معماری

دکوراسیون داخلی منزل ✔️ | طراحی دکوراسیون داخلی و دیزاین خانه | سبک‌ها و ایده‌ها

دکوراسیون داخلی منزل : اصول معماری و هرآنچه که باید بدانیم

تصویر دکوراسیون داخلی منزل : اصول معماری و هرآنچه که باید بدانیم

در زبان فارسی واژه دکوراسیون به معنای نظم دادن و چیدمان است. چیدمان و انتخاب مبلمان برای اتاق های مختلف خانه اعم از پذیرایی، نشیمن، اتاق سرویس، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و… از قوانین طراحی دکوراسیون داخلی منزل پیروی می کند.

دکوراسیون داخلی منزل بسیار مهم است زیرا ما در آن زندگی می‌کنیم و ساعت‌های زیادی در منزل خود حضور داریم.

بعضی اوقات با پیروی کردن از این قانون ها، طراحی دکوراسیون داخلی برای ما بسیار کم هزینه تر و با سرعت بیشتری انجام می شود و دیزاین داخلی منزل مان دلپذیرتر و جذاب ترخواهد شد.

دکوراسیون داخلی منزل :

تصویر دکوراسیون داخلی منزل

تزیین فضای داخل خانه با عناصر تزیینی که گاه با نصیحت و کمک عملی همراه است، دکوراسیون داخلی منزل نامیده می شود.

طراحی دکوراسیون داخلی هنر و علم بهبود فضای داخلی ساختمان منزل به منظور ایجاد محیطی سالم تر و زیباتر برای کسانی است که از آن استفاده می کنند. یک طراح داخلی چنین پروژه های طراحی دکوراسیون خانه را برنامه ریزی، تحقیق، هماهنگی و مدیریت می کند.

فضای دکوراسیون داخلی به طور غریزی به عنوان بخشی از فرآیند ساخت و ساز کنار هم قرار می گرفت.

اصطلاح “دکوراسیون داخلی خانه” به فرآیند چیدمان عناصر مختلف خانه به صورت هماهنگ برای اهداف زیبایی شناسی اشاره دارد. به طور طبیعی، این فعالیت در خانه های کوچکتر، مانند ساختمان های آپارتمانی یا خانه های شلوغ، حیاتی تر است. زیرا طراحی دکوراسیون داخلی منزل امکان استفاده بهینه از فضا را فراهم می کند. همه اینها با هماهنگی رنگ ها و مبلمان ظاهر خانه ما را بهبود می بخشد.

طراحی دکوراسیون داخلی برای منازل :

تصویر طراحی دکوراسیون داخلی برای منازل

بدیهی است که فضاهای داخلی مسکونی برای طراحان داخلی و ساکنان بسیار شخصی تر و آزادکننده تر از سایر انواع دکوراسیون داخلی هستند. در واقع، خانه هایی که به طور ناخودآگاه توسط ساکنان خلاق و بدون هیچ گونه قوانین تزئینی استاندارد طراحی شده اند، اغلب زیباترین هستند.

برخی ملاحظات برنامه‌ریزی و عملکردی در هر محل سکونت ثابت هستند، و در حالی که ساکنانی که می‌خواهند به شدت فردگرا باشند، می‌توانند نادیده گرفته شوند، اما می‌توانند حداقل دستورالعمل‌های اساسی را ارائه دهند.

هنگام طراحی دکوراسیون داخلی خانه ها یا آپارتمان ها باید مکان برخی نیازها در رابطه با نیازهای دیگر در نظر گرفته شود. قسمت غذاخوری باید نزدیک به قسمت آماده سازی غذا باشد و قسمت آماده سازی غذا باید نزدیک ورودی باشد که برای آوردن مواد غذایی و حذف ضایعات استفاده می شود. محل خواب کودکان نباید از طریق اتاق خواب بزرگسالان قابل دسترسی باشد. دسترسی به حمام ها باید از قسمت های اتاق خواب باشد تا قسمت نشیمن یا غذاخوری.

سبک زندگی و ترجیحات ساکنان باید در هنگام قرار دادن مبلمان در یک منطقه نشیمن در نظر گرفته شود. اگر فضایی برای جوانان در نظر گرفته شده باشد، ممکن است صندلی دیگری به جز زمین وجود نداشته باشد، اما صندلی راحت برای گفتگو و سایر فعالیت ها برای کاربران سنتی یا مسن تر ضروری است. خانه‌های با پلان باز که فاقد اتاق‌های مجزا برای زندگی، غذاخوری و… هستند،ممکن است برای برخی افراد ایده‌آل باشند، اما ممکن است بهترین انتخاب برای خانواده‌ای با فرزندان زیاد نباشند که به حریم خصوصی نیز اهمیت می‌دهند. الزامات ذخیره سازی منحصر به فردی که باید برای دکوراسیون بسیاری از خانه ها در نظر گرفته شود، از قفسه کتاب گرفته تا فضاهای نگهداری دوچرخه، از فضاهایی برای موسیقی تا ذخیره سازی تجهیزات ورزشی را شامل می شود.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه

انواع مختلفی از اقامت وجود دارد، و بسته به عواملی مانند هزینه، هر کدام ممکن است استراتژی متفاوتی را در نظر بگیرند. اقامتگاه خصوصی ساکنین نه تنها طرح‌های دکوراسیون داخلی و سایر عناصر طراحی دائمی (نور، کف‌پوش و غیره) را تضمین می‌کند، بلکه به طور کلی هر چیزی را که در محدوده خلاقیت طراح و محدودیت‌های مالی مالک باشد، می‌پذیرد.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل :

تصویر اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل

بسیار مهم است که تأکید کنیم طراحی داخلی شاخه ای تخصصی از معماری یا طراحی محیطی است. بهترین ساختمان ها و فضاهای داخلی دکوراسیون منزل آنهایی هستند که در آنها تفاوت آشکاری بین عناصر مختلف که کل را تشکیل می دهند وجود نداشته باشد.

از جمله این عناصر می توان به جنبه های ساختاری ساختمان منزل، برنامه ریزی سایت، محوطه سازی، مبلمان، گرافیک معماری (نشانه ها) و جزئیات داخلی اشاره کرد. نمونه های متعددی از ساختمان ها و فضاهای داخلی قابل توجه وجود دارد که توسط یک طراح دکوراسیون داخلی منزل ایجاد و هماهنگ شده است.

به دلیل پیچیدگی های تکنولوژیکی برنامه ریزی و ساخت و ساز ، یک معمار یا طراح دیگر نمی تواند در تمام جنبه های بسیاری که یک ساختمان منزل را تشکیل می دهد متخصص باشد. با این حال، بسیار مهم است که بسیاری از متخصصان که یک تیم را تشکیل می دهند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دانش اولیه کافی برای انجام اهداف مشترک خود را داشته باشند.

در حالی که معماران معمولاً به طراحی کلی ساختمان‌ها توجه دارند، طراحان داخلی به جنبه‌های دقیق‌تر طراحی داخلی، مسائل زیبایی‌شناختی، عملکردی و روان‌شناختی خاص و همچنین شخصیت فردی فضاها توجه دارند.

فضای داخلی دکوراسیون مسکونی معمولاً یک بیانیه بسیار شخصی برای مالک و طراح است که هر دو در تمام جنبه های طراحی دخیل هستند. بعید است مشتری که مایل به استخدام یک طراح داخلی برای خانه خود است، با رویکرد سیستمی سازمان یافته راضی باشد.

عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل :

تصویر عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

ما به هیچ وجه نمی توانیم اهمیت دکوراسیون داخلی منزل را در زندگی خود نادیده بگیریم. اگر طراحی داخلی خانه شما از قوانین خاصی پیروی می کند، باید از این عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی آگاه باشید.

 • استفاده درست از فضا در دکوراسیون داخلی منزل

تصویر استفاده درست از فضا در دکوراسیون داخلی منزل

مهم ترین عنصر تشکیل دهنده یک دکوراسیون داخلی منزل، فضا است. بسته به نحوه استفاده طراح از عناصر مختلف که کل را تشکیل می دهند، فضاها می توانند هیجان انگیز یا افسرده کننده، شاد یا آرام باشند. در دنیای دکوراسیون امروزی ، فضا یک عنصر ارزشمند است.

فضاها در سازه‌های معاصر به دلیل افزایش زیاد هزینه‌های ساخت، کوچک‌تر و کمتر سخاوتمندانه هستند. مهارت بیشتری از طرف طراح لازم است تا به چنین فضاهای محدودی حال و هوا یا شخصیت خاصی بدهد. از سوی دیگر، حجم انبوه فضا ناکافی است.لازم نیست یک فضا بزرگ و به یاد ماندنی باشد تا از نظر زیبایی شناسی دلپذیر باشد. حتی در یک دکوراسیون داخلی خانه کوچک، دستکاری جرم و فرم می تواند هیجان انگیز و زیبا باشد.

فضا را می توان به عنوان یک ماده خام در نظر گرفت که باید با استفاده از ابزارهای رنگ، بافت، نور و مقیاس طراحان شکل داده و قالب بندی شود.

دستکاری فضا هم به دلایل زیبایی شناختی و هم به دلایل کاربردی مهم است. یک هشتی ورودی کوچک در یک ساختمان برای جلوگیری از باد، سرما یا گرما و باران لازم است، اما همچنین لازم است که یک انتقال بصری از بیرون به داخل ساختمان ایجاد شود. طاقچه‌های خوابیده در غارهای اولیه نه تنها تمایل انسان را به فضاهای کوچکتر و صمیمی‌تر برای استفاده شخصی بیان می‌کرد، بلکه محافظتی را در برابر باد یا سرما فراهم می‌کرد.

 • استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

تصویر استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

کیفیت نور منعکس شده از یک جسم به چشم انسان به عنوان رنگ آن شناخته می شود. هنگامی که نور به یک جسم برخورد می کند، مقداری از آن جذب می شود، در حالی که بقیه منعکس می شود، و رنگ ظاهری یک جسم با طول موج نوری که بازتاب می کند تعیین می شود.

رنگ یک ابزار طراحی قدرتمند طراحی دکوراسیون داخلی خانه است که هنر ترکیب و هماهنگی رنگ ها برای ایجاد طرحی شیک بر روی معماری داخلی فضا است.

طراحان داخلی باید تجربه زیادی در مورد رنگ ها داشته باشند، اثرات روانی آن ها را درک کنند و معنای هر رنگ را در مکان ها و موقعیت های مختلف دکوراسیون منزل درک کنند تا بتوانند ترکیب رنگی مناسب برای هر مکان ایجاد کنند.

ترکیب رنگ ها می تواند باعث شود که ناظر حالتی از ذهن را تجربه کند که می تواند پیامدهای مثبت یا منفی داشته باشد. رنگ‌ها می‌توانند فضا را آرام‌تر، شادتر، راحت‌تر، استرس‌زاتر یا دراماتیک‌تر کنند. ترکیب رنگ ها می تواند یک اتاق کوچک را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهد.بنابراین این به طراح دکوراسیون داخلی منزل بستگی دارد که رنگ‌های مناسب را برای یک فضا انتخاب کند تا بتواند به آنچه مشتریان می‌خواهند در آن فضا به نظر برسند و احساس کنند.

 • استفاده از بافت در دکوراسیون داخلی منزل

تصویر استفاده از بافت در دکوراسیون داخلی منزل

یک طراح حساس، یک روکش ساده روغنی روی چوب را انتخاب می کند تا زیبایی و کیفیت دانه را به نمایش بگذارد، به جای پوشش براق که زمانی محبوب بود، که تمایل به مبهم کردن و تغییر بافت داشت. بافت ها نه تنها برای ظاهرشان، بلکه برای احساس و تاثیرشان بر جذب یا بازتاب نور نیز مهم هستند. سطوح ساینده یا گچ بسیار زبر به وضوح برای لمس ناخوشایند و بالقوه خطرناک در فضای دکوراسیون داخلی خانه هستند، بسته به استفاده مورد نظر از داخل. بافت‌ها می‌توانند احساس ظرافت (مانند ابریشم) یا غیر رسمی (مانند جین) را منتقل کنند.

 • نورپردازی مناسب در دکوراسیون داخلی منزل

تصویر نورپردازی مناسب در دکوراسیون داخلی منزل

یکی از مهمترین جنبه های طراحی دکوراسیون داخلی منزل نور است. بیشتر فضاهای داخلی ساخته شده در قرن بیستم از نور مصنوعی به اندازه نور روز استفاده می کنند. در نتیجه نورپردازی به ابزار بسیار مهمی برای طراحان داخلی تبدیل شده است. نورپردازی دارای سه جزء اصلی است: عملکرد، زیبایی و سلامت. عامل دوم اغلب نادیده گرفته می شود، اما نور ناکافی می تواند باعث خستگی چشم و ناراحتی فیزیکی شود.

طراحان و معماران تلاش می کنند تا حد امکان نورپردازی را در خود جای دهند. نورپردازی فرورفته، لامپ های نورپردازی و به طور کلی نورهای معماری بسیار قابل کنترل تر از لامپ های قابل حمل هستند.

نور چه طبیعی و چه مصنوعی یکی از مهمترین عناصر طراحی دکوراسیون داخلی منزل است، اما کنترل و تاثیر نور از بین می رود مگر اینکه سطوح از نظر رنگ و بافت مناسب باشند. منبع نور روز، چه در بالا و چه از شیشه های رنگی فیلتر شده باشد، الگوهای هیجان انگیزی از نور و سایه و همچنین طیف وسیعی از شدت ها و حوضچه های نور ایجاد می کند. این اصل مشابه را می توان در تمام فضاهای داخلی به کار برد و فضاهای داخلی خانه اغلب شامل نورگیر یا پنجره های بلند برای ارائه تنوع و تغییر الگوهای نور هستند. نور مصنوعی نیز مهم است، با همان ملاحظات برجسته، روشنایی کلی و تنوع.

 • سقف ها در دکوراسیون داخلی منزل

تصویر سقف ها در دکوراسیون داخلی منزل

اگر چه سقف ها بزرگترین سطح شکست ناپذیر در اکثر فضاهای دکوراسیون داخلی خانه هستند، اما اغلب توسط طراحان آماتور و حتی حرفه ای نادیده گرفته می شوند. نتیجه اغلب مجموعه ای از وسایل روشنایی نامرتبط، خروجی های تهویه مطبوع و موارد مشابه است، به ویژه در فضای داخلی عمومی و اداری

تعداد کمی از طراحان دکوراسیون داخلی منزل از فرصت های طراحی سقف ها استفاده می کنند. ایجاد جلوه های بافتی با چوب یکی از این امکان هاست. البته باید به تاثیر یک سقف گچی ساده در فضای داخلی خانه با طراحی خوب احترام گذاشت. اغلب، سقف گچ سفید برای انعکاس نور و ایجاد انسجام آرام در فضا مورد نیاز است. از آنجایی که اکثر سقف‌های خانه های مدرن کم ارتفاع هستند، بافت سنگین یا رنگ قوی می‌تواند احساس ناامیدی ایجاد کند. بنابراین، یک سقف سفید ساده محبوب است. یک سقف ساده باید دقیقاً همین باشد: سطحی صاف بدون لکه، برآمدگی یا مناطق کوچک نامرتبط با ارتفاع متفاوت.

 • کفپوش در دکوراسیون داخلی منزل

تصویر کفپوش در دکوراسیون داخلی منزل

کفپوش برای فضای دکوراسیون داخلی منزل، دو نوع دارد:

آنهایی که در سازه تعبیه می شوند و آنهایی که پس از اتمام سازه اضافه می شوند. طراحان داخلی که با معماران کار می کنند این امکان را دارند که کفپوش هایی مانند تخته سنگ ، آجر، بتن یا چوب را در طراحی دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنند.در بیشتر موارد، کفپوش ها این امکان را دارند که بعداً طراحی شده و در طول عمر یک ساختمان اغلب قابل تغییر هستند. گاهی اوقات ممکن است یک کف سنگین مانند ترازو یا سنگ را در یک ساختمان تکمیل شده یا در حین بازسازی استفاده کنید، اما این مواد، به همان اندازه که زیبا هستند، معمولاً برای کاربردهای سطحی بسیار گران هستند.

 • دیوارها در دکور خانه

تصویر دیوارها در دکور خانه

دیوارها نقش مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه دارند. دیوارها و سقف ساختمان مکان و فضای مورد نظر شما را تعیین می کند، هر چند که قرارگیری دستگاه ها یکی از مهم ترین نقش ها را در طراحی داخلی ایفا می کند.

بهترین روش برای پنهان کردن اشکال و بافت های غیر معمول معماری اتاق، پوشاندن دیوارها است. برای این کار از کاغذ دیواری گلدار ظریف، کاغذ دیواری راه راه و طرح دار و … استفاده کنید.

 • در و پنجره در دیزاین خانه

تصویر در و پنجره در دیزاین خانه

پنجره‌ها و درها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به‌عنوان عناصر تزئینی یا بخشی از ترکیب‌بندی‌های متقارن قرار نمی‌گیرند، بلکه در درجه اول به عنوان عناصر کاربردی در نظر گرفته شده و بیان می‌شوند. هنگامی که پنجره ها به طور متفکرانه ای برای نور، تهویه هوا و دید طراحی شده و قرار می گیرند، درمان های تزئینی اغلب غیر ضروری هستند و یک وسیله ساده مانند سایه یا کرکره برای کنترل نور و حریم خصوصی کافی است. با این حال، اکثر ساختمان‌ها نیاز به عملیات پنجره دارند، زیرا سازندگان در قرار دادن فنستراسیون دقت خاصی نداشته‌اند.

 • استفاده از پرده مناسب در دیزاین خانه

تصویر استفاده از پرده مناسب در دیزاین خانه

پرده ها پرکاربردترین وسایل در دکوراسیون داخلی منزل هستند. پرده به جنس‌هایی مانند آستر، روکش‌ها، دریچه‌ها و منگوله‌ها هستند.

یک پرده سبک اغلب برای ایجاد حریم خصوصی یا کنترل نور با حداقل تاکید انتخاب می شود. از سوی دیگر، پرده ها فقط کنترل جزئی بر نور، تابش خیره کننده و حریم خصوصی را فراهم می کنند. برای کنترل کامل یا حفظ حریم خصوصی، اغلب به سایه بان ها یا کرکره ها نیاز است. سایه‌های پنجره بدون حاشیه‌ها و منگوله‌های بیش از حد تزیین شده، مانند پرده‌های ونیزی، وسیله‌ای کاملاً مناسب برای این کنترل‌ها هستند.

 • جزئیات در دیزاین داخلی خانه

تصویر جزئیات در دیزاین داخلی خانه

هر جزء معماری باید دقیق باشد. یکی از مهمترین جنبه های طراحی دکوراسیون داخلی خانه، جزئیات مرتبط با جابجایی درب است. جزئیات ضعیف باعث طراحی ضعیف می شود. از نظر طرای داخلی، جزئیات بیشتر از توضیح گرافیکی اجزای خاص در یک نقاشی است. به نحوه مونتاژ مواد، نحوه چسباندن یک قسمت به قسمت دیگر و نحوه بیان قطعات و مواد اشاره دارد. پله ها از اجزای مهم معماری در خانه ها هستند. از آنجا که این ویژگی‌های ساختاری فرم‌های عمودی بزرگ را در فضا نشان می‌دهند، اغلب به نقطه کانونی طراحی داخلی تبدیل می‌شوند. از سوی دیگر، طراحی پله ها به طرز شگفت انگیزی محدود و ثابت است.

 • لوازم جانبی و مبلمان در دیزاین داخلی خانه

تصویر لوازم جانبی و مبلمان در دیزاین داخلی خانه

برای یک فرد معمولی، مهمترین جنبه طراحی دکوراسیون داخلی منزل مبلمان است.همچنین یکی از اجزای مهم طراحی داخلی برای افراد حرفه ای است زیرا شخصی ترین و صمیمی ترین محصولی است که انسان را به یک ساختمان خانه متصل می کند. همچنین شخصی است زیرا می تواند از خانه ای به خانه دیگر منتقل شود و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود و مبلمان اغلب ارزش احساسی قابل توجهی پیدا می کند. لوازم جانبی حتی شخصی‌تر هستند، اما کمتر به تأثیر کلی داخلی کمک می‌کنند، زیرا از نظر اندازه کوچکتر از مبلمان هستند. تقریباً هر چیزی که مردم دارند یا جمع آوری می کنند را می توان به عنوان “لوازم جانبی” طبقه بندی کرد.

در بیشتر دوره ها روابط متقابل نزدیکی بین سبک های معماری و مبلمان و همچنین شیوه های طراحی داخلی وجود داشته است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا