معماری

طراحی ویلا | اصول و هزینه های طراحی و اجرای انواع سبک‌های ویلا

هر آنچه که درباره طراحی و اجرای ویلا باید بدانیم

ویلاها خانه های باز چهار طرفه با نما هستند که معمولاً در اطراف شهرها و مکان هایی با آب و هوای مطبوع و همچنین خانه های تابستانی ساخته می شوند. در برخی کشورها پیمانکاران خانه های ویلایی خود را در شهر محل سکونت خود با رعایت اصول و قوانینی که توسط مراجع مربوطه تعیین شده است طراحی ویلا را انجام می‌دهند و می‌سازند. این امر نیز به زیبایی، رشد و توسعه فضای سبز اطراف خانه آنها کمک می کند.

تصویر هر آنچه که درباره طراحی ویلا باید بدانیم

ویلاها در بین پروژه های معماری جایگاه ویژه ای دارند زیرا دست طراحان ساختمان در طراحی پلان ویلا و در مرحله ترسیم ساختمان ویلا بازتر است و می توانند در طراحی نقشه از ذوق و تخیل خود استفاده کنند. در نتیجه طراحی ساختمان ویلایی از نظر کمی و کیفی نسبت به ساختمان های شهری و مسکونی در تمامی رشته ها تنوع بیشتری دارد.

طراحی ویلا :

تصویر طراحی ویلا

وقتی نوبت به طراحی توزیع فضا می رسد، طرح های ویلا می تواند در جهات مختلف باشد. ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعدد دیگری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را هم در داخل و هم در خارج پیاده‌سازی کرد.

طراحی داخلی و طراحی بیرونی ویلا بسیار مهم است چرا که مکمل یکدیگر هستند و کل فضا را بزرگ‌تر و متعاقباً کاربردی‌تر نشان می دهند.

طراحی متفکرانه نه تنها باید با توجه به لوکس بودن متریال، بلکه با توجه به تنوع کاربردهای احتمالی آن و همچنین بهترین عملکرد و تأثیر آن ارزیابی شود.

پس از گفتگوهای طولانی با مشتریان، طراحان لیست خواسته های آنها را تجزیه و تحلیل می کنند و همچنین پیشنهادات جدیدی را برای طراحی ویلا ارائه می دهند که آنها می توانند ویلای خود را هیجان انگیز و جذاب بیابند.

از جمله مواردی که در طراحی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

تصویر مواردی که در طراحی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد

آب و هوای محلی

جهت وزش باد و زاویه خورشید

نوع بافت شهری (موقعیت ویلاهای اطراف)

قوانین منطقه ای حاکم بر شهرداری ها

کسانی که قصد استفاده از ویلا را دارند

قیمت طراحی و ساخت ویلا

تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای طراحی ویلا

سیستم هایی برای گرمایش و سرمایش

برای ویلا از آبیاری قطره ای هوشمندانه استفاده کنید

یک سیستم امنیتی مناسب برای فضای داخلی، درها و پنجره های ویلا

موقعیت پمپ و موتور خانه

نورپردازی و رنگ آمیزی

اتاق سرایداری و انباری از جمله اتاق های ضروری دیگر

نصب امکانات تفریحی ضروری مانند تاب و باربیکیو

طراحی داخلی ویلا:

تصویر طراحی داخلی ویلا

اصول طراحی ویلا برای دکوراسیون داخلی ارزش زیادی قائل است و از آنجایی که این عنصر به متمایز شدن ویلاهای فردی کمک می کند، باید توجه خاصی به آن شود. طراحی ویلا با استفاده از عناصر خاص ممکن است زیباتر و مجلل تر شود. استفاده از شیشه و نور در طراحی داخلی ویلا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با معماری سبک می توان کیفیت فضا را تا حد زیادی افزایش داد.

شاید مهم ترین عوامل در طراحی یک ویلای مطلوب وجود اتاق های بزرگ با سقف های بلند و استفاده از نور طبیعی محیط باشد. علاوه بر این، طراحی باید به گونه ای اجرا شود که علاوه بر اینکه دیوارهای اطراف به عنوان پارتیشن بین فضای داخلی و خارجی عمل می کنند، برخی از عناصر نیز به صورت خلاقانه و معماری دسترسی به فضای بیرونی را فراهم کنند.

طراحی بیرونی ویلا:

تصویر طراحی بیرونی ویلا

اکنون زمان طراحی فضای بیرونی پس از در نظر گرفتن دقیق نیازها و الزامات یک ویلا در طراحی فضاهای داخلی است. طراحی فضای بیرونی باغ و ویلا باید به گونه ای انجام شود که حداکثر اثربخشی و رضایت ساکنین را به همراه داشته باشد، با در نظر گرفتن اینکه هدف از استفاده از این فضا لذت بردن از سرسبزی و هوای مطبوع است. چیدمان صحیح عناصر حیاتی ترین عناصر طراحی منظر ویلا یا منظره شامل آلاچیق، باربیکیو، آبنما با استخر و تونل طبیعت است.

ویژگی های دیزاین ویلا:

تصویر ویژگی های دیزاین ویلا

وقتی کلمه “ویلا” را می شنوید، ممکن است یک خانه روستایی را با یک مسیر طولانی و یک حیاط در مقابل آن تصور کنید که در میان یک تاکستان دوست داشتنی واقع شده است. یک خانه شهری یا کاندومینیوم با یک دیوار مشترک و یک حیاط کوچک و باز در جلو نیز ممکن است به عنوان یک ویلا در نظر گرفته شود.

خانه های به سبک ویلا ویژگی های متمایزی دارند، اگرچه طبقه بندی این سبک معماری می تواند چالش برانگیز باشد.

درطراحی و ساخت ویلاها از امکانات و تجملات موجود در خانه های شهری استفاده میشود. اتاق‌های ناهارخوری تابستانی و زمستانی، کاشی‌های معرق دوست‌داشتنی، کف‌پوش مرمری، امکانات حمام، و آثار هنری عالی همه چیزهای اضافی در طراحی ویلا هستند.

فضای داخلی و خارجی ویلا

ویلاهای مجزا اغلب به عنوان اقامتگاه های مجلل دیده می شوند و می توان آنها را در جوامع سرپوشیده، جوامع طرح ریزی شده اصلی، و مجتمع های گلف با فضایی به سبک استراحتگاه یافت.

یک ویلا دارای ویژگی های منحصر به فردی است که شامل موارد زیر است:

هیچ دیواری با خانه دیگری مشترک نیست

دو یا چند سطح

ممکن است بین 1200 تا 4000 فوت مربع باشد

معمولاً یک مسیر طولانی دارد و از جاده عقب نشینی می کند

معمولاً دارای یک گاراژ متصل است که می تواند یک تا سه ماشین را در خود جای دهد

امنیت و خدمات

حفاظت و نگه‌داری

داشتن استخر، اتاق‌نشمین، اتاق ناهارخوری ،سالن ورزشی

و ….

اصول مهم و اساسی در طراحی ویلا:

تصویر اصول مهم و اساسی در طراحی ویلا

با در نظر گرفتن باغ های گل، فضای سبز کافی، قرارگیری درختان مناسب و انتخاب نوع پوشش گیاهی مناسب. محیط اطراف تاثیر بسزایی در جذابیت زیبایی شناختی ویلا دارد و آن را به فضایی دلپذیر تبدیل می کند.

اگر می خواهید خیره کننده ترین طرح را برای ویلا ایجاد کنید و مشتریان بیشتری را برای سازه ها جذب کنید، جزئیات مهمی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. درک نحوه طراحی ویلا، هزینه های طراحی ساختمان و در نظر گرفتن تمام اجزای طراحی داخلی و خارجی بسیار مهم است.

 • انتخاب مناسب رنگ‌ها

تصویر انتخاب مناسب رنگ‌ها

استفاده از رنگ برای طراحی ویلا ضروری است. برای طراحی بیرونی یا داخلی یک ویلا، انتخاب ترکیب رنگ مناسب بسیار مهم است. برخی از طراحان داخلی رنگ های روشن را با رنگ های قوی و تیره ترکیب می کنند. دکوراسیون داخلی در طراحی ویلا معمولاً شامل رنگ های پاستلی است. مالک ویلا به دلیل این مشکل ملزم به رعایت یک رنگ نیست. شما هنوز به عنوان صاحب خانه آزادی کامل در انتخاب رنگ دارید.

سعی کنید در طراحی ویلا از رنگ های مکمل استفاده کنید یا محیطی متعادل ایجاد کنید. انتخاب رنگ از پالت رنگ بهترین انتخاب است.

ترکیبی از سفید و نقره ای، نارنجی، کرم روشن و قهوه ای، سفید و خاکستری تیره، زرد کم رنگ، ترکیبی از سفید و خاکستری، ترکیبی از سفید و آبی کربنی، و بسیاری دیگر از خیره کننده ترین رنگ ها برای طراحی داخلی ویلا هستند.

 • نورپردازی مناسب

تصویر نورپردازی مناسب

نمی توان انکار کرد که نفیس ترین مفاهیم نورپردازی به نحوی به نفع تمام ویلا های جذاب و مجلل بوده است و این دقیقاً همان چیزی است که در اصول طراحی ویلا آمده است. یک طراح ماهر و آگاه به خوبی از سبک های نورپردازی مناسب برای هر قسمت از ویلا آگاه است.

ویلاهایی با بهترین و دوست داشتنی ترین نورپردازی شفاف و دوست داشتنی به نظر می رسد.

اصول طراحی ویلا شامل نصب چراغ های کم رنگ یا چراغ های مخفی در دیوار بیرونی ویلا، چراغ های دیواری در مکان های مختلف حیاط و نمای بیرونی، نورافکن های ریز و بزرگ و چراغ های دیواری می باشد. برای طراحی ویلا مفاهیم نورپردازی بسیار مهم است.

 • الگوها و بافت‌ها

تصویر الگوها و بافت‌ها

برای شما یک بیان ناملموس می تواند طراحی مبتنی بر مدل سازی یک ویلا با توجه به بافت ها باشد. اگر می‌خواهید بافت و الگوی خاصی را در طراحی ساختار خود بگنجانید، هنگام استفاده از حجم‌ها و چندضلعی‌های هندسی و همچنین خطوط مورب، شکسته یا منحنی بسیار محتاط باشید.

الگوها و بافت های ویلا زیبایی و متمایز بودن معماری داخلی و خارجی را افزایش می دهد. در دکوراسیون داخلی نیز از الگوها و بافت ها استفاده می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آویزهای دیواری، تزئینات تزئینی و سایر موارد را به روشی کاملاً شخصی انتخاب کنید. علاوه بر این، هنگام طراحی ویلا، سنگ و شیشه را در نظر بگیرید، چوب، فلز و یا ترکیبی از آنها به سبک ویلا تنوع می بخشد.

 • موقعیت پنجره‌ها

تصویر موقعیت پنجره‌ها

پنجره ها به عنوان یکی از عناصر اساسی طراحی ویلا محسوب می شوند. نمای ساختمان را می توان با انواع طرح های پنجره تکمیل کرد. در طراحی ویلاهای شیک و مجلل باید از پنجره های شیشه ای با فریم های نازک آلومینیومی استفاده کرد. برای ویلاهای جنگلی ، پنجره های چوبی با طرح های مبتکرانه، محبوب ترین نوع طراحی ساختمان ویلایی است. اگر بتوانید پنجره های جدید و مدرن را نصب کنید نمای بیرونی ویلا بهتر به نظر می رسد.

هنگام طراحی معماری ویلا، موقعیت پنجره ها، میزان نور طبیعی وارد شده به سازه و شکل و اندازه پنجره ها را در نظر بگیرید. در طراحی ویلاهای مجلل پنجره های کف تا سقف وجود دارد که این ویلاها دوست داشتنی هستند و نور زیادی دارند.

 • فضای انباری یا ذخیره‌سازی

تصویر فضای انباری یا ذخیرهسازی در طراحی ویلا

تامین فضای ذخیره سازی مناسب یکی دیگر از اصول طراحی ویلا است. اکثر طرح های ویلا از انبارها یا ایده های مبتکرانه با چیدمان خاص برای نگهداری اقلام و لوازم جانبی در انبار استفاده می کنند. این نکات به شما این امکان را می دهد که از وسایل خود با دقت نگهداری کنید و ویلایی شیک تری داشته باشید. کمد لباس، کفپوش و کابینت را می توان به عنوان فضای ذخیره سازی وسایلی مانند فایل ها، کتاب ها و ظروف آشپزی در نظر گرفت.

 • استفاده از کفوش مناسب

تصویر استفاده از کفوش مناسب

کفپوش متریالی است که در طراحی داخلی هر نوع سازه ای مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب کفپوش مناسب علاوه بر زیبایی بیشتر، ممکن است دوام و کیفیت را به ویلای شما ارائه دهد. استفاده از کفپوش با کیفیت و مرغوب برای اطمینان از دوام طولانی مدت کفپوش بسیار مهم است. هزینه انواع کفپوش متفاوت است و محل نصب آن بر قیمت آن تأثیر می گذارد. کفپوش را می توان در قسمت های مختلفی از فضای داخلی ویلا استفاده کرد و بهتر است قبل از انتخاب و خرید کفپوش به طراحی داخلی و سبک دکوراسیون ویلای خود توجه کنید.

 • سقف

تصویر سقف

اگرچه ما اصطلاح “سقف” را با سایه و محافظت از بالای سر خود مرتبط می کنیم، سقف یک سازه فراتر از ایجاد سایه، کاربرد وسیع تری دارد. سقف یک ویلا یکی از ضروری ترین و تاثیرگذارترین جنبه ها در طراحی نهایی آن ویلا است که باید علاوه بر دوام و ایمن بودن ظاهر ساختمان را نیز ارائه دهد. در نتیجه ظاهر و نوع سقف انتخابی بر اساس ظاهر هر ویلا و معماری خاص آن ساختمان متفاوت خواهد بود.ویلاها به دلیل استفاده از سقف های شیب دار در ساخت خود جذابیت خاصی دارند

 • سالن غذاخوری

تصویر سالن غذاخوری

طراحی سالن غذاخوری  یکی از حیاتی ترین جنبه های یک ویلای جذاب یا یک خانه مجلل است. سالن غذاخوری در ویلا باید فضای مخصوص به خود را داشته باشد. کدام یک در اینجا استفاده می شود – یک اتاق معمولی یا یک اتاق غذاخوری مجلل – توسط معمار ویلا تعیین می شود؟ میز ناهار خوری، صندلی ها، و قطعات سرو همگی می توانند در قسمت موجود چیده شوند. طراحی داخلی این فضا باید با رنگ هایی تکمیل شود که باعث آرامش بیشتر هنگام صرف غذا می شود.

 • چیدمان اتاق خواب

تصویر چیدمان اتاق خواب

طراحی اتاق خواب جزء کلیدی مفاهیم طراحی ویلا است. مردم باید بتوانند آرامش را در اتاق خواب خود بیابند.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های طراحی ویلا، در نظر گرفتن مساحت کافی برای چیدمان تخت ،مبلمان و تشک، برنامه‌ریزی فضای مناسب برای نصب سیستم‌های روشنایی، آباژور یا لامپ‌های مخفی و حتی طراحی مکان مناسب برای حمام خصوصی در داخل اتاق خواب است. .

برخی از ویلاهای مجلل شامل جکوزی و تجهیزات  ورزشی در اتاق خواب ها هستند که جذابیت این منطقه را افزایش می دهد. اگر اتاق خواب دارای تراس یا بالکن باشد بهتر است. در طراحی ویلا هر چه فضای بیشتری وجود داشته باشد متنوع تر و سازگارتر خواهد بود.

 • فضای آشپزخانه

تصویر فضای آشپزخانه

طراحی آشپزخانه یکی از اجزای مهم طراحی ویلا است. طرح های مختلفی برای آشپزخانه امکان پذیر است. آشپزخانه های اپن در ویلاها بسیار رایج هستند، اما دیگر طرح های آشپزخانه به سبک مدرن ساخته می شوند و فضای باز آشپزخانه در واقع پیشخوانی است که از مواد درجه یک و با صندلی های اپن تزئین شده است.

اگر به نور آشپزخانه توجه کنید این قسمت جذاب تر است. موضوع دیگری که در طراحی داخلی ویلا به آن پرداخته می شود، انتخاب کابینت مناسب است. محل دقیق کابینت و سینک در طراحی ویلا مشخص شده است.

 • طراحی حمام و سرویس بهداشتی

تصویر طراحی حمام و سرویس بهداشتی

حمام و سرویس بهداشتی در ویلاها ضروری است. بسیاری از ویلاهای لوکس دارای سرویس بهداشتی در هر طبقه یا در هر قسمت هستند. به عنوان مثال از طرح های ویلایی دوبلکس و تریپلکس؛ هر طبقه دارای حمام و سرویس بهداشتی می باشد. فضای حمام و سرویس بهداشتی را می توان بر اساس فضای موجود در ویلا بزرگ کرد.

برای حمام ها و سرویس های بهداشتی با طرح های زیبا، کاشی و سرامیک، نمای شیشه ای و کابینت های رنگ روشن ترجیح داده می شود. به طور کلی رنگ های سفید، طوسی، بژ، کرم یا تیره مانند سبز و قهوه ای برای این قسمت از ویلا ترجیح داده می شود. نحوه طراحی حمام و سرویس بهداشتی در نمای ویلاهای لوکس شما را شگفت زده خواهد کرد!

 • ملاحظات لازم برای طراحی و ساخت ویلا:

ویژگی های جغرافیایی مکان

استفاده از تجهیزات و مصالح مناسب

بودجه و منابع مالی مورد نیاز

تقسیم بندی فضای داخلی و خارجی برای اهداف مختلف

هماهنگی داخلی و خارجی با یکدیگر و اطلاعات فنی مانند نوع ساختمان

طرح ،روش و سبک ساخت و طراحی ویلا

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا