معماری

ویژگی‌های معماری مدرن چیست؟

ویژگی‌های معماری مدرن: انواع نقوش طراحی، اشارات تاریخی به فرهنگ عامه، تقلید و افراط، پست مدرنیسم را تعریف می کنند. عبارت «معماری مدرن» که اغلب برای اشاره به معماری قرن بیست و یکم به کار می رود، یک سبک متمایز واحد ندارد. ممکن است اجزای مهندسی و فناوری مدرنیستی، سازگار با محیط زیست و پیشرفته را در خود جای دهد. با این وجود، ترجیحات در میان معماران (و مشتریان آنها) متفاوت است، بنابراین ممکن است شما تزئیناتی روی یک ساختمان داشته باشید و آن را به دلیل اصول کلی که طراحی آن را هدایت می کند، همچنان مدرن بدانید.

اصول معماری مدرن

معماری مدرن چیست؟

معماری مدرن چیست

یکی از جنبش های معماری که در غرب شکل گرفت و با ساخت برج ایفل به وجود آمد، مدرنیسم است. معماری مدرن پس از جنگ جهانی اول در نتیجه افزایش نیاز به ساخت و سازهای جدید محبوبیت فزاینده ای در کشورهای غربی به دست آورد. معماری سنتی ملل مختلف در سراسر جهان با گذشت زمان تحت تأثیر این معماری قرار گرفت و معماری معاصر در کشورهای توسعه یافته رواج بیشتری یافت.

نمی توان آرامش و زیبایی سبک مینیمالیسم را مورد مناقشه قرار داد. هنگام استفاده از این نوع طراحی معماری، همه چیز باید به شکل اصلی خود مورد استفاده قرار گیرد و به فضا ارزش دهد.

پنجره های شیشه ای بزرگ برای نمایش فضای بیرون و حفظ نور و روشنایی به سبک مینیمالیسم استفاده می شود. دیوارها به گونه ای ساخته شده اند که شفاف و مستقیم باشند. علاوه بر این، تا جایی که می توانید از قاب ها و اشیاء زینتی موجود استفاده کنید.

اجتناب از عناصر خودنمایی توصیه می شود. کابینت ها و سایر لوازم مورد استفاده در آشپزخانه ها، اتاق خواب ها و سایر فضاها باید سازگار بوده و کاملاً پاسخگوی خواسته های ساکنین باشند.

از جمله ویژگی های معماری مینیمالیسم میتوان به داشتن پلن باز و دسترسی راحت اتاق ها به یکدیگر اشاره کرد.

جستجو برای درک جدیدی از معماری و طراحی از طریق «هدف»، «متریال» و «ساخت» به عنوان پایه و نیروی محرکه جنبش معماری مدرن برای اشکال زیباشناختی عمل میکند.

حتی اگر بسیاری جایگاه آن را به عنوان هنر به چالش بکشند، به وضوح نقش منحصر به فردی ایفا می کند. ویژگی‌های معماری مدرن در درجه اول بر اساس میزان قابل استفاده بودن آن مورد قضاوت قرار گرفته است.

ویژگی‌ها

ویژگی ها

هر معمار معاصر روش ها و سبک های متمایز خود را دارد. هنگام تلاش برای شناسایی یک ساختار مدرنیستی، چند جنبه متمایز از طراحی مدرن وجود دارد که باید به آنها توجه داشت.

 1. خطوط تمیز: طراحی مدرن با سطوح صاف و یکنواخت و خطوط تمیز با حداقل جهت تعریف می شود.
 2. استفاده از شیشه: از پنجره های کف تا سقف استفاده می شود تا نور طبیعی به ساختارهای مدرنیستی سرازیر شود. سازه های مدرنیستی اغلب دارای آنچه به عنوان “پرده دیوار” نیز شناخته می شود. این دیوارهای بیرونی و غیرسازه‌ای باعث می‌شوند تمام نمای ساختمان از شیشه ساخته شود.
 3. سقف های مسطح: عنصر مشترک بسیاری از اقامتگاه های مدرن در اواسط قرن، سقف افقی و کم ارتفاع با برآمدگی های وسیع است.
 4. پلان های طبقه باز: ساختمان های مدرنیستی تقریباً دارای ویژگی هایی نیستند که برای عملکرد صحیح آنها ضروری تلقی شود. فضاهای زندگی بزرگ و باز نتیجه آن است.
 5. مصالح ساختمانی مدرن: فولاد، آهن، بلوک های بتنی و شیشه نمونه هایی از عناصر ساختمانی معاصر هستند که طرح های مدرنیستی را قابل تصور می کنند.

مشخصات سبک معماری مدرن

تصویر مشخصات سبک معماری مدرن

 

“پیروی از فرم از عملکرد” یکی از اساسی ترین ویژگی‌های معماری مدرن است. به بیان دیگر، کار طراحی باید به گونه ای انجام شود که به طور مستقیم از عملکرد یک سازه پشتیبانی کند. علاوه بر این، “شفافیت در فرم” در طراحی معاصر قابل توجه است. یعنی با حذف تمام اضافات و تزیینات اضافی، شکل سازه باید صاف و بدون ابهام باشد. «حقیقت مصالح » نکته سوم است. معماران بر این باورند که شکل ذاتی یک متریال باید برای آنچه هست به نمایش گذاشته شود و تجلیل شود، نه اینکه با تزئینات مخفی یا تغییر داده شود.

در نتیجه، معماری مدرن دارای ویژگی ها و جزئیات متمایزی است که برخی از آنها در زیر ذکر شده است:

عناصری که نسبت به یکدیگر در زاویه 90 درجه قرار گرفته اند.

خطوط صاف افقی و عمودی برجسته می شوند.

استفاده از مصالح معاصر مانند بتن و فولاد

تلاش برای بهبود استفاده از مواد تجاری

با استفاده از اشکال مربع، استوانه و مستطیل بر خلاف شکل های قوسی و دایره ای موجود در معماری معمولی.

عدم تقارن

کاهش استفاده از تزیینات

پنجره های بزرگ که افقی هستند

اتاق های مفهوم باز

در نمای ساختمان از رنگ های روشن شود

اصول معماری مدرن

تصویر اصول معماری مدرن

مدرنیسم در نتیجه تعدادی از عناصر، از جمله عقل گرایی، پیشرفت علم، فلسفه، و به ویژه تکنولوژی به وجود آمد. استفاده از عبارات تکنولوژیکی مانند استفاده از فلز در ساخت و ساز ساختمان آغاز شد. مصالح جدید با نیاز به سازه های فلزی، استفاده از شیشه در ساختمان های با ویژگی‌های معماری مدرن استفاده شد.

 • مصالح ساختمانی جدید:

آجر، سنگ و چوب تنها مصالح ساختمانی ساده موجود تا پایان قرن بیستم بودند. اما به دلیل پیشرفت های علمی، مواد کاملاً جدیدی از جمله چدن، شیشه ، فولاد و بتن مسلح ساخته شدند. برای معماران، دنیای جدید و جذابی ناگهان گشوده شد زیرا آنها توانستند موادی را آزمایش کنند که قبلاً در دسترس نبودند.

 • پیشرفت‌های مهندسی:

با پیشرفت تکنیک‌های مهندسی، سازه‌ها می‌توانند از این مصالح ساختمانی جدید استفاده کنند و به معماران این امکان را می‌دهد تا سازه‌هایی ایجاد کنند که برای حمایت از آنها به دیوارهای سنگین و باربر نیاز نداشته باشند.ساختمان‌ها ممکن است سبک‌تر، نازک‌تر شوند و سطوح شیشه‌ای بیشتری داشته باشند. از آنجایی که به دیوارهای کمتری نیاز بود، می‌توانستند پلان‌های بزرگ‌تر با فضاهای داخلی بزرگ‌تر داشته باشند، و دیوارهای بیرونی را می‌توان به روش‌هایی رسا ساخت که با سازه‌های آجری و ملات معمولی امکان‌پذیر نبود.در سال‌های اولیه معماری مدرن، طراحان و معماران با مصالح ساختمانی و روش‌های ساخت و ساز جدید بدون درک کامل نحوه عملکرد و پیری آنها در طول زمان آزمایش کردند.

در نتیجه، برخی از سازه های مدرن اکنون نشانه هایی از پیری و پوسیدگی را نشان می دهند.

 • تعامل عملکرد و سازه:

تصویر تعامل عملکرد و سازه

قبل از مدرنیسم،معماران عادت داشتند از اشکال و سبک های تاریخی به عنوان الهام بخش کار خود استفاده کنند. در طول قرن نوزدهم، هنرهای زیبا، احیای گوتیک و نئوکلاسیک همگی از نقوش معماری محبوب بودند. عملکرد سازه همیشه تاثیر زیادی بر نحوه طراحی آن در این سبک های معماری نداشته است. با این حال، به گفته متخصصان معماری مدرن ، این مفهوم را معرفی کردند که ظاهر یک سازه ممکن است با نحوه عملکرد آن تعیین شود. به همین دلیل،از ویژگی های معماری مدرن این است که تمایل به مینیمالیستی دارد: اشکال ساده، ترکیب بندی های به خوبی در نظر گرفته شده، مصالح ساختمانی در معرض دید، و فقدان تزئینات یا کنایه از نقوش معماری قبلی. بنابراین، عملکرد بسیار مهم است.

 • آسایش و سلامت:

باور کنید یا نه، این مفهوم که یک خانه یا حتی یک سازه تجاری باید به گونه ای طراحی شود که راحت باشد، اولین بار توسط مدرنیسم مطرح شد. اتصال به بیرون، اتاق های بزرگ و نور کافی همگی از ویژگی های مدرنیسم هستند. همانطور که دانشمندان در قرن بیستم در مورد بیماری، بهداشت، تغذیه و سایر جنبه‌های سلامت اولیه اطلاعاتی به دست آوردند، معماران ویژگی‌های طراحی را که با این اکتشافات مطابقت داشت، ترکیب کردند. آن را با سازه‌های پیشامدرن مقایسه کنید، که دارای اتاق‌ها و دیوارهای متعدد، پنجره‌های کم و تمرکز بر دور نگه داشتن عناصر بودند.

 • پیشرفت اجتماعی:

در طول قرن بیستم، جنبش ها برای حقوق کارگران و زنان قوی تر شدند. مردم نسبت به نابرابری های اجتماعی آگاهی بیشتری پیدا کردند و به این باور رسیدند که همه باید به محله های قابل سکونت، مشاغل مناسب و مناطق عمومی دسترسی داشته باشند. سبک مدرن برای خانه‌ها، ادارات، مدارس، میدان‌های ورزشی، حمل‌ونقل، کتابخانه‌ها و سایر سازه‌ها پذیرفته شد و این پیشرفت‌ها، همراه با فرآیندهای جدید تولید انبوه، آغازگر این عصر است. همه می توانند از این ساختمان ها به دلیل عملکردشان استفاده کنند.این ایده که همه باید به معماری باکیفیت دسترسی داشته باشند توسط مدرنیسم پرورش یافت. اگرچه این که جنبش مدرن تا چه حد در تحقق این وعده موفق بوده قابل بحث است، اما این هدفی بود که بسیاری از مردم به دنبال آن بودند.

کاربرد معماری مدرن در ساختمان‌های امروزی

تصویر کاربردش در ساختمانهای امروزی

از ویژگی های معماری مدرن امروزه در اکثر ساخت و سازهای جدید مورد استفاده قرار می گیرد. حتی ساختمان‌های تجاری و خانه‌های شخصی معمولاً طرح‌های داخلی خود را به شیوه‌ای مینیمال به نمایش می‌گذارند.

معماری مدرن و سنتی را می توان در کنار هم در بسیاری از ساختمان ها مشاهده کرد. این جفت ها گاهی اوقات می توانند لذت بخش و جذاب باشند. اما در برخی موارد صرفاً باعث سردرگمی بینندگان می شود. هارمونی مناسب و رعایت اصول معماری می تواند ظاهر جذاب تری به سازه های امروزی بدهد.

فقدان تزیینات و سادگی اولین نشانه های عناصر مدرن در سازه های امروزی است. از ویژگی‌های معماری مدرن که در ساختمان‌های امروزی به چشم می‌خورد، می‌توان به استفاده از نماهایی با زاویه و مستطیل ساده و پرهیز از خطوط منحنی اشاره کرد. علاوه بر این، یکی از نشانه های مدرنیسم را می توان در استفاده از شیشه و پنجره های عریض در سازه های مدرن یافت.

در این سبک معماری تلاش می شود فضاها یکپارچه تر و برای استفاده روزمره مفیدتر شوند. به همین دلیل، این نوع معماری کمتر از دیوارهای متعدد استفاده می کند. حتی دیوارهای شیشه ای به عنوان جداکننده در ساختمان های مدرن عمل می کنند تا این تصور را ایجاد کنند که منطقه بزرگتر است. در معماری معاصر، تقسیم فضاهای درونی و بیرونی کمتر صورت می گیرد. طراحی مدرن در استفاده از آشپزخانه های باز، اتاق های بدون دیوار و آشپزخانه هایی با قفسه های باز مشهود است.

دیگر ویژگی‌های سبک مدرن

تصویر ویژگی های سبک مدرن

ویژگی‌های متمایز مختلفی برای معماری مدرن وجود دارد که در اشکال مختلف وجود دارد. اینها تعدادی از رایج ترین و محبوب ترین ویژگی های کلیدی هستند که می توانند اشکال مختلفی داشته باشند.

خطوط ساده ، این خطوط به طور کلی از نظر بافت صاف و یکدست هستند و فاقد هرگونه تزئین اضافی هستند.

برآمدگی های بام پهن بسیاری از خانه های معاصر بر ساخت و سازهای افقی و کم ارتفاع با برآمدگی های سقفی عریض تاکید دارند.

پنجره های بزرگ و دیوارهای شیشه ای، استفاده نسبتا آزادانه ای از شیشه وجود دارد که اجازه می دهد مقدار قابل توجهی از نور طبیعی را دریافت کنید.

طرح‌های شفاف، معماران مدرن تلاش کردند تا پلان‌های بزرگ و باز را با فضاهای غذاخوری و نشیمن که به یکدیگر سرازیر شده‌اند، ترکیب کنند، زیرا معماری مدرن بر شکل پر کاربرد تأکید دارد.

لوازم ساختمانی معاصر و معمولی، فولاد، بلوک بتنی، آهن و شیشه از جمله عناصری هستند که در خانه های مدرن به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ، آجر و دیگر مصالح ساختمانی رایج‌تر به روش‌های ساده‌تری برای نمایش زیبایی ذاتی خود استفاده می‌شدند.

رابطه با محیط بیرون مکان‌های ساختمانی و نحوه تعامل آن‌ها با چشم‌انداز طبیعی اطراف مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌اند.

معماران مدرن اغلب از اشکال پهن و گرد در طرح های نامتقارن خود و همچنین ترکیب بندی های متقارن که ساده و بدون تزئین بودند استفاده می کردند.

از بین بردن زینت رایج ترین نقش است. فرم های اولیه معماری مدرن هنوز هم از تزئینات استفاده می کردند. اکثر معماری مدرن به جای نمایشی، تحلیلی است.

نکات جالب درباره معماری مدرن

تصویر نکات جالب درباره معماری مدرن

معماری معاصر و مدرن از یکدیگر متمایز هستند، اما از نظر برخی افراد یکسان است. از سوی دیگر، مدرنیسم یک جنبش هنری بود که تا حدود سال 1960 ادامه داشت و الهام بخش معماری مدرن بود. معماری تاریخی از دهه 1960 تا به امروز در معماری معاصر گنجانده شده است. در اصل، ویژگی‌های معماری مدرن نشان دهنده سبک های متنوعی است که در حال حاضر محبوب هستند.

خانه‌های مدرن برای زندگی روزمره بیش از حد سرد به نظر می‌رسند، علیرغم این واقعیت که در پذیرش ایده فضای باز پیشگام بودند. ایدئولوژی همچنین به هم ریختگی و دلبستگی بیش از حد را نمی پذیرفت. با این حال، بسیاری از معماران، این ایده سفت و سخت از فضا و کمبود اشیاء را به عنوان سرد و غیرشخصی بودن در طول دوره طراحی مورد انتقاد قرار دادند. سبک‌های مدرن‌تری که رنگ‌ها و تزئینات را با هم ترکیب می‌کردند با این تکامل به وجود آمدند. در خانه های مدرن، پلان طبقات باز هنوز امکان پذیر است و در عین حال درجاتی از انزوا حفظ می شود.

اصول اساسی و ویژگی‌های معماری مدرن شامل عملکرد فرم، خطوط ساده و فقدان آراستگی است. ایده های مدرن در نهایت به دلیل نیاز به فضای زیاد و ماهیت شدید مصالح ساختمانی برای زندگی روزمره نامناسب بودند.

عناصر به کار رفته

هدف معماری مدرن بر عدم پیروی از شیوه ‌های تقلیدی در هنگام طراحی سازه، دور شدن از معماری سنتی قدیمی، ایجاد فرم‌ها و طراحی سازه‌های به روز ، استفاده مصالح جدیدمانند شیشه،فلز و به کارگیری تزئینات ساده در عین حال زیبا استوار است.

 • بدون زحمت نور را به داخل بیاورید

تصویر عناصر به کار رفته مدرن

طراحی داخلی از طراحی سنتی با اتاق‌های بسته و پنجره‌های کوچک تا زمانی که سبک‌های طراحی مدرن و پست مدرن در دهه 1920 تا 1960 به وجود آمد، تغییر کرده بود. اینها جنبه هایی هستند که ممکن است برای خانه خود به آنها فکر کنید زیرا در طراحی فعلی، اتاق های باریک و تاریک جای خود را به مناطقی داده اند که نور و روح هستند. با انتخاب یک پلان مناسب، با استفاده از پنجره‌ها، نورگیرها، لوله‌های خورشیدی (لوله‌هایی که معمولاً در سقف‌های اتاق زیر شیروانی یافت می‌شوند و نور طبیعی خورشید را به داخل منعکس می‌کنند) و برای حفظ حریم خصوصی، از شیشه‌های نیمه شفاف (رفلکس) اجازه دهید نور طبیعی وارد فضای داخلی شود. .

 • انتخاب رنگ های چشم نوازی

از رنگ های خنثی مانند خاکستری، قهوه ای، سیاه و سفید برای کفپوش، مبلمان، نورپردازی و پارچه های خانه خود (پرده، پرده و غیره) استفاده کنید. با استفاده از رنگ های مدرن، می توانید لهجه های فلزی روی مبلمان داخلی خود را برجسته کنید و خلاقیت خود را با استفاده از انواع بافت (پارچه ها) و الگوها برای تزئین خانه خود بروز دهید. وقتی یک فضا با رنگ های خنثی تزئین می شود، لزوماً جالب نیست. به عنوان مثال، مبلمان حصیری بافت و ظاهری زیبا دارند.

 • استفاده از مواد طبیعی برای ساختن طرح های دوست داشتنی داخلی و خارجی

خانه مدرن شما می تواند از مواد طبیعی و ارگانیک در فضای باز، مبلمان چرمی برای فضاهای داخلی و اجزای تزئینی ساده به جای محدود کردن استفاده از مواد طبیعی در طراحی داخلی به مبلمان چوبی استفاده کند. مبلمان مدرن اکنون از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ، تخته سنگ، چوب ساج، پارچه، پارچه پشمی و سایر پارچه های باشکوه به جای استفاده از آنها در خانه های سنتی استفاده می کنند. این به این دلیل است که سبک زندگی دوره معاصر به مردم قدردانی جدیدی از این مواد داده است.

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا