسیون یک خانه ی کوچک به کار می رود. دکور خانه شامل اقلام و اشیاء فیزیکی (مبلمان، هنر و لوازم جانبی)، نحوه چیدمان و مواد و رنگ‌های مورد استفاده در اتاق‌ها (کف‌پوش، دیوارپوش، پوشش پنجره‌ها و سقف) مناسب با اندازه فضای خانه است.

وقتی صحبت از دکوراسیون خانه ی کوچک به میان می آید، مبلمان و لهجه های دیوار فقط شروع کار است. تزئینات و وسایل اضافی در خانه وجود دارد که می تواند خانه شما را زیبا و بزرگ جلوه دهد.

ترفندهای طراحی دکوراسیون منزل کوچک

تصویر ترفندهای طراحی دکوراسیون منزل کوچک

ممکن است گنجاندن تمام نیازهای شما در یک خانه یا آپارتمان کوچک چالش برانگیز باشد. حتی سخت‌تر است که سعی کنید همه چیز را در خود جای دهید و آن را مناسب به نظر برسانید، اما این چیزی است که طراحی برای فضاهای کوچک را بسیار سرگرم‌کننده می‌کند: در نهایت وقتی پاسخ‌های هوشمندانه‌ای برای چنین چالش‌هایی داشته باشید، لذت‌بخش‌تر می‌شود.استفاده از  تخت‌های آویزان، ذخیره‌سازی مخفی، توهم‌های نوری و موارد دیگر، این ایده‌های طراحی فضا در دکوراسیون خانه های کوچک باعث می‌شود در عین حال که در یک آپارتمان استودیویی زندگی می‌کنید یا می‌خواهید از یک اتاق کوچک در یک خانه کوچک نهایت استفاده را ببرید، در عین حفظ زیبایی، آن را بسیار بزرگ‌تر می‌کند.

 • استفاده از مواد بازتابنده را در نظر بگیرید

در دکوراسیون خانه های کوچک از دیوارهای لاکی سفید و کاشی های براق استفاده کنید. مواد انعکاسی با درخشندگی بالا همان اثر حداکثری آینه را خواهند داشت، نور را منعکس می‌کنند و فضایی بزرگتر ایجاد می‌کنند.

 • درهای کشویی را انتخاب کنید

پنجره‌های شیشه‌ای در درهای کشویی به نور مشترک اجازه ورود به اتاق را می‌دهند و در عین حال مناطق را از هم جدا می‌کنند. و حتی بهتر از آن، فضای کمتری نسبت به درهای متحرک زمانی که استفاده نمی شوند و فضا اشغال می کنند، زیرا به سادگی کنار دیوار می افتند.

 • یک دیوار گالری اضافه کنید

یک دیوار گالری اضافه کنید

اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما پوشاندن دیوار با قاب های عکس از کف تا سقف به کشیده شدن یک ناحیه کوچک کمک می کند. در دکوراسیون منزل های کوچک، مجموعه‌ای از آثار هنری قاب‌بندی‌شده و یک ساعت بزرگ، چشم‌ها را به سمت بالا می‌کشد و این تصور را ایجاد می‌کند که استودیوی مربعی بزرگی است.

 • در دکوراسیون منزل کوچک مبتکر باشید

از یک میز و صندلی به عنوان میز کناری استفاده کنید و دیوارکوب ها را برای به حداقل رساندن مساحت سطح در زمانی که فضا در سطح بالایی قرار دارد و نمی خواهید مبلمان جدید و سنگین بخرید، نصب کنید. برای ایجاد فضایی شاد در یک فضای کوچک، رنگ روشنی مانند سایه ظریف فیروزه ای را انتخاب کنید.

 •  عمودی بودن را در نظر بگیرید

طراحان داخلی با استفاده از کاشی های آشپزخانه در دکوراسیون خانه های کوچک به صورت عمودی به جای افقی، به آن ظاهری بلندتر و ساده تر می بخشند و همزمان با آن استفاده از  رنگ‌بندی محدود سیاه، سفید باعث میشود خلوت و شیک به نظر برسد.

 • یک تاب آویزان کنید

تصویر یک تاب آویزان کنید

به نظر می رسد استفاده ار  یک تاب آویزان در محیطی کوچک،آن را بسیار بزرگتر و بازتر نشان میدهد، زیرا در واقع هیچ فضای واقعی کف را اشغال نمی کند.

 • استفاده از میز نهارخوری کوچک

تصویر استفاده از میز نهارخوری کوچک

به جای انتخاب یک میز ناهارخوری بزرگ مستطیلی در آشپزخانه ، از یک میز ناهار خوری گرد کوچک استفاده کنید تا فضای بیشتری داشته باشید.

 • از ویژگی های معماری استفاده کنید

از ویژگی های عجیب و غریب معماری استفاده کنید ، زیرا در یک منطقه فشرده، هر اینچ اهمیت دارد. به این ترتیب، آنها در نهایت به ویژگی مورد علاقه شما در اتاق تبدیل می شوند.روی یک پوشش رادیاتور دوست‌داشتنی سرمایه‌گذاری کنید و یک بالشتک شخصی بسازید تا به عنوان یک گوشه پنجره برای مطالعه و آرامش باشد. (و مجبور نیستید از کاناپه بزرگی که کل فضای خانه کوچک شما را اشغال می کند استفاده کنید!) .

نکات مهم برای تزیین دکوراسیون منزل کوچک

تصویر نکات مهم برای تزیین دکوراسیون منزل کوچک

طراحی دکوراسیون یک خانه کوچک ممکن است دشوار به نظر برسد، اما می توان بسیاری از همان تکنیک‌های طراحی که برای خانه‌های بزرگتر استفاده می‌کنید، در اینجا هم اجرا کنید. فقط مراقب تناسب باشید و از ترفندهایی برای باز نگه داشتن فضا استفاده کنید.

همچنان طراحی داخلی جالب راز طراحی دکوراسیون یک خانه کوچک است. علاوه بر این، یک خانه کوچک با دکور عالی به جای جمع و جور، باز، مطبوع و واقعاً زیبا احساس می شود.

پیشنهادات طراح داخلی می تواند شما را با دانشی که برای تزئین دکوراسیون یک خانه کوچک نیاز دارید، مسلح کند، چه در حال جمع آوری ایده های اتاق کوچک برای یک اتاق نشیمن، اتاق خواب یا قسمت دیگری از خانه خود باشید.

ویرایش برای چیدمان هر فضای داخلی ضروری است، به ویژه در مورد دکوراسیون یک خانه کوچک مهم است. یکی از اهداف اصلی طراحی داخلی شما همیشه باید بزرگتر جلوه دادن یک منطقه کوچک باشد.

یک طراح داخلی توصیه می کند برای حفظ فضای باز و وسعت بیشتر، یک خانه کوچک را با اثاثیه و “اشیا” زیاد شلوغ نکنید. در عوض، هنگام تزئین قفسه‌های باز یا چیدمان آثار هنری، با دقت چند گل مصنوعی را انتخاب کنید که با تم طراحی داخلی شما مطابقت دارند تا نمایشی متفکرانه‌تر ایجاد کنید.

با این نکات طراحی از طراحان، یاد بگیرید که چگونه دکوراسیون یک خانه کوچک را با موفقیت تزئین کنید.

 • یک طرح رنگی برنامه ریزی کنید

دکوراسیون یک خانه کوچک زمانی که به درستی طراحی شده باشد باید فضا و وسعت بیشتری داشته باشد و استفاده از طرح های رنگی خانه به دقت می تواند به این امر کمک کند.

طراح داخلی پیشنهاد می کند از یک رشته رنگی مشترک در سراسر خانه استفاده کنید، نه یک رنگ در هر منطقه، این موضوع باعث میشود تا تصوری از وسعت و جریان در دکوراسیون منزل کوچک ایجاد شود.

 • انتخاب مبلمان مناسب

تصویر انتخاب مبلمان مناسب

در دکوراسیون یک فضای کوچک، مبلمان و طراحی باید چشمگیر باشد.

یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین عوامل در چیدمان خانه مبل است که باید در انتخاب آن دقت شود. به طور کلی، مبل هایی با سایز کوچکتر و رنگ روشن تر، بهترین گزینه برای طراحی دکوراسیون خانه های کوچک هنگام انتخاب مبل هستند.

رنگ های روشنی که در دکوراسیون خانه های کوچک استفاده می شود، فضای خانه را بزرگتر نشان می دهد و انتخاب مبلمان در اندازه های کوچکتر نیز باعث می شود خانه شما زیباتر شده و فضای بیشتری داشته باشد. بنابراین هنگام انتخاب و خرید میز و صندلی برای طراحی دکوراسیون خانه های کوچک باید به نکاتی که اشاره شده است توجه کنید

میتوانید استفاده از مبلمان توکار را به عنوان جایگزینی در نظر بگیرید تا به اندازه کافی همه چیز را در خود جای دهید.

 • از کاغذ دیواری برای دکوراسیون منزل های کوچک استفاده کنید

تصویر از کاغذ دیواری برای دکوراسیون منزل های کوچک استفاده کنید

برای بزرگتر کردن فضا در دکوراسیون منزل کوچک خود، در مرحله اول از کاغذ دیواری مناسب استفاده کنید. به عنوان مثال، کاغذ دیواری های راه راه را می توان استفاده کرد. ممکن است با توجه دقیق به هماهنگی رنگ بین دیوار و مبلمان، این ناحیه بسیار زیباتر به نظر برسد. علاوه بر این، اگر می خواهید از کاغذ دیواری طرح دار استفاده کنید، کاغذ دیواری با گل های کوچک توصیه می شود. زیرا به خانه هایی با سقف بلند توصیه می شود که گل های بزرگ داشته باشند. علاوه بر این، هنگام انتخاب کاغذ دیواری یا رنگ اصلی دیوارها، سعی کنید از رنگ های زنده استفاده کنید. رنگ‌های تیره برای دکوراسیون خانه‌های کوچک توصیه نمی‌شوند، زیرا آن‌ها منطقه را کوچک‌تر نشان می‌دهند.

در کلبه‌ها، آپارتمان‌های کوچک و آشپزخانه‌های دنج، کاغذ دیواری های ساده و سبک را انتخاب کنید، اما به انتخاب رنگ سفید یا خاکستری بالینی محدود نشوید، زیرا همیشه ظاهر فضا را به خوبی ارائه نمی‌دهد.

استفاده از رنگ‌های تیره‌تر روی سطوحی مانند کابینت آشپزخانه و کاشی و انتخاب یک کاغذ دیواری متضاد می‌تواند چشم را جلب کند. همچنین به نرم شدن لبه ها و خطوط تیز فضا برای ایجاد عمق و سایه کمک می کند. ناگفته نماند که این تکنیک ها ظاهر یک آشپزخانه کوچک را بزرگتر می کند.

 • بافت های انعطاف پذیر اضافه کنید

برای افزودن جذابیت به دکوراسیون یک ملک کوچک، علاوه بر انتخاب رنگ، بافت را در طراحی داخلی نیز در نظر بگیرید.

از یک پالت رنگی آرامش بخش با بافت ها و پارچه های ملایم مانند بوکله و مخمل استفاده کنید تا یک طرح منسجم که از اتاقی به اتاق دیگر جریان می یابد، همراه با قطعات زیبا ایجاد شود.

 • از فانوس ها به عنوان نورپردازی استفاده کنید

تصویر از فانوس ها به عنوان نورپردازی استفاده کنید

اگر در حال تزیین دکوراسیون یک خانه کوچک هستید، ممکن است نیاز داشته باشید رویکرد خود را نسبت به نور آویز تغییر دهید.به توصیه طراحان داخلی، فانوس های داخلی در دکوراسیون خانه های کوچک می توانند بسیار پیچیده و مد روز به نظر برسند، زیرا یک لوستر در یک خانه ی کوچک ممکن است نامناسب به نظر می رسد.

فانوس ها در دکوراسیون خانه ای کوچک به خوبی کار می کنند و بدون اشغال فضای زیاد یا مسدود کردن نور، حس مجسمه سازی را به شما القا می کنند.

 • یک آینه از کف تا سقف را انتخاب کنید

تصویر یک آینه از کف تا سقف را انتخاب کنید

اکثر مردم در مورد کاربردهای مختلف آینه کنجکاو هستند. کیفیت بازتابی آینه می تواند نور بیشتری را به طراحی دکوراسیون خانه های کوچک اضافه کند و انعکاس تصویر گسترده ای که ایجاد می کند به خانه شما عمق بیشتری می بخشد.

خوشبختانه، تکنیک‌های معاصری که در روش های مختلف طراحی و برش آینه ایجاد شده‌اند، تغییر مساحت خانه را ساده می‌کنند. بسته به اندازه و ارتفاع دیوارهای خانه خود، می توانید آینه ایده آل خود را نیز انتخاب کنید و با تصمیم گیری در مورد محل نصب آن، تغییرات اساسی برای دکوراسیون منزل کوچک خود ایجاد کنید.

مؤثرترین آنها یک آینه بزرگ است زیرا به طور اجتناب ناپذیری فضای شما را بزرگتر می کند. اگر فضای شما محدود است، سعی کنید یک آینه تا از کف تا سقف در پشت یک مبلمان قرار دهید. (باید تقریباً به همان عرض باشد، در غیر این صورت به نظر می رسد که به جای اینکه یک انتخاب عمدی طراحی باشد، به نظر می رسد که برای دور انداختن به آنجا گذاشته شده است).

دستورالعمل های لازم برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک شما

تصویر دستورالعمل های لازم برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک شما

قبل از شروع طراحی دکوراسیون منزل کوچک خود، مهم است که برخی از مفاهیم اساسی مانند تناسبات و انتخاب مبلمان با اندازه مناسب برای فضا را درک کنید.

در نگاه اول، تزیین یک خانه کوچک می تواند چالش برانگیز به نظر برسد. اما با کمی پشتکار و به کارگیری چند ایده ساده اما موثر، می توانید یکی از بهترین نمونه های دکوراسیون داخلی خانه های کوچک را خلق کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا