دکوراسیون

آینه کاری ✔️ | مزایا | رنگ و اندازه مناسب

با آینه کاری بیشتر آشنا شوید…

آینه کاری و استفاده از آینه های زینتی از جمله پرطرفدارترین اجزای طراحی داخلی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است و تنوع و زیبایی آن ها طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

آینه کاری چیست ؟

تصویر آینه کاری چیست

آینه کاری، یکی از هنرهای تزئینی باستانی است که در طراحی داخلی و معماری مورد استفاده قرار می گرفت. در آینه‌کاری، قطعات مختلف آینه به صورت نامنظم و پراکنده یا منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا یک اثر هنری خیره کننده تولید کنند. یک جلوه بصری زیبا، درخشان و لذت بخش با آینه‌کاری با انعکاس نور و شکست های متنوع بر روی دیوارها، ستون ها، سقف و در ساختمان های مختلف ایجاد می شود.

در آینه کاری، هنرمند شیشه های آینه را به اشکال مختلف برش می دهد و با مونتاژ آنها، فضایی منحصر به فرد و به طرز خیره کننده ای در سازه ایجاد می کند. آینه‌کاری ارتباط تنگاتنگی با هنر معماری دارد و برای تزئین نمای داخلی و خارجی ساختمان ها در کنار سایر هنرها مانند سنگ تراشی، گچ بری و کاشی کاری مورد استفاده قرار گرفته است.

آینه کاری در قسمت های مختلف قابل اجرا می باشد:

 • آینه‌کاری دیوار پذیرایی
 • آینه‌کاری دیوار راهرو
 • آینه‌کاری دیوار پشت تلویزیون
 • آینه‌کاری ستون
 • آینه‌کاری سقف
 • آینه‌کاری آشپرخانه
 • و….

تاریخچه آینه کاری :

تصویر تاریخچه آینه کاری

آینه کاری یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین شاخه های هنر تزئینی است. که تاریخچه آن به دوران ساسانیان و بکارگیری از هنر در بناها و کاخ‌های پادشاهی برمی‌گردد. آب و آینه در فرهنگ ایران باستان نمادی از زلالی، پاکی و نور هستند. آینه‌هایی که برای تزیین ستون‌ها، دیوارها و سقف‌ها استفاده می‌شوند نیز نمادی از صداقت و راستی، روشنایی و جریان زندگی هستند.

ونیز یکی از نقاطی بود که در قرن دهم هجری به صادرات آینه می پرداخت. این آینه ها از طریق زمینی به کشورهای مختلف منتقل می شدند، اما برخی از آینه ها در طول مسیر طولانی و انتقال به دلیل ناهمواری زمین و ضربه شکسته و آسیب دیدند. این مشکل هنرمندان ایرانی را بر آن داشت تا راه‌هایی برای استفاده از آینه‌های دور ریخته شده و کاهش خسارات مالی بیندیشند و در نتیجه آینه‌کاری در ایران توسعه یافت.

آینه کاری چه مزایایی دارد ؟

تصویر آینه‌کاری چه مزایایی دارد

در این بخش به مهمترین مزایای آینه کاری می پردازیم.

 1. آراستن و بهبود زیبایی محیط
 2. روشن و نورانی کردن فضا
 3. بزرگتر نشان دادن فضا
 4. ایجاد حس آرامش و سرزندگی
 5. پوشاندن عیوب دیوار
 6. تشویق و ایجاد انگیزه در حاضران
 7. افزایش دید و تقویت احساس امنیت

آراستن و بهبود زیبایی محیط

تاریخچه طولانی آینه‌ کاری در ایران را مورد بحث قرار دادیم، اما در سال‌های اخیر اهمیت آن در دکوراسیون داخلی خانه‌های مدرن رشد چشمگیری داشته است. خانه های لوکس مدرن اغلب دارای آینه کاری تزئینی به عنوان بخشی از طراحی داخلی خود هستند. اگر آینه های دکوراتیو با طراحی و کارکرد مناسب، رنگ هماهنگ و برش تخصصی تهیه و نصب شوند، فضایی مجلل و امروزی ایجاد می کنند که منحصر به فرد و دوست داشتنی است. رایج ترین طرح های آینه کاری آنهایی هستند که شبیه کاشی، قطعات پازل و دایره هستند.

روشن و نورانی کردن فضا

در قسمت هایی از خانه که تاریک هستند یا نور ضعیفی دارند، آینه کاری ابزاری فوق العاده برای افزودن نور است. نصب آینه در نزدیکی پنجره نورگیر به دلیل انعکاس نور، اطراف آن را روشن تر و پر نورتر می کند.

هم در روز که نور طبیعی وجود دارد و هم در شب که از نورهای مصنوعی استفاده می شود، این مزیت آینه کاری مفید است.

در واقع، استفاده از آینه کاری، اتاق را روشن تر می کند و نیاز به لامپ های متعدد را نفی می کند. به این ترتیب آینه‌کاری نیز می تواند به شما در حفظ انرژی کمک کند.

بزرگتر نشان دادن فضا

آینه کاری علاوه بر اینکه فضا را روشن می کند، این تصور را نیز ایجاد می کند که فضا بزرگتر است. این روش در فروشگاه ها برای بزرگتر نشان دادن منطقه استفاده می شود.

حتما به بوتیک‌ها، طلافروشی‌ها و سایر کسب‌وکارها توجه کرده‌اید که از آینه‌های متعدد برای بزرگتر نشان دادن فضا استفاده می‌کنند. همین کار را می‌توان در منزل انجام داد و با کمترین هزینه، فضا را بزرگ‌تر کرد!

ایجاد حس آرامش و سر زندگی

طراحی داخلی خانه ها از درخشندگی و جذابیتی که شیشه و آینه به ارمغان می آورد، بهره زیادی می برد. استفاده از آنها در مکان های مناسب توجه را به خود جلب می کند و در عین حال باعث ایجاد حس آرامش می شود.

امروزه از آینه کاری به عنوان راه حلی برای روشن کردن فضا و ایجاد این تصور که خانه بزرگتر است استفاده می شود. همین مزایای آینه‌کاری احساس شادی بیشتری را برای ساکنین خانه ایجاد می کند.

پوشاندن عیوب دیوار

آینه کاری یکی دیگر از راه های خوب برای پنهان کردن عیوب دیوار است. آینه‌کاری بهترین گزینه است اگر دیواری در خانه شما رنگ نامناسب داشته باشد یا قسمتی از آن ترک خورده یا آسیب دیده باشد و قابل تعمیر نباشد.

آینه‌کاری تمام عیوب دیوار را می پوشاند و فضای اتاق را تغییر می دهد. آینه کاری روی چنین دیوارهایی، توجه را از آن قسمت دیوار برداشته و روی آینه معطوف می‌کند.

تشویق و ایجاد انگیزه در حاضران

زمانی که فرد خودش را در حال انجام فعالیتی که برایش مهم است مشاهده می کند، انگیزه بیشتری پیدا می کند. با استفاده از این اصل روانشناختی، معماران و طراحان داخلی از آینه کاری در سالن ها و اماکن ورزشی استفاده می کنند.

آینه کاری در ورزشگاه ها و میادین ورزشی برای ایجاد انگیزه به ورزشکاران انجام می شود نه برای بزرگتر نشان دادن فضا.

افزایش دید و تقویت احساس امنیت

با آینه کاری در مکان های مناسب، دید افراد در محیط اطرافشان افزایش می یابد. احساس امنیت در فضا با افزایش دید بیشتر می شود.

تصور کنید خانه شما دارای نقاط کوری است که همیشه احساس می کنید کسی در آنجا حضور دارد. با استفاده از آینه، می توانید دید خود را در آن نقاط کور بهبود بخشید و در نتیجه احساس امنیت بیشتری کنید.

یک آینه‌کاری خوب و با کیفیت چگونه است ؟

تصویر یک آینه‌کاری خوب و با کیفیت چگونه است

تراش کردن لبه آینه ها اولین قدم برای ایجاد آینه کاری است. اما زبری تراش باعث سفیدشدن آینه می‌شود.این نشان می دهد که در این مرحله، آینه شروع به از دست دادن درخشندگی خود می کند. اکنون شروع به پولیش کردن آینه می کنیم.

شاید باورش برایتان سخت باشد، اما طی ۱۲ مرحله بعد از آن تراش اولیه، لبه‌های آینه را باز هم پولیش می‌زنیم تا نرم‌تر و براق‌تر شوند. به طور کلی، آینه کاری خوب و با کیفیت مستلزم تراش با کیفیت است.

کیفیت تراش نیز تحت تأثیر تجهیزات پیشرفته و مدرن، افراد باتجربه و حرفه ای است. اگر از تجهیزات قدیمی و بی کیفیت برای برش آینه استفاده شود، آینه مات و مواج خواهد شد.

برش آینه به دو صورت دستی و CNC انجام می شود‍. تمایز زیر بین CNC و برش آینه دستی وجود دارد. قسمت های آینه زمانی که به صورت دستی بریده می شوند دارای درز هستند و به هم نمی چسبند. ولی، در برش CNC هیچ درزی وجود ندارد و آینه کاری یک دست می شود.

آینه هایی که با دستگاه های مدرن تجسم برش می خوردند ، به هیچ وجه موجی ندارند، خطوط موج دار در آنها قابل مشاهده نیست، براق و درخشان هستند و از همه مهمتر بدون درز هستند و از یک تکه ساخته شده اند.

یکی دیگر از عوامل مهم در آینه کاری، کیفیت چسب است. اگر در آینه‌کاری از سیلیکون اسیدی استفاده شود آینه سیاه می شود. بهتر است از چسبی استفاده کنید که خورده نشود مانند: چسب های سیلیکونی بدون اسید و چسب های دو طرفه درجه یک.

چه رنگ آینه برای آینه‌کاری مناسب است ؟

تصویر چه رنگ آینه برای آینه‌کاری مناسب است

برای آینه کاری، انتخاب رنگ آینه ها به سلیقه فرد وابسته است. می توانید رنگ آینه را با دکور خانه یا محل کارتان هماهنگ کنید.

آینه ها رنگ های مختلفی دارند، از جمله سفید، برنزی و دودی. بسته به سلیقه خود می توانید یکی از این رنگ ها را انتخاب کنید.

برای افرادی که جنبه کاربردی آینه به اندازه جذابیت زیبایی شناختی آن برای خانه مهم است، رنگ سفید مناسب تر است. استفاده از آینه سفید علاوه بر افزایش زیبایی اتاق، ظاهری سنتی را نیز فراهم می کند.

برنز رنگی است که در خانه ها یا دیگر فضاهای تزئین شده با چوب مناسب است. رنگ برنز به ویژه با پارکت چوبی یا مبلمان چوبی به خوبی هماهنگ می شود.

در نهایت به کسانی که مبلمان تیره دارند توصیه می کنیم از رنگ های دودی استفاده کنند. اگر رنگ دکوراسیون منزل شما تیره است از آینه های دودی برای آینه کاری استفاده کنید.

چه اندازه آینه برای آینه کاری مناسب است ؟

تصویر چه اندازه آینه برای آینه‌کاری مناسب است

بودجه به طور مستقیم بر نوع آینه کاری که برای خانه یا مکان شما مناسب است، تأثیر می گذارد. اگر می خواهید فقط بخشی از دیوار را آینه‌کاری کنید، از بسته های از پیش ساخته شده برای آینه کاری استفاده کنید.

این مجموعه ها علاوه بر دفترچه راهنمای نصب شامل آینه های آماده نیز می باشند. این بدان معناست که شما به راحتی می توانید آنها را در هر کجا که بخواهید نصب کنید. برای افرادی که به کیفیت اهمیت می دهند و بودجه محدودی برای آینه‌کاری دارند مناسب هستند زیرا هم بسیار مقرون به صرفه هستند و هم کیفیت بالایی دارند.

با این حال، توصیه می شود در صورتی که می خواهید دیواری را به طور کامل اینه کاری کنید یا پروژه های بزرگتری در سر دارید، از آینه های با ابعاد مورد نظر خود در آینه‌کاری استفاده کنید.

سخن پایانی:

یکی از آن هنرهای سنتی ایرانی که در طراحی داخلی مدرن جای خود را باز کرده، آینه کاری است. آینه‌کاری هم در تزیین فضای داخلی و هم نمای ساختمان کاربرد دارد. این هنر در واقع اصالت و خلاقیت را با مدرنیته در هم می‌آمیزد.

تصویر آینه کاری - مجله ساختمانی طرح یک

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا