دکوراسیون

کابینت آشپزخانه | اصول طراحی و انتخاب سبک‌ها و رنگ‌ها

اطلاعات جامع و کامل از کابینت آشپزخانه

تصویر اطلاعات جامع و کامل از کابینت آشپزخانه

مهمترین عنصر آشپزخانه، کابینت است. با قطعیت می توان گفت که به هیچ عنوان قابل حذف شدن نیست.رنگ و ترکیب‌بندی کابینت، روح آشپزخانه شماست و اولین چیزی است که به چشم هر بیننده‌ای می‌خورد.

به مبلمان و قفسه هایی که در آشپزخانه تعبیه می شود کابینت می گویند. کابینت آشپزخانه برای نگهداری ظروف، وسایل آشپزخانه و مواد غذایی که نیاز به نگهداری در یخچال ندارند مانند برنج،روغن،غلات و غیره بکار گرفته می شود..در یک فضای آشپزخانه، کابینت ها یا به طور جداگانه نصب می شوند یا با ساختار آشپزخانه از پیش طراحی شده و پیش ساخته عرضه می شوند.

کابینت آشپزخانه چیست ؟

تصویر کابینت آشپزخانه چیست

کابینت های آشپزخانه قطعاتی از مبلمان توکار هستند که اغلب در آشپزخانه ها برای نگهداری مواد غذایی، ظروف پخت و پز و ظروف غذاخوری نصب می شوند. وسایلی مانند فر، ماشین ظرفشویی و یخچال اغلب در کنار کابینت آشپزخانه تعبیه می شوند.

اصطلاح کابینت آشپزخانه به تاسیسات آشپزخانه توکار اطلاق می شود که می تواند کابینت دیواری یا زمینی باشد. به طور معمول، یک پیشخوان منفرد چندین کابینت طبقه را پوشش می دهد و دسترسی به کف یا دیوارهای پشت یا زیر آنها را غیرممکن می کند. در قرن بیستم به طور کلی کابینت آشپزخانه اختراع شد.

طبق مطالعات مردم شناسی، صاحبان خانه تقریباً هر روز با کابینت آشپزخانه خود “تعامل” می کنند، بنابراین عملکرد در کنار زیبایی شناسی هنگام طراحی کابینت ها به بهترین شکل با صاحب خانه و آشپزخانه آنها مهم است.

مدل های مختلف کابینت شپزخانه :

تصویر مدل های مختلف کابینت شپزخانه

ساختار کابینت آشپزخانه چه در نوع کلاسیک و چه در مدرن از دو بخش اصلی “بدنه کابینت و درب” تشکیل شده است. بدنه‌ها در همه ی کابینت‌های آشپزخانه یکسان هستند و چیزی که به کابینت مدل خاصی می‌دهد نوع درب آن است.

کابینت ام‌دی‌اف (MDF)

ام دی اف (MDF) معنای ” تخته فیبر با چگالی متوسط” است.قیمت این نوع کابینت مناسب و صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به کابینت های دیگر دارد.

تصویر کابینت ام‌دی‌اف (MDF)

کابینت پی‌وی‌سی

این نوع از کابینت آشپزخانه در شرایط محیطی با نم و رطوبت زیاد مقاومت بالایی داشته و قابل اجرا در طرح و رنگ های متنوع می باشد.

تصویر کابینت پی‌وی‌سی

کابینت های‌گلاس

این نوع کابینت از جنس ام‌دی‌اف ساخته می‌شود. برروی کابینت های گلاس از یک روکش پلاستیکی شیشه‌ای و براق به نام پلکسی گلاس استفاده می‌شود.

تصویر کابینت های‌گلاس

کابینت ممبران

کابینت‌ممبران یا وکیوم نوعی از کابینت های آشپزخانه است که جنس آن از MDF  و یا نئوپان است که البته از نئوپان به دلیل پایین بودن کیفیت به ندرت استفاده میشود و تفاوت آن با کابینت MDF  در نوع روکش است.

تصویر کابینت ممبران

کابینت با روکش چوب

کابینت روکش چوب طبیعی یکی از بهترین مدل های کابینت آشپزخانه است که از نظر زیبایی دست کمی از کابینت تمام چوب ندارد. دلیل استفاده از روکش چوب هم کاهش هزینه تمام شده کابینت است و هم تنوع بسیار بالایی است که نسبت به ورق ام دی اف دارد.

تصویر کابینت با روکش چوب

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب ، محبوب ترین، زیباترین و البته گران ترین نوع کابینت در جهان محسوب می شود. یکی از ویژگی های بارز این مدل کابینت این است که شما را به یاد خانه های قدیمی و اشرافی خواهد انداخت.این کابینت ها از چوب طبیعی ساخته شده اند و بر روی درب آن، نقش و نقوش های زیبایی طراحی شده است.

تصویر کابینت تمام چوب

کابینت‌ فلزی

کابینت آشپزخانه فلزی یکی از به صرفه ترین و قدیمی ترین نوع کابینت ها می باشد، با کابینت اشپزخانه فلزی می توان سطح وسیعی از آشپزخانه را پوشش داد و اگر طرح های چوبی و ام دی اف مورد نظرتان باشد می توانید جهت کم کردن هزینه از فلز به عنوان بدنه داخلی کابینت استفاده کرد.

تصویر کابینت‌ فلزی

نقش رنگ در کابینت آشپزخانه :

تصویر نقش رنگ در کابینت آشپزخانه

یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین جنبه های زیبایی آشپزخانه، رنگ کابینت ها است. علاوه بر این، برای آشپزخانه هایی با فضای محدود، توجه به این موضوع ضروری است که چگونه رنگ کابینت آشپزخانه بر بزرگتر یا کوچکتر نشان دادن فضای داخلی تأثیر می گذارد.

مقدار فضای داخلی اختصاص داده شده به آشپزخانه یکی دیگر از عوامل مهمی است که در انتخاب رنگ برای کابینت باید در نظر گرفته شود. شما باید رنگ‌هایی را برای کابینت‌ها و دیگر وسایل آشپزخانه انتخاب کنید که این فضا را روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهند، زیرا امروزه اکثر مردم با کمبود فضا در آپارتمان‌های خود دست و پنجه نرم می‌کنند. استفاده از کابینت های تیره فضا را کوچک می کند. با این حال، استفاده از رنگ های روشن می تواند به کاهش ظاهر درهم و برهم آشپزخانه و کوچکی درک شده کمک کند.

نقش نورپردازی در کابینت آشپزخانه :

تصویر نقش نورپردازی در کابینت آشپزخانه

شما زمان زیادی را در آشپزخانه می گذرانید زیرا یکی از شلوغ ترین اتاق های خانه شماست. نورپردازی در این منطقه بسیار مهم است، احتمالاً حتی بیشتر از نحوه تنظیم تجهیزات، مواد انتخابی یا نحوه ساخت کابینت. کابینت آشپرخانه یک موضوع گسترده با طیف گسترده ای از مواد و روش های اجرا است. یکی از اجزای مهم و مفید دکوراسیون آشپزخانه، نورپردازی کابینت است. همیشه لازم نیست آشپزخانه را با وسایل روشنایی گران قیمت یا لوسترهای مجلل روشن کنید. برای اینکه جلوه ای کاملا متفاوت و دوست داشتنی به کابینت ها بدهید، گاهی اوقات ترجیح داده می شود چند نوار نازک نور در قسمت های خاصی از کار اضافه کنید.

در قسمت های خاصی از آشپزخانه بیشتر به نور نیاز داریم. به عنوان مثال، یک سینک، یک پیشخوان، یک جزیره. بنابراین، می توانید روی روشنایی این نواحی تمرکز کنید در حالی که بقیه قسمت ها را تاریک کنید.

مشخصات و اجزای کابینت آشپزخانه :

تصویر مشخصات و اجزای کابینت آشپزخانه

زیبایی و کارایی آشپزخانه و منزل شما به میزان قابل توجهی تحت تاثیر کیفیت و دوام کابینت در مرکز خانه شما قرار دارد. بنابراین انتخاب یک کابینت مناسب برای شما تا حد زیادی به شناخت دقیق شما از تمامی اجزای کابینت آشپزخانه بستگی دارد.

  • بدنه (لاشه)  کابینت آشپزخانه

در مورد بدنه کابینت دو نکته مهم وجود دارد: اول اینکه جنس آن از جنس ام دی اف یا هسته نئوپان با روکش ملامینه باشد و دوم اینکه لبه بدنه کابینت چسبانده شود. به طور طبیعی، رنگ نوار باید با رنگ کابینت مطابقت داشته باشد یا با رنگ کابینت یکسان باشد تا ظاهری خیره کننده ایجاد کند.

معمولاً از تخته سه لا یا تخته خرده چوب باکیفیت برای لاشه کابینت استفاده می شود، به خصوص برای قطعات صافی که نیازی به شکل دادن ندارند، مانند قفسه ها، کناره های کابینت، یا کف کشو.

  • انتخاب چوب کابینت آشپرخانه

کابینت های بدون فریم که معمولاً از تخته خرده چوب ساخته می شوند و مزایای زیادی نسبت به چوب جامد دارند مانند پایداری ابعادی بالاتر، رعایت استانداردهای ابعادی، عدم تاب برداشتن، یکنواختی، هزینه کمتر و استحکام، کابینت های بدون فریم ظاهری امروزی دارند که با طراحی “مینیمالیستی” مطابقت دارد. در ساخت کابینت بدون قاب می‌توان از تخته سه لا و/یا چوب جامد نیز استفاده کرد.

  • عناصر طراحی لولا در کابینت آشپزخانه

ویژگی باز شدن سریع لولاهای اروپایی که برای کابینت‌های بدون قاب طراحی شده‌اند، امکان برداشتن و تعویض درب بدون نیاز به ابزار را فراهم می‌کند. این لولاها معمولاً امکان تنظیم موقعیت شش جهته (سه محوری) را برای تراز کردن درها با استفاده از پیچ گوشتی فراهم می کنند. برخی از آنها امکان حرکات پیچیده را فراهم می کنند در حالی که به طور کامل لاشه کابینت را می پوشانند تا از تداخل با اجزای داخلی جلوگیری شود. درهای مجاور با زاویه باز را می توان با لولاهای مفصلی به سبک قیچی بدون تداخل پشتیبانی کرد.

  • کابینت آشپزخانه با فریم های درب داخلی

کابینت های قاب دار با درهای داخلی در یک دسته بندی منحصر به فرد و غیر معمول قرار می گیرند. مشابه نحوه نصب یک درب معمولی اتاق به درگاه، یک درب کابینت نصب شده به قاب وصل می شود. هنگامی که بسته می شوند، این درها در یک قاب قرار می گیرند.

(درهای با اندازه کامل فقط شکاف ورودی ساختمان یا فضاهای بین اتاق ها را نمی بندند.) تراز دقیق هر درب با چارچوب حاوی برای درهای داخلی ضروری است. علاوه بر این، استفاده باید این تراز را حفظ کند. بالشتک هوا که بین در و قاب قرار دارد به آرامی درهای داخلی را هنگام باز یا بسته شدن ترمز می کند. یکی از شاخص های ساخت درب داخلی با کیفیت بالا، این ویژگی مطلوب است. هنگامی که درها به گونه ای ساخته می شوند که در داخل حفره ایجاد شده توسط درهای اطراف، کشوها، و/یا قسمت بالای پیشخوان مجاور قرار بگیرند، ساختار بدون قاب یا روکش تمام قاب ممکن است به عنوان ساختاری درونی روی سطح به نظر برسد.

  • کابینت آشپزخانه با قاب

تصویر کابینت‌آشپزخانه با قاب

کابینت با چهره فریم های صورت، که معمولاً از نوارهای نازکی از چوب سخت تشکیل شده است که دهانه جعبه کابینت را قاب می کند، در ساخت کابینت های سنتی استفاده می شود. قبل از اختراع چوب های مهندسی معاصر، مانند تخته فیبر و تخته خرده چوب با چگالی متوسط، همراه با چسب، لولا و بست های مورد نیاز برای اتصال به آنها، لاشه کابینت ها به طور سنتی با قاب صورت جداگانه ساخته می شدند. مربع بودن جلوی کابینت توسط قاب صورت تضمین می شود. علاوه بر این، چیزها را سفت‌تر می‌کند و به لولاها مکانی برای نصب می‌دهد.

اکثر کابینت های آشپزخانه دارای سوراخ هایی در داخل کابینت هستند که امکان تنظیم ارتفاع قفسه را فراهم می کند.

  • کابینت آشپزخانه سفارشی

تصویر کابینت‌سفارشی

کابینت های فریم صورت سفارشی از فضای موجود بهتر استفاده می کنند. از آنجایی که ارتفاع، عرض و عمق کابینت آشپزخانه را می توان مطابق با مشخصات مشتری طراحی و تولید کرد، از نظر مواد و طراحی نیز انعطاف پذیری قابل توجهی را ارائه می دهند. کابینت های سفارشی مطلوب ترین و گران ترین گزینه در اکثر تاسیسات آشپزخانه است زیرا هر جنبه ای را می توان طبق مشخصات انجام داد.

  • کابینت آشپزخانه بدون قاب

تصویر کابینت‌آشپزخانه بدون قاب

پانل‌های کناری، بالا و پایین لاشه در کابینت‌های بدون قاب (همچنین به عنوان “دسترسی کامل” شناخته می‌شوند) استفاده می‌شود تا عملکردی مشابه قاب‌های صورت در کابینت‌های معمولی انجام دهد. در مقایسه با کابینت های فیس فریم، کابینت های بدون فریم به طور کلی فضای بهتری را ارائه می دهند.

با طراحی ارگونومیک اجزای متحرک مانند کشوها، سینی‌ها و کابینت‌های بیرون‌کش، هدف طراحی بدون قاب دستیابی به ظاهری ساده‌تر و استفاده مؤثرتر از فضا است. کابینت های فیس فریم با موفقیت تعدادی از مزیت های طراحی کابینت بدون قاب، از جمله درهای روکش کامل، کشوهای متعدد در کابینت های پایه و لولاهای فنجانی را با موفقیت تطبیق داده اند.

  • درب کابینت آشپزخانه

چوب، فلز یا شیشه تنها تعدادی از موادی هستند که می توان برای درب کابینت از آنها استفاده کرد.چوب می تواند جامد (مورد استفاده در ساخت تخته های نان)، مهندسی شده یا مخلوط (به عنوان مثال پانل چوبی مهندسی شده در یک قاب چوبی جامد) باشد.

امروزه از ام دی اف ها در بسیاری از درب های کابینت و جلوی کشو استفاده می شود. تخته خرده چوب می تواند برای ساخت درب ها و جلوی کشوهایی که دارای روکش لمینت با فشار بالا هستند استفاده شود.

پانل ها برای درب های کابینت آشپزخانه با چارچوب و پانل، پانل ها را می توان از چوب جامد یا چوب مهندسی شده که روی آن رنگ شده، روکش یا لمینت شده ساخته شود. به منظور در نظر گرفتن انبساط یا انقباض فصلی قاب چوبی، پانل‌ها معمولاً به هم میخ یا چسب نمی‌شوند، بلکه در داخل قاب شناور می‌شوند.

  • درب های جامد کابینت آشپزخانه

از چوب مهندسی شده (تخته خرده چوب یا تخته فیبر با چگالی متوسط، اما نه به طور معمول تخته سه لا) یا چوب جامد می توان برای ساخت درب استفاده کرد. پانل های چوبی مهندسی شده را می توان به گونه ای شکل داد که شبیه ساختار قاب و پانل باشد یا به عنوان اسلب استفاده شود. پانل های چوبی مهندسی شده معمولاً در هر شرایط رنگ آمیزی، روکش یا لمینت می شوند.

تخته های متعدد از گونه های چوب انتخاب شده معمولاً برای ایجاد پانل های چوبی جامد استفاده می شود که سپس می توان آنها را رنگ کرد یا ناتمام گذاشت. پرداخت مجدد یک گزینه با ساخت چوب جامد در صورت آسیب یا سایش است.

پانل های نمایشگر برای ظاهر صیقلی‌تر، می‌توان از پانل‌های تزئینی درب کابینت در کناره‌های کابینت در معرض دید استفاده کرد.

  • درب شیشه ای کابینت آشپزخانه

تصویر درب شیشه ای کابینت‌آشپزخانه

پنجره‌های شیشه‌ای ساخته شده از مولیون‌ها و مونتین‌هایی که پانل‌های شیشه‌ای را نگه می‌دارند ممکن است در درها (مانند پنجره‌های بیرونی) یافت شوند. طرح‌های دیگر ممکن است از روکش‌ها برای تقلید از نور تقسیم‌شده استفاده کنند یا ممکن است کاملاً بدون آنها کار کنند. گاهی اوقات از قفسه های شیشه ای و نورپردازی داخلی با کابینت هایی با درهای شیشه ای استفاده می شود.

نور می تواند از طریق یک قفسه شیشه ای وارد کابینت شود. پشت داخلی کابینت ممکن است با آینه ها پوشانده شود تا نور را بیشتر پخش کند تا جلوه ای خاص نمایش داده شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا