دکوراسیون

کابینت کلاسیک ⚜️ | ویژگی ها ، مزایا و معایب و انواع کابینت

چه اندازه کابینت کلاسیک را می شناسید ؟

امروزه کابینت آشپزخانه کلاسیک محبوب ترین شکل کابینت باشد. یک پیشنهاد طراحی دکوراسیون آشپزخانه زیبا و مدرن، سبک کابینت آشپزخانه کلاسیک است.

تصویر چه اندازه کابینت کلاسیک را می شناسید

در کارگاه های کابینت سازی می توان انواع کابینت های کلاسیک را متناسب با هر سلیقه ای به صورت تلفیقی از سبک مجلل و قدیمی در منزل شما ایجاد کرد.

کابینت کلاسیک چیست ؟

تصویر کابینت کلاسیک چیست

کلمه “کلاسیک” به چیزی اشاره دارد که شناخته شده و رایج است و در واقع چیز جدیدی نیست. با وجود اینکه امروزه انواع مختلفی از مدل و طراحی کابینت آشپزخانه وجود دارد، کابینت آشپزخانه کلاسیک همچنان به عنوان یک سبک غنی و ارزشمند در دکوراسیون منزل تلقی می شود.

اصطلاح “کابینت کلاسیک” سبک های کابینت آشپزخانه را با کنده کاری ها و طرح های سنتی و تاریخی توصیف می کند. کابینت‌کلاسیک، برخلاف کابینت مدرن، اصلاً ساده نیست. بلکه دارای انواع کنده کاری ها و ویژگی های هنری بر روی بدنه و درهای خود است که به این کابینت ها جنبه ای مجلل، سلطنتی و اشرافی بخشیده است.

از ویژگی های ساختاری و زیبایی شناسی کابینت آشپزخانه کلاسیک می توان به مواردی مانند منبت و معرق، برجسته سازی و حکاکی روی چوب، طرح های سر ستون، دستگیره های مجلل، استفاده از انواع گل های تزئینی، رنگ بندی های مات و سنگین، قفسه های عریض و عمیق، ویترین های دوست داشتنی و طرح‌های شلوغ و پُر کار و قرینه‌سازی‌های زیبا اشاره کرد.

کابینت‌کلاسیک در تقابل کابینت مدرن است؛ یعنی نقطه‌ی مقابل سبک مدرن است.

ویژگی های کابینت آشپزخانه کلاسیک چیست ؟

تصویر ویژگی های کابینت آشپزخانه کلاسیک چیست

 1. قرینه سازی در کل قسمت های کابینت ضروری است.
 2. هود درون کاور قرار می‌گیرد و قابل مشاهده نمی‌باشد.
 3. این سبک دارای تزیینات جسورانه است.
 4. جزئیات در این سبک پررنگ‌تر دیده می‌شود.
 5. مناسب برای آشپزخانه های بزرگ
 6. کابینت‌کلاسیک از رنگ های سنگین و سلطنتی استفاده می کند. رنگ های روشن و شاداب معمولاً غیرعملی هستند.
 7. کابینت های تمام چوب ارزشمند ترین نمونه از کابینت آشپزخانه کلاسیک هستند.
 8. استفاده از وسایل و شیرآلات مدرن در طراحی کابینت های کلاسیک نامناسب است.
 9. کابینت‌کلاسیک در آشپزخانه هایی که دکور خانه به شیوه کلاسیک سازماندهی و طراحی شده است، به خوبی کار می کند.
 10. کابینت‌کلاسیک مملو از طرح‌ها و مدل‌های تاریخی و سنتی است.

انواع کابینت کلاسیک کدامند ؟

برای دسته بندی کابینت آشپزخانه کلاسیک از چهار دسته اصلی استفاده می شود. این چهار مدل شیک و مجلل به شرح زیر است: کابینت کلاسیک چوبی، کابینت‌کلاسیک ممبران، کابینت کلاسیک روکش چوب و کابینت‌کلاسیک رومی.

این چهار نوع هر کدام دارای ویژگی ها و الزامات منحصر به فردی هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 • کابینت کلاسیک چوبی

تصویر کابینت کلاسیک چوبیاین نوع کابینت به عنوان مجلل ترین و گران ترین نوع کابینت‌کلاسیک محسوب می شود. درب های کابینت کلاسیک چوبی از چوب های طبیعی مانند گردو، راش، گیلاس و بلوط ساخته شده و دارای ضخامت های مختلفی می باشد. بدنه داخل کابینت از ام دی اف تشکیل شده است. درب کابینت‌کلاسیک چوبی با نقش و نگارهای دوست داشتنی تزئین شده است. دستگاه CNC برای تولید این الگوها استفاده می شود.

اگرچه این کابینت ها دارای طیف گسترده ای از رنگ ها است، کابینت کلاسیک چوبی قهوه ای در سال های اخیر محبوب ترین کابینت شده است. کابینت‌کلاسیک چوبی شامل سر ستون های منبت و معرق کاری شده در شکل های مختلفی است.

 • کابینت کلاسیک روکش چوبی

تصویر کابینت کلاسیک روکش چوبی

کابینتی که بیشتر شبیه کابینت چوبی است کابینتی با روکش چوبی است. اصطلاح کابینت طرح چوب نام دیگر این نوع کابینت های کلاسیک است. در بدنه این نوع کابینت از ام دی اف سفید درجه یک استفاده شده است. ضمناً درب این کابینت از ام دی اف خام ساخته شده است. این ام دی اف خام دارای یک لایه روکش چوب طبیعی است که به ضخامت یک میلی متر به دو طرف فشرده شده است.

یکی از مزایای کابینت‌کلاسیک روکش چوب این است که می تواند با هزینه کمتری نسبت به کابینت چوبی، ظاهر و جذابیت یک کابینت چوبی را داشته باشید. موضوع رنگ برای این نوع کابینت کاملاً گسترده و متنوع است. این سبک از کابینت آشپزخانه دارای سر ستون با نقش برجسته های مختلف است و از تاج و نورهای زیرین نیز برای افزایش جذابیت و زیبایی آن استفاده شده است.

 • کابینت کلاسیک ممبران

تصویر کابینت کلاسیک ممبران

کابینت ممبران یکی دیگر از اعضای خانواده کابینت وکیوم و کابینت پی وی سی کابینت‌کلاسیک آشپزخانه است. ام دی اف سفید به عنوان متریال بدنه کابینت و ام دی اف هایی که روکش نشده اند به عنوان مواد برای درب ها عمل می کنند. ام دی اف خام این درب ها قبل از برش ابزار توسط دستگاه CNC اندازه گیری شده و طرح مورد نیاز روی آن اعمال می شود.

جنس روکش کابینت کلاسیک ممبران نوعی پلاستیک فشرده است که در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها در بازار به فروش می رسد.

ستون های برجسته رزین و جوب بخشی از ممبران یا کابینت وکیوم هستند. این ستون ها این قابلیت را دارند که به عنوان سوپر ادویه و… مورد استفاده قرار بگیرد.

 • کابینت کلاسیک رومی

تصویر کابینت کلاسیک رومی

اولین نمونه‌های سبک کابینت ایتالیایی که به «کابینت کلاسیک رومی » معروف است از این ملت برخاسته است. ستون های چوبی تراش خورده این نوع کابینت یادآور ستون های موجود در روم باستان است. بدنه این کابینت از ام دی اف سفید و درب ها از ام دی اف خام ساخته شده است. برای ایجاد این درب ها به شکل دلخواه از دستگاه CNC استفاده می شود.

رنگ سفید رایج ترین رنگ برای کابینت‌کلاسیک رومی است که در رنگ های دیگر نیز موجود است. این نوع کابینت معمولاً دارای سطحی از سنگ کوارتز، کورین یا سایر مواد مصنوعی است. همچنین می تواند دارای سنگ های طبیعی مانند گرانیت یا مرمر باشد.

کابینت‌کلاسیک رومی دارای تاج و زیر چراغ است که منحصر به آن سبک است و تاج و زیر چراغ این سبک کابینت آشپزخانه هیچ تشابهی به دیگر کابینت های کلاسیک ندارد. دستگیره های این نوع کابینت ها معمولاً از سرامیک ساخته می شوند که ظرافت کابینت آشپزخانه و سایر وسایل منزل را افزایش می دهد.

مزایا و معایب کابینت های کلاسیک :

دانستن مزایا و معایب کابینت های کلاسیک آشپزخانه می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه برای خرید کمک کند. در واقع، مزایای کابینت‌کلاسیک آشپزخانه به میزان زیادی بیشتر از معایب آن است. بخش های بعدی این مقاله مهم ترین معایب و مزایای کابینت‌کلاسیک آشپزخانه را برجسته می کند:

مزایای کابینت‌کلاسیک :

تصویر مزایای کابینت‌کلاسیک

 • در این نوع کابینت می توانید هر طرحی را که انتخاب کنید روی درب کابینت حک کنید.
 • کابینت های کلاسیک آشپزخانه رنگ های مختلفی دارند و به خوبی با سایر وسایل خانه هماهنگی می شوند.
 • این سبک از کابینت دارای ستون هایی است که ظرافت دکوراسیون آشپزخانه را با نقاشی های برجسته از گل های نقاشی شده و وسایل آشپزخانه نفیس افزایش می دهد.
 • این نوع کابینت فوق‌العاده مستحکم است و در صورت استفاده از مواد باکیفیت، جذابیت و ظاهر اولیه خود را برای سال‌ها حفظ می‌کند.
 • کابینت‌کلاسیک دارای تاج و زیر چراغ ابزار خورده زیبا در طرح های مختلف است.
 • یکی دیگر از مزایای این نوع کابینت، تنوع بی حد و حصر در طراحی و کنده کاری درب است.

معایب کابینت‌کلاسیک :

تصویر معایب کابینت‌کلاسیک

 • رطوبت می تواند این نوع کابینت را تحت تاثیر قرار دهد.
 • کابینت‌کلاسیک به دلیل فرآیند ساخت پیچیده و ظرافت بالایی که دارد، تا حدودی بیشتر از کابینت مدرن هزینه دارد.
 • کابینت های آشپزخانه با این طرح به حرارت حساس هستند.
 • طرح های کابینت‌کلاسیک آشپزخانه در صورت آسیب دیدن، قابل تعمیر، ترمیم یا تعویض نیستند.
 • اشیا تیز و برنده به راحتی می توانند به کابینت کلاسیک آسیب برساند.
 • مراحل ساخت و نصب به دلیل پیچیدگی و حساسیت بالا زمان بیشتری می برد.
 • اگر از مواد ارزان قیمت استفاده شود، طرح های کابینت به سرعت جذابیت خود را از دست داده و رنگ خود را از دست می دهند.

قیمت کابینت کلاسیک :

تصویر قیمت کابینت کلاسیک

استراتژی قیمت گذاری مناسب و هزینه یک کابینت‌کلاسیک با مواردی مانند نوع چوب استفاده شده، ام دی اف و درب ها و یراق آلات (لولا و حتی دستگیره ها و پایه ها) تعیین می شود. همچنین هزینه ساخت و نصب بسته به میزان کار و مدت زمانی که صرف میشود،متفاوت است.

محاسبه هزینه کابینت بر اساس متر طول است. البته با ابعاد استاندارد عمق صفحه 60 سانتی متر و ارتفاع استاندارد کابینت زمینی با صفحه و پایه 90 سانتی متر است.

ارتفاع استاندارد کابینت دیواری (هوا) 70 سانتی متر و عمق آن 30 سانتی متر است. کابینت زمینی 60 درصد از هزینه کلی کابینت را تشکیل می دهد، در حالی که کابینت دیواری 40 درصد از هزینه کل کابینت را تشکیل می دهد. (ارتفاع 70 سانتی متر). این دستورالعمل ها به عنوان پایه ای برای تعیین کابینت کمدی، کابینت ویترین، کابینت  ارتفاع 90 و … عمل می کند.

سخن پایانی:

کابینت کلاسیک یک کابینت خیره کننده و فوق العاده است که به آشپزخانه شما حس اشرافی و سلطنتی می دهد. می توانید به راحتی آن را با لوازم خانگی خود هماهنگ کنید و ظاهر دلخواه را به آن ببخشید.

تصویر کابینت‌کلاسیک

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا